Forum

HP Server tc2120 hd...

Bildirimler
Hepsini Temizle

HP Server tc2120 hdd hakkında

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
434 Görüntüleme
(@kaanumut)
Gönderiler: 123
Estimable Member
Konu başlatıcı

HP Server tc2120  modelindeki ürünün harddsikinin imajını alıp hardiskini degiştirmek istiyorum, Üzerinde ki harddsik sanırım ürün ilk alındıgında ürünle birlikte gelen 34 Gb SCSI disk, Ben acronis ile bu diskin imajını alsam gidip herhangi bir marka 146 Gb lık SCSI harddisk alsam imajını yeni aldıgım diske sanırım atamam, yeni harddisk alırken eski harddiskle hangi özelliklerinin tutması gerekiyor, bu konuda bana yol gösterirmisiniz teşekürler.

SCSI  ve SAS arasındaki fark nedir bunlarla ilgili forumda makale bulamadım var ise link verirmisiniz

Gönderildi : 12/02/2009 00:21

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

aynı konfigürasyondaki bir makinaya buyuk kapasiteli diske imajı açabilirsin sorun olmaz (genede klasik yedekelem yapınız )

disk özelliğindense server konfigürasyonunun özelliği bu noktada belirleyicidir .

http://portal.cizgi.com.tr//library/topic.aspx?id=793

http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?locale=tr-TR&vgnextoid=07d1be29a39ce010VgnVCM100000dd04090aRCRD

Gönderildi : 12/02/2009 01:37

(@berkantmutlu)
Gönderiler: 406
Reputable Member

Merhaba,

Forum içerisinde arama yaparak istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. 

İmajda herhangi bir sorun olmaz disk boyutu önemli değil disk özellikleri ve sunucu özelliklerinin örtüşmesi öenmlidir.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 12/02/2009 10:52

(@kaanumut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Benim ögrenmek istediğimde dsklerdeki hangi özelliklerin örtüşmesi gerekiyor, bu serverin hdd si için yanlış hatırlamıyorsam SCSI1 gibi birşey demişti bir arkadaş, SCSI1 de artık bulunabilen bir hdd olmadıgını, yeni cıkan SCSI hdd yi takıp eski harddiskin imajını yeni harddiske attıgımda çalışmayacagını söylemişti.

Ben hardiskimin özelliklerini ekliyorum, bu özelliklere göre uyum saglıyacak hdd önerisinde bulunabilirmisiniz, Teşekürler

Gönderildi : 12/02/2009 15:08

(@berkantmutlu)
Reputable Member

Merhaba,

Aşağıdaki linklerde sunucunuz ile ilgili ayrıntılı bilgiler mevcuttur. Buradan sunucunuzun kullanabileceği HDD modellerini görebilirsiniz. Bundan sonra da hangi HDD ile çalışabileceğine Raid kartı verir. Standart olarak üzerinde gelen kartın da dökümanı linkte mevcut.

İkisini inceleyerek sorununuzu çözebileceğinizi düşünüyorum.

Tşk. 

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/DocumentIndex.jsp?contentType=SupportManual〈=en&cc=us&docIndexId=64180&taskId=101&prodTypeId=15351&prodSeriesId=296540#1

http://bizsupport2.austin.hp.com/bc/docs/support/SupportManual/c00041467/c00041467.pdf  

Gönderildi : 12/02/2009 17:16

(@kaanumut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Anladıgım kadarı SCSI nin yeni modelleri SAS oluyor, eski model olan SCSI ler bildiğimiz ide kablosu tarzındaki kablolar ile baglantısı yapılıyor ve sonlandırıcı kullanma mecburiyeti var. Yeni teknoloji olan SAS lar ise sata kablolarına benzer şekildeki ama ucları sata kablosundan biraz daha degişik olan 4 adet kablo ile baglantısı yapılıyor, sonlandırıcıya gerek duyulmuyor.

Yukarıda özelliklerini verdiğim benim serverimin hdd si ise SCSI adında SAS tan bir önce kullandıgımız teknoloji,

Yanılmıyorsam ben şu anda herhangi bir SCSI hdd yi alıp serverıma baglayıp üzerine eski imajımı atıp rahatlıkla çalıştırabilirim

Dogrumuyum?

Tşk

Gönderildi : 16/02/2009 23:45

(@kaanumut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

birde ek olarak imajını alacagım serverin hdd si 3 parçaya bölünmüş,  C sistem - D Lotus Notes - E Dosyalar  şeklinde. Lotus notes direk D üzerinden çalışıyor, ben şimdi bu 3 partition u tek bir partition a nasıl açacagım?

Gönderildi : 17/02/2009 12:09

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

birde ek olarak imajını alacagım serverin hdd si 3 parçaya bölünmüş,  C sistem - D Lotus Notes - E Dosyalar  şeklinde. Lotus notes direk D üzerinden çalışıyor, ben şimdi bu 3 partition u tek bir partition a nasıl açacagım?

Selamlar Kaan,
3 bölümü tek bölüme açamıyorsun bildiğim kadarı ile, disk imajını 3 bölüm halinde taşıdıktan sonra HDD üzerindeki 3 farklı bölümü tek parça haline getirmek için 3. party bir yazılım kullanabilirsin. Ben genelde Partition Magic kullanıyorum.

Gönderildi : 17/02/2009 12:26

(@berkantmutlu)
Reputable Member

Merhaba,

SCSI kartınızın desteklediği modellerde bir diski takabilirsiniz.

Tşk. 

Gönderildi : 17/02/2009 12:30

(@kaanumut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

SCSI kartınızın desteklediği modellerde bir diski takabilirsiniz.

Tşk. 

Yukarıdaki verdiğiniz kaynakta büyük ihtimal sorumun cevabı var ama ingilizce seviyem iyi olmadıgından tam anlıyamadım, Bu konuda sizden yardım bekliyorum..

Şu an servera takılı olan disk budur

yerine alacagım disk ise 146GB HP 347708-B22 ULTRA 320 SCSI 15.000 RPM   dir. sizce bir uyumsuzluk yaşarmıyım

Çok teşekkür ederim

Gönderildi : 17/02/2009 13:31

(@berkantmutlu)
Reputable Member

Merhaba,

Kısaca açıklamak gerekirse;

Sizin Ultra 320 SCSI 68pin bir diskiniz var. Yerine takacağınız disk'te aynı olmalı. Nedir bu? Ultra 320 ve 68pin olmalı.

Sizin yerine takmayı düşündüğünüz disk 80pin ve cage içinde bir hot swap disktir. Buda işinizi görmez. Nedeni ise siz sunucunun içine takacaksınız diskinizi. Bu ise storage ünitesine takılan bir model.

Yerine alacağınız disk/diskler (Ultra 320 68pin SCSI HDD) aşağıdaki linkte mevcut. Bunların kodlarını kullanarak Türkiye'den sipariş verebilirsiniz.

http://discountechnology.com/Products/146GB-68-Pin-SCSI-Hard-Drives  

Tşk.İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 17/02/2009 14:29

(@kaanumut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,  bu ürünü almaya karar verdim, uyumsuzluk yaşamam umarım

SEAGATE SCSI 146.8GB 15K ULTRA320 SEAGATE 68 PIN ST3146855LW 

• Ürün Kodu ST3146855LW
  • Form Faktörü 3.5"
  • Bağlantı Arabirimi ULTRA 320 SCSI