Forum

HP DL380 GEN10 Serv...

Bildirimler
Hepsini Temizle

HP DL380 GEN10 Server 2016 Kendi Kendine Kapanır

12 Yazılar
6 Üyeler
2 Likes
3,745 Görüntüleme
(@mehmetkaraoz)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhabalar

Yaklaşık 2 ay önce aldıdığımız  1 aydır tam kullanıma geçtiğimiz sunucumuz kendiliğinden kapanıyor, 5 adet 300gb disk takılı raid5 olarak çalışıyor server 2016 kurulu, logo go 3 ve diva entegrasyon kurulu. UPS deiğiştirdim yine 3-4 gün sonra kapandı, standby konumunda bekliyor power tuşuna basınca açılıyor kullanıyoruz 3-4 gün sonra tekrar kapanıyor son 2 kapanması saat 18 civarlarında oldu, hafta içi hp ile de görüşeceğim   yazılımsal mı yoksa donanımsal mı  kapanma sebebini nasıl tesbit edebilirim. 

Teşekkürler 

iyi çalışmalar

Gönderildi : 28/06/2019 19:17

(@erdogantemur)
Gönderiler: 393
Keyif adamı 🙂

Selam,

Serverın bulunduğu ortam soğutuluyor mu? Havalar sıcak bu nedenle, kapanma sorunlarının %90 serverın bulunduğu ortamın sıcak olmasından kaynaklanıyor.

• 2016 server da event loglarında 6008 event kodunun detayını paylaşırmısınız.
  • IML loglarına bakarak neden kapandığını anlayabiliriz.

Bu ileti 5 yıl önce Erdogan TEMUR tarafından düzenlendi

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "Çözüldü" olarak işaretlemeyi UNUTMAYINIZ!

Gönderildi : 28/06/2019 22:18

(@mehmetkaraoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: Erdogan TEMUR

Selam,

Serverın bulunduğu ortam soğutuluyor mu? Havalar sıcak bu nedenle, kapanma sorunlarının %90 serverın bulunduğu ortamın sıcak olmasından kaynaklanıyor.

• 2016 server da event loglarında 6008 event kodunun detayını paylaşırmısınız.
  • IML loglarına bakarak neden kapandığını anlayabiliriz.

Merhabalar

ısıdan olabilirmi diye düşündüğümüz zaman Antalya/Manavgat tayız tabi havalar çok ısındı, sunucu Fanlı kabin içerisinde Fanlar çalışıyor odada klima gündüzleri çalışıyor, ID 6008 olan log göremedim dünkü kapandı zaman 28.06.2019 saat 18:00 civarında log yok, tüm log çıktısını ekliyorum

log

,

Teşekkürler

iyi çalışmalar

Gönderildi : 29/06/2019 09:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Ekran görüntüsünde ilgili bir log görünmüyor. ILO da başka loglar da olmalı mutlaka. Daha ayrıntılı incelemeniz lazım. Windows log'larına da bakın shutdown nasıl gerçekleşmiş fikir verecektir. Çalışırken hw, tpm ısınma gibi sorunlar varsa ilo'da bunları event error olarak görebilirsiniz zaten.

https://support.hpe.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-a00019139en_us
https://support.hpe.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-a00050465en_us&docLocale=en_US
http://h17007.www1.hpe.com/us/en/enterprise/servers/solutions/info-library/index.aspx?cat=gen10&subcat=ProLiant-Synergy-TS#.XRcUp0QYNJ0

Bunları ve bağlantılarını inceleyin. Anlaşmanız varsa hp support diagnostics ve iml loglarını da isteyecektir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/06/2019 10:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Sunucu geceleri kapanıyor mu? Klima gündüzleri çalışıyor ne demek?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/06/2019 11:03

(@mehmetkaraoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: Hakan Uzuner

Sunucu geceleri kapanıyor mu? Klima gündüzleri çalışıyor ne demek?

Hakan bey sunucu sürekli açık,  saat 23:00 dan sonra kullanılmıyor ama kapatmıyoruz, Klima gündüzleri çalışıyor, Geceleri  hava fazla sıcak olmadığı için klima kapatılıyor, gerekirse 24 saat çalıştırırım ilave klima bile takarım eğer kapanma sebebi ısınma mı acaba onu bir anlayabilsem.

Gönderildi : 29/06/2019 11:50

(@mehmetkaraoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: ibrahim yildiz

Ekran görüntüsünde ilgili bir log görünmüyor. ILO da başka loglar da olmalı mutlaka. Daha ayrıntılı incelemeniz lazım. Windows log'larına da bakın shutdown nasıl gerçekleşmiş fikir verecektir. Çalışırken hw, tpm ısınma gibi sorunlar varsa ilo'da bunları event error olarak görebilirsiniz zaten.

https://support.hpe.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-a00019139en_us
https://support.hpe.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-a00050465en_us&docLocale=en_US
http://h17007.www1.hpe.com/us/en/enterprise/servers/solutions/info-library/index.aspx?cat=gen10&subcat=ProLiant-Synergy-TS#.XRcUp0QYNJ0

Bunları ve bağlantılarını inceleyin. Anlaşmanız varsa hp support diagnostics ve iml loglarını da isteyecektir.

ibrahim bye Merhaba

Windows üzerinden de baktım 6008 kodlu bir hata göremedim, en sonki kapanma saati civarına baktım o zamanlarda kritik hatalar yok,  "Anlaşmanız varsa hp support diagnostics ve iml loglarını da isteyecektir." demişsiniz 2 aylık yeni bir cihaz bu kapanma sorunu için garanti kapsamında destek vermezlermi?

Teşekkürler 

iyi çalışmar

Gönderildi : 29/06/2019 12:20

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Hpe size yardımcı olacaktır sonuçta sunucu garanti kapsamında ancak ilk önce sorunun kaynağını öğrenmeniz gerekiyor eğer windows yada yazılımsal bir sorun varsa bu durumda Hpe'nin yapabileceği bir şey yok.

Sistem odalarında klimalar 7/24 açık kalması daha uygundur sunucuların ısınma ve ısıdan kaynaklı sorunların önüne geçecektir.

Göndermiş olduğunuz xml dosyasında sunucu ile alakalı herhangi bir power hatası gözükmüyor.

Sunucu üzerinde sanallaştırma mevcut mudur? eğer var ise esxi loglarlarını kontrol edebilirsiniz.

Sunucuya kurduğunuz 3.party programlar varsa bunu kontrol edin backup programı,antivirüs programı gibi..

Gönderildi : 29/06/2019 12:35

(@erdogantemur)
Gönderiler: 393
Keyif adamı 🙂

Loglar temiz görünüyor. Ahs log alınıp Sensör durumuna bakarak ortam sıcaklığından mı kapanıyor tespit edilir. Pazartesi kayıt açtırıp destek alabilirsiniz.

Destek almak için herhangi bir anlaşmaya gerek yok.

BIOS Versiyonu v2.04 den düşükse SPP Version 2019.03.1 geçmeniz gerekmektedir.

https://support.hpe.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-a00072625en_us

Bu ileti 5 yıl önce Erdogan TEMUR tarafından düzenlendi

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "Çözüldü" olarak işaretlemeyi UNUTMAYINIZ!

Gönderildi : 29/06/2019 12:36

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Hiçbir anormal event göremiyorsanız doğal yollarla kapatıldığını da düşünün derim.:) Daha önce farketmemiştim xml'i arkadaşların dediği gibi hiçbir sorun yakalanamıyor oradan. Sadece 2 critic ethernet kesintisi var bu gösterge olabileceği gibi critic bir hw hatası olsa ilo da mutlaka ayrıca yer alır.
Speedfan
ThrootleStop
Real Temp
isimli uygulamalarla cpu temp log'layıp takip edebilirsiniz ancak bunlar desktop temelli uygulamalar olduğundan özellikle yeni sunucularda sensor'leri okuyamayabiliyor denemek lazım. CPU, disk temperature critical log'lar yine ILO'a düşer. Ayrıca dereceleri ilo portalından da kapanmalara yakın saatlerde takip etmeye çalışabilirsiniz.
http://h17007.www1.hpe.com/docs/iss/proliant_uefi/UEFI_TM_030617/s_set_auto_power.html
Bios'dan power state'i Last Power State olarak ayarlayın. Bu şekilde critic restart halinde sunucu kapalı kalmaz tekrar açılır.
Şayet açılmıyorsa sunucunun birisi tarafından elle kapatıldığını veya bir uygulamanın shutdown verdiğini düşünebilirsiniz.
Linkleri incelediyseniz firmware upgrade'lerini de kontrol etmek çözüm olabilir.
O kadar yeni olduğuna dikkat etmedim ama anlaşma kısmı şöyle. support.hpe üzerinden yada telefonla ticket açabilirsiniz. Dediğimiz gibi sizden bazı reportları göndermenizi isteyecekler onlar sizi yönlendirecektir. Fakat sadece garanti kapsamında ki fiziksel sorun incelemesini yaparlar. Ön incelemelerde açık birşey göremezlerse kolaylıkla topu yazılımlara, işletim sistemine atarlar. Yazılımlara bakmazlar ancak OS'un vs ürettiği sonuçlara dayalı ayrıntılı inceleme için yeni, eski cihaz farketmez destek anlaşması görmek isterler. Mesela sunucu sizin bir yazılımın crash olması kaynaklı kapanıyorsa önce sizin alan daraltmanız lazım hp desteği daha yararlı kullanabilmek içinde. Bu tip durumlarda bazen windows vs log yazamadığı oluyor. Ancak tekrar açılışında critic kapanma log'ları kaydedilmeye başlanır. Önce diğer aşamaları geçin çözüm olmazsa hiçbirşey bulamazsanız bir ekran kayıt yazılımı yükleyip bakarsınız bir kaç müşteride böyle bir yola gitmiştim.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/06/2019 13:31

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Cihazın firmware ve bios update durumunu bilemiyorum ama GEN10 yeni seri ürün. HP pro  destek birimine bir destek kaydı açın. İlo üzerinden alacağınız logu inceleyip size nokta atışı yanıt verecektir. Bir mimaride klimanın sürekli açık olması elzem bir durum. Konu ile ilgisi yok ama yukarıdaki konuşunalara baktığımızda klima açık olmalı ki daha telafisi olmayan sorunlar çıkmasın.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/06/2019 01:22

(@mehmetkaraoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: Erdogan TEMUR

Loglar temiz görünüyor. Ahs log alınıp Sensör durumuna bakarak ortam sıcaklığından mı kapanıyor tespit edilir. Pazartesi kayıt açtırıp destek alabilirsiniz.

Destek almak için herhangi bir anlaşmaya gerek yok.

BIOS Versiyonu v2.04 den düşükse SPP Version 2019.03.1 geçmeniz gerekmektedir.

https://support.hpe.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-a00072625en_us

Merhabalar

ibrahim bey "Hiçbir anormal event göremiyorsanız doğal yollarla kapatıldığını da düşünün derim.:)" demekle siz haklı olabailirsiniz bende ihtimalleri düşünüyorum, Uzak kullanıcıların kapatma yetkisi yok ama  Muhasebeciler yerel ağdan admin ile bağlanıp logo diva entegrasyondan bazı raporlar alıyorlar bu sabah onlarla konuştum yanlışlıkla kapatıyormusunuz diye sordum 3 kişi de hayır kesinlikle bilgisayarı kapat yapmadık dediler, tekrar takip ediyorum, ilave bir kullanıcı daha satın almam lazım gibi.

Gönderildi : 01/07/2019 09:50

Paylaş: