Forum

HP DL320 G5 Sata HD...

Bildirimler
Hepsini Temizle

HP DL320 G5 Sata HDD Кapasite arttırılması

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
408 Görüntüleme
(@AyhanHatipoglu)
Gönderiler: 15
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar;

Şirkette kullandığımız File Server den bir tanesi Raid 1 ile yapılandırılmış HP DL320 G5 model 2X150 GB lik server. Mağalesef ki şu an üzerinde 10 GB den az boş yerim var. 2 adet 500 GB lik HDD ile kapasitesini arttırmak istiyorum, tabiyki Raid 1 kullanılacaktır. Yalnız okumuş olduğum nerede ise tüm forum veya sitelerde herşeyin sıfırdan kurulması gerektiğini yazıyordu.

Benim sorum: Mümkün müdür 1 er 1 er HDD leri değiştirmem ve disklerin her bir disk değiştirmemde birbirleri arasında yapılandırmalarını gerçekleştirmeleri? Yani önce ilk diski değiştireyim ikinci diskteki bilgiler yeni diske aktarılmaları veö daha sonra da ikinci diski değiştirmemö tabi bu arada unutmamak gerekir ki ilk diski değiştirdiğimde kalan disk 150 GB lik, takılan disk 500 GB lik olacaktır.

Bu şekilde olmaz ise nasıl disklerin kapasitesini nasıl artıracağıma dair bir bilgi verebilirmisiniz. En zor işlemin nasıl olacağını biliyorum. Herşeyi baştan kurmak, tüm dosyaların taşınması, yetkiler, yazıcılar ,v.s. en az 1 haftamı alır.

Önceden herkese teşekkür ederim 

Gönderildi : 26/01/2009 13:13

(@berkantmutlu)
Gönderiler: 406
Reputable Member

Merhaba,

Aşağıdaki makaleyi okursanız size yardımı dokunacaktır. Makalede R1'den R5'e migration anlatılıyor fakat Raid içinde disk extend işlemi de anlatılmıştır. 

Diskleri tek tek değiştirip de işlemi yapabilirsiniz fakat bunun için  3.party program ihtiyacı duyabilirsiniz. En güvenli yol sistemin kendisidir.

Kolay gelsin.

http://www.cozumpark.com/blogs/hewlett-packard/archive/2008/12/20/hp-serverlarda-raid-1-den-raid-5-e-migration.aspx

Gönderildi : 26/01/2009 13:45

(@AyhanHatipoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Berkant Hocam Merhaba,

Benim amacim Raid 1 den Raid 5 e geçmek değil, Raid 1 yapılandırılmış bir sistemde yalnızca Disklerin kapasitesini mümkün ise Raid yapısında hiçbir değişiklik yapılmadan, arttırmak. Fakat vermiş olduğun bilgi için de öok teşekkür ederim dün bir arkadaşım böyle bir araştırmada bulunmuş idi sanırım ona yardımcı olacaktır.

Gönderildi : 26/01/2009 13:51

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Raid 1 de disk genişleme yapğabilmeniz için her iki diski de değiştirmeniz gerekir.

Gönderildi : 26/01/2009 14:41

(@berkantmutlu)
Gönderiler: 406
Reputable Member

Ayhan bey,

Bu yazınızdan makaleyi okumadığınızı anlıyorum. Makale içinde sizin istediğiniz bilgi de mevcuttur.

Erdal hocamında dediği gibi 2 diski de değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.

Tşk. 

Gönderildi : 26/01/2009 14:50

(@AyhanHatipoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Berkant Hocam yazınızı okudum (önerilen hiçbçr yazıyı kaçırmam), benim istemiş olduğum eski 2 adet diski yenileri ile değiştirmek, ve Raid 1 i korumak, koruma sebebine gelince mağalesef ki yalnızca 2 adet disk yerimin olması, yani 3 veya daha fazla olsa idi o zaman tamam derdim, yazınız bir yere kadar faydalı olacak idi.

Erdal hocam evet her iki diski de değiştirmem gerektiğini biliyorum, sorum birer birer değiştirebiliyormuyom, yani önce ilkini değiştirdikten sonra disklerin kendi aralarında bilgilerin dağıtımı ve daha sonra da ikinci diski değiştirmem. Bu mümkün müdür?

Değil ise o zaman, eski disklerin yedeğini alıyorum ve baştan kurulum yapıyorum,(Benim kaçmış olduğum variant)

Gönderildi : 26/01/2009 15:08

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Malesef tek tek yapamazsınız. herşeyi baştan yapmanız gerecek...

Gönderildi : 26/01/2009 15:18

(@AyhanMutlu)
Gönderiler: 4
New Member

Sayın Hatipoğlu,

Yapmak istediğiniz olay aslında çok basit bir işlem. Sistem'e  500 GB lık diskleri ilave edip raid yapılandırmasını oluşturduktan sonra, acronis yazılımı ile bu işlemi yapma şansınızın olduğunu düşünüyorum.Bu tabii ki Sunucunuzu off duruma düşürebiliyorsanız Acronis yazılımınının True Image server ile Disk clone yapılarak çözüme ulaşabilirsiniz.

Saygılar

Gönderildi : 26/01/2009 20:08

Paylaş: