Forum

Hp Dl380 G9 üzerine...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hp Dl380 G9 üzerine Raid1+5 olarak yapılandırma sorunu

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,384 Görüntüleme
(@kazimates)
Gönderiler: 667
Noble Member
Konu başlatıcı

HP Dl380 G9 üzerinde Bay1 ve Bay3 de 2 adet 300GB SAS disk takılı ve RAID 1 olarak çalışmaya devam ediyor. 2 numaralı baya ise üçüncü bir 300GB SAS disk daha taktım ve Raid 1+5 olarak sistemin işletim sistemini kaybetmeden konfigürasyonunu yapmak istiyorum fakat bunu tam olarak nereden ve nasıl yapmam gerekecek? 

Gönderildi : 10/09/2019 22:10

(@erdogantemur)
Gönderiler: 393
Keyif adamı 🙂

Selam,

Sorunuz raid 1 i raid 5 çevirmek mi ? 

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "Çözüldü" olarak işaretlemeyi UNUTMAYINIZ!

Gönderildi : 10/09/2019 22:42

(@kazimates)
Noble Member
Konu başlatıcı

@erdogantemur

1 ve 3 numaralı slotlarda olan diskler mirror lü raid 1 olarak devam edecekler ve bu ikisine ek olarak 1 adet de slot 2 ye takılan disk raid 5 olarak çalışacak. Yani toplamda 600GB lık alan oluşacak (kullanılabilir olarak ise 550GB). Ama sistemde 1 v3 numaralı disklerde sunucu kurulu ve çalışıyor dolayısı ile bu işletim sistemine bir zarar gelmeden bu işi yapabilmeyilim.

Gönderildi : 10/09/2019 22:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

https://musabyardim.com/hp-dl380-gen9-raid-konfigurasyonu/
https://www.youtube.com/watch?v=hhXMm2A7Og8

bu şekilde yapacaksınız. Ancak hocam sunucularda sabit raid controller modeli olmuyor içindeki modelin migration yeteneği var mı dokumandan bakmalısınız. Buna "Online RAID Level Migration" deniyor. Yanlış hatırlamıyorsam pilli ve pilin sihhatı sorunsuz modellerde etkin kalıyordu. Sanırım Raid5 dediğiniz. Önce Raid1 Array 'i bozarsınız burada kayıp söz konusu olmaz. ama 3. diski takıp raid5 migrate edebilir mi kesinleştirmeniz lazım. Zaten diskler takı halde action menüde migration seçeneği çıkmazsa kayıpsız olmayacak demektir. Zaten migrate edebiliyor olsanız bile her şekilde yedeği almanız lazım olurda stop olursa ki olabiliyor partition kaybediyorsunuz. Birde Raid5 'e bir süre sonra mutlaka +1 spare disk ekleyin aklınızda bulunsun bunda kayıp olmuyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/09/2019 22:50

(@erdogantemur)
Keyif adamı 🙂

Selam,

Raid migration işlemi problemsiz oluyor.

Her ihtimale karşı yedeklemenizi yaptıktan sonra linkte ikinci mesajdaki resimlerde belirtilen adımlarla raid 1 i raid 5 çevirebilirsiniz.

https://community.hpe.com/t5/ProLiant-Servers-ML-DL-SL/P420i-SSA-Online-Raid-Migration/td-p/6676449#.XXf_FWk8U0E

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR

Gönderildi : 10/09/2019 22:55

(@kazimates)
Noble Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

Peki bu durumda sistemi kaybetmemem ve geri restore edebilmem adına nasıl bir yedek yapmalıyım hangi programı tavsiye edebilirsiniz? Ve ayrıca mesela bu Raid 1 yapısında yedek aldım ve sonrasında raid yapısını komple silip sıfırdan Raid1 (slot 1 ve 2 raid1) +5  (3ncü slot ile öncekileri raid5) olarak yapılandırdıkdan sonra mevcut veriyi nasıl buraya restore eder ve kayıpsız sunucuyu ayağa kaldırabilirim? Sizler bu işi nasıl yapıyorsunuz? 

Gönderildi : 10/09/2019 23:00

(@erdogantemur)
Keyif adamı 🙂

Gönderen: @ibrahimyildiz

https://musabyardim.com/hp-dl380-gen9-raid-konfigurasyonu/
https://www.youtube.com/watch?v=hhXMm2A7Og8

bu şekilde yapacaksınız. Ancak hocam sunucularda sabit raid controller modeli olmuyor içindeki modelin migration yeteneği var mı dokumandan bakmalısınız. Buna "Online RAID Level Migration" deniyor. Yanlış hatırlamıyorsam pilli ve pilin sihhatı sorunsuz modellerde etkin kalıyordu. Sanırım Raid5 dediğiniz. Önce Raid1 Array 'i bozarsınız burada kayıp söz konusu olmaz. ama 3. diski takıp raid5 migrate edebilir mi kesinleştirmeniz lazım. Zaten diskler takı halde action menüde migration seçeneği çıkmazsa kayıpsız olmayacak demektir. Zaten migrate edebiliyor olsanız bile her şekilde yedeği almanız lazım olurda stop olursa ki olabiliyor partition kaybediyorsunuz. Birde Raid5 'e bir süre sonra mutlaka +1 spare disk ekleyin aklınızda bulunsun bunda kayıp olmuyor.

Ibrahim hocam videoda sadece raid 1 yapıyor. Migration yok yanlış video mu ekledin ? 

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR

Gönderildi : 10/09/2019 23:45

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Hocam yapılandırma ve roller önemli burada. Sadece File tabanında şeyler varsa datayı al ve her ihtimale karşı hızlı ayağa kaldırmak için 1 partition image yedek alsan yeter. Değilse vakit işidir ama birkaç yedek planlamak faydalı olabilir. Windows roll'leri varsa Windows Server Backup yedeği olması ek işlev kazandırır. Disk image yedeğini Acronis sürümleriyle ile alabilirsin sonra dosya bazında geri dönme imkanı da var. Makineyi MVC ile vs sanala çevirip herhangi bir uzun off durumuna göre hazırda tutabilirsin. Bunla ilgili vmware ve hyper-v makalaler var burada. Hiç müdahale etmeden yedek çeşitlerin hazır olmalı. Şöyle durumlar olabilir. Raid1 Array'i bozdun ama Raid5 migrate edemedin. Bu yüzden sonra ki hardware hazırlığı için tekrar raid 1 array kayıpsız tekrar kurabilirsin yada sorun yaşarsan image'dan aynı partition size'ları ile geri dönersin hızlı olur. Yada eksikleri giderinceye kadar VM den çalışmaya devam ederler.
Diyelim Raid5 migrate ettin ama partition bir şekilde uçtu burada Acronis Sunucu versiyonlarında farklı partition size'lara image dönme kaabiliyeti var ama tabi burada raid controller'larda farklı sorunlar çıkabiliyor. Mesela disk yapısı tamamsa OS kurup yada kurmadan Windows Backup ve dosyalar restore edilebilir. Bu tabi dataya göre uzun ama en kontrollü yol. Sanalı da fiziksele tekrar çevirebilirsin ama şu saatte hatırlayamadım raid driver trickleri olması lazım.
Elinde başka diskler olsa uygun sığa sata disklerde olur bu tip uygulamalarda disk/partition copy lerle de ilerleyebilirsin.
https://www.partition-magic-server.com/partition-raid/partition-raid-5.html

@Erdogan TEMUR
hocam evet migration yok sadece nereden nasıl yapılacağını göstermek için. Direkt Migration gösteren güncel video yada makale göremedim. 🙂

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/09/2019 23:50

Paylaş: