Forum

Hp DL380 G8 Disk Ha...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hp DL380 G8 Disk Hakkında.

15 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,143 Görüntüleme
(@emrahaltingoller)
Gönderiler: 52
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar iyi günler.

Yakın bir tarihte şirketimiz için ilgili sunucuyu sanallaştırma işinde kullanmak üzere alacağım. sunucuda iki sürüm var E5-2630 olarak birisi 2,5 inç disk destekli diğeri 3,5 inç destekli. Bu tarz cihazları çok kullanmamakla beraber tecrübe etmediğim bir sorum olacak. Elimdeki mevcut diskleri aktarım kopyalama ve ya hızlaştırma için (ssd) diskler takabilirmiyim. Mevcut diskleri 10k 300 sas olarak gelmekte.

Resmi kaynaklar ve konusunda bilgili kişilerin ilettikleri orjinal hp ürünleri. Tabiki bir cihazldan maksimum verim alabilmek için test edilmiş ve orjinal ürünlerini kullanmak tabiki güzel ama birebirde bana 550 Mb/s hıza ulaşacak 15 k lık bir disk gösteremezsiniz kanımca. Ve bunun az güç tiketimi ve veri güvenliğide cabası. Bu tecrübeye sahip birisi varmı. Yoksada ben bunu tecrübe edip burada paylaşacağım olup olmayacağını tahminimce çalışacaktır ama dediğim gibi tecrübeyle sabit bir durum gibi... 

Gönderildi : 14/01/2013 20:03

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Burada neyi sormayı hedeflediniz ? 2.5" inç mi yoksa 3.5" mi alayım ? SSD disk desteği var mı ? v.s.

Tam olarak ne sormak istediğinizi açıkcası ben anlamadım. Sorunuzu toparlayıp tekrar yazarsanız uygun bir cevap vermeye çalışalım.

Gönderildi : 14/01/2013 20:48

(@emrahaltingoller)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Burada neyi sormayı hedeflediniz ? 2.5" inç mi yoksa 3.5" mi alayım ? SSD disk desteği var mı ? v.s.

Tam olarak ne sormak istediğinizi açıkcası ben anlamadım. Sorunuzu toparlayıp tekrar yazarsanız uygun bir cevap vermeye çalışalım.

tabiki. bu cihaza elimdeki mevcut ssd ve sata disklerimi takıp çalıştırabilirmiyim.  ve disk kızakları boş olarak satılıyormu yada cihaz üzerinde gelen 2 adet diskin yanında boş disk kızağıda mevcutmu. teşekkürler.

sorumun sebebi satıcı firmalar olmaz diye diretip orjinal ürünleri dayatıyormuş gibi gelmesi ve bu duruma akıl erdirememem.

Gönderildi : 15/01/2013 02:18

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Elinizdeki disklerin olup olmadığını uyumluluk tablosundan bakmak gerekiyor. Genel itibariyle eğer 2.5" inç kullanıyorsanız SAS ise olur sonuçta bağlantı arayüzü aynı. Ancak her üreticinin söyleyeceği bir durum mevcu ki o da uyumluluk tablosunda olması sağlam iş yapmanızı sağlayacaktır.

Boş disk yeri mevcut ancak kızakla birlikte gelmez. Ancak isterseniz ayrıca kızak satın alabiliyorsunuz fakat astarı yüzünden pahalıya mal olabilir. Kızaklar bile bir dünya para. HP genelde kendisi de sadece kızak satmayabiliyor.

Gönderildi : 15/01/2013 11:16

(@emrahaltingoller)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Rafet bey gayet açıklayıcı oldu. Kızak konusunda tırmalayacağız anlaşılan. Teşekkürler.

Gönderildi : 15/01/2013 13:06

(@sercansadikoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Merhaba Emrah Bey,

HP DL380 G8 üzerinde intel marka ssd denemiştim ve bir sorun çıkarmamıştı.Dediğiniz gibi hp marka ssd kullanmak istediğiniz zaman fiyat farkı muazzam oluyor.

Gönderildi : 15/01/2013 23:47

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba Emrah Bey,

HP DL380 G8 üzerinde intel marka ssd denemiştim ve bir sorun çıkarmamıştı.Dediğiniz gibi hp marka ssd kullanmak istediğiniz zaman fiyat farkı muazzam oluyor.

Merhaba,

Burada sanki biraz üretici yanlı konuşmuş gibi olacağım ama bir de bu durumu üretici tarafından gözlemleyin. Siz bir ürün çıkarıyorsunuz ve bu ürüne tam uyumlu olduğunu testlerle bir takım iyileştirmeler ile v.s. ar-ge yapıyorsunuz ve kendi adınıza marka olarak piyasaya sunuyorsunuz. Bu durumlar ele alındığında üreticinin haricinde farklı bir ürünle ilerlemek ilk etapta belki size parasal yönde kar sağlayabilir ancak ilerleyen dönemlerde size sıkıntı çıkarmayacağının garantisi yok. Kaldı ki sorun olduğunda üretici size destek bile sağlamayabilir. (HP hizmet politikası bende diğer üreticilerden çok daha iyi bunu kesin bir dille söyleyebilirim. (Son kullanıcı tarafındaki bazı sıkıntıları hariç)

Gönderildi : 16/01/2013 04:00

(@sercansadikoglu)
Honorable Member

Merhaba,

Görüşlerinize katılıyorum, markanın kendi ürünüyle ilerlemenin her zaman daha sağlıklı olduğu bir gerçek.Örneğin DL380 G7'de farklı marka ssd kullandığımız zaman server fanlarını %100 açıyordu dolayısıyla farklı ssd kullanamamıştık ve sırf bu yüzden bir müşterimiz için Dell R720 üzerinden gitmek durumunda kaldık.Ama tüketici üreticinin kendi ssd disklerini kullanmak istediği zaman aynı performansa sahip ssd için en az 4 kat fazla para ödeyeceğini duyunca çoğunlukla vazgeçiyor ya da farklı marka ssd testini yapıp sorunsuz çalıştığını gözlemleyince onu satın almaya yöneliyor.

Gönderildi : 16/01/2013 12:21

(@emrahaltingoller)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sercan Bey, tabiri caizse şu anda hızır konumundasınız, tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler. Tipik tük anlayışı takılıyorsa çalışır mantığı ile çalışacağını düşünüyordum ki tecrübe edilmesi bu konulardaki en güzel veridir.

Kızakları boş olarak temin edebileceğimiz kaynaklar varmı bildiğiniz paylaşırsanız sevinirim. Sizden bir de tavsiye alayım aynı ürünün 2,5 versiyonumu daha efektif olur yoksa 3,5 versiyonumu. Veri aktarımı için mevcut 3,5 sata disklerimi de sök tak yapabilme durumum olabilir... 

Rafet beye kesinlikle katılıyorum ki alınacak cihazlar fulll stabil ve yine stabil ürünler tercih etmek mantıklısı ama maliyet etkeni ve üretici dayatmaları insanı bazen mantıktan çıkartıyor ki uygulama mantıksız geliyor. Ben stabiliteden ziyade anlık işimi görebilecek geçiçide olsa o diski takmayı planlıyorum bunu engellememeli ki engellememiş. Sıkıntı orjinal ürünlerde de çıkabilir ki risk faktörlerini göz önünde bulundurarak farklı yedeklemelere yönelme durumu söz konusu. Piyasanın ta içinde bulunan birisi olarak şunu diyebirim, oem piyasasında o kadar rezil ürünler gördümki yıllarca çıt demeden ayakta kalabildi. Bu bir garanti değil tabiki ama o riski göze alıyorsam dediğim gibi engel olmamalı.

Gönderildi : 16/01/2013 13:31

(@sercansadikoglu)
Honorable Member

Ben DL380 G8 için 2.5" şaside denemiştim, 3.5" şaside deneme yapmadığım için kızağa diski taktığınızda bağlantı noktaları tam denk geliyormu bilmiyorum.Kızak ve disk temini konusunda yardımcı olmaya çalışırım, isterseniz özelden konuşabiliriz.

Gönderildi : 16/01/2013 19:57

(@emrahaltingoller)
Trusted Member
Konu başlatıcı

sercan bey cihazı aldığımda rahatsız edeceğim sizi. teşekkürler...

Gönderildi : 17/01/2013 02:15

(@MEHMETOZCANLAR)
Gönderiler: 138
Reputable Member

Merhaba,

hp dl380 g8 sunucu üzerindeki hp sas 2,5" diskleri ssd ile değiştirmek istiyoruz. kızak satın almadan sadece ssd disk alsak olur mu? hp harddikslerin kızakları sökülebiliyor mu? orijinal hp diskler kızak ile bir bütün mü satılıyor?

Gönderildi : 15/08/2015 18:50

(@h-koraygunduz)
Gönderiler: 301
Üye

Selamlar;

Öncelikle orijinal HP diskleri almalısınız yoksa sistem açılışta disklerin orijinal olmadığı ile sizi uyarır ve unsupported durum olur. Bunun dışında orijinal HP diskleri kızakları ile birlikte gelir. Ek olarak bir parça almanıza ya da eskiyi kullanmanıza gerek yoktur.

Teşekkürler...

Gönderildi : 15/08/2015 19:25

(@MEHMETOZCANLAR)
Gönderiler: 138
Reputable Member

elimizdeki hp sas disklerin kızakları sökülebilir mi?

Gönderildi : 15/08/2015 19:29

(@h-koraygunduz)
Gönderiler: 301
Üye

Selamlar;

Bir çok modelinki sökülebilir durumdadır.

Teşekkürler.

Gönderildi : 15/08/2015 19:42

Paylaş: