Forum

Sunucu uzerinde ses...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Sunucu uzerinde session sorunu

19 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
5,644 Görüntüleme
(@hakanbayraktar-2)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba, NXXXO web hosting hizmeti uzerinde Plesk sunucuda 3 adet aktif web sitem mevcut.

Bu web sitelerinden 2 tanesi
online alisveris yapilan,
alisveris sepeti olan ve buna uygun sessionlarin kullandigi bir yapidadir.

Tum moduller sahsim tarafindan yazilmistir.

Web sitem Classic ASP dili kullanilarak yazilmis ve access veri tabani uzerinde calismaktadir.

Bu web sitelerimden;
sweetembraces.co.uk 2011 yilindan,
crescentquail.co.uk 2015 yilindan itibaren ayni alisveris sepeti modullleri ayni sunucu uzerinde aktif olarak calismaktadir.

crescentquail.co.uk web adresi uzerinden en son alisveris 21 SUBAT 2020 tarihinde yapilmistir.

crs ses01

Bu tarihten sonra musterilerden gelen sikayetler ile sunucu uzerindeki kontroller yapilmis ve sessionlarin kararsiz calistigi yada hic calismadigi yada bazen duzgun ama bir sure sonra gene kararsiz calistigini gorduk.

Bu web sitemiz kendi localhost serverimizde sorunsuz calisirken baska bir sey daha tespit ettik.

Bu web sayfamizin crescentquail.co.uk/m dizini altinda mobil tasarimi mevcut olup bu dizinde ayni moduller sorunsuzca calismaktadir.

Daha da olmadi crescentquail.co.uk/test dizini acip orada basit 1-2 modul ile sessionlarin calismasini denedik hic bir sorun olmadi.

Sunucu hizmeti veren firma bunun yazilim kaynakli oldugunu soylesede, sweetembraces web sitesi 2011 den ve crescentquail web sitesi 2015 den bu yana sorunsuz calisirken ayni yazilimin 21 subat 2020 den sonra neden kararsiz calistigini aciklamadilar.

Sorunu cozemedik.
Web.config dosyasini guncelledik, iptal ettik olmadi.
sunucu uzerinde httpdocs 'a full yetki verdik gene olmadi.

Sizce bu neden olabilir veya cozumu nedir?

Gönderildi : 08/03/2020 02:32

(@hakanbayraktar-2)
Active Member
Konu başlatıcı

4 farkli forumda bunu paylastim kimsenin bir fikrinin olmamasi cok ilginc, sorsan herkes IIS uzmani...

Gönderildi : 08/03/2020 17:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Hakan Bey, herkes kim oluyor merak ettim, şahsen bende bu konuda pek bir uzman olmadığına inanıyorum, uzun yıllardır IIS ile ilgileniyorum ve CA gibi, IDM gibi, Cluster, IIS gibi konularda ne yazık ki ne TR de ne de yurt dışında çok uzman yok, yani herkes IIS uzmanı olayına takıldım.

Sorunuza gelince anladığım kadarı ile birden çok web sunucusu ya da web garden kullandığınız için session yönetimini siz kendiniz yapıyorsunuz, bu durumda sorunsuz çalışan ve sorunlu olan makine üzerinde IIS session state ayarlarının ekran görüntülerini paylaşabilir misiniz?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/03/2020 23:13

(@hakanbayraktar-2)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Merhaba, ilginiz icin tesekkur ederim. 

Bu dusuncemi bir kizginlik belirtisi olarak yazdim. Kusura bakmayin.

Ben sorunumu yukarida yazdim. 

Kisaca ozetleyeyim. 

Windows10 Home bilgisayarimda ki localhost uzerinde classic Asp kullanarak access veri tabani uzerinde kendi web sitemi yazdim. 

Sweetembraces.co.uk 9 yildir, Crescentquail.co.uk ise 5 yildir ayni yazilim ile sunucu hizmeti aldigim NATRO uzerinde sorunsuz calisiyorlardi. 21 subattan sonra NATRO sunuculari uzerinde alisveris sepeti sessionlarimin dogru calismadigini fark ettim.

Kendi localhostumda sorunsuz calisiyor, localhostumun session state ayari ekran goruntusu asagidadir.

session state1
session state2

Lakin natro sunucusunda Crescentquail.co.uk/m director basligi altinda ki mobil site uzerinde ayni kodlar ve sessionlar ile yazilmis alisveris sepeti sorunsuz calisirken ana dizin Crescentquail.co.uk uzerinde sorun yasanmaktadir.

Urunu sepete ekliyorsunuz sepet iconunda urun sayisi beliriyor baska bir sayfaya gectiginiz de bazen bakiyorsunuz sepet iconunda urun sayisi sifir olmus tabi bu durumda onceden yaratilan sepet urunleri sepete gittiginiz de gorunmuyor, eklediginiz urune gidip tekrar eklediginiz bu urun zaten eklenmis uyarisi aliyorsunuz tiklayinca sepette urunu goruyorsunuz ama bu kararsizlik oluyor dogru calisma degil.

Gönderildi : 09/03/2020 23:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Öncelikle sizin laptop da aynı site için iki farklı ayar var neden?

İkinci olarak natro üzerindeki ayarlar önemli anladığım orada sorun var, ama siz webconfig içerisinde zaten state ayarını doğru yapılandırdıysanız IIS ayarı önemli olmayacaktır.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/03/2020 23:43

(@hakanbayraktar-2)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

ben kendi laptop'uma IIS kurunda isin dogrusu hic session state ayarimi yaomadim bu kendisini kurdugunda ki ayari olabilir. 

web confing icerinde sanirim session state ayarim yok, 

webb config yapimda su sekilde.

<configuration>
<system.web>
<customErrors mode="Off"/>
</system.web>

<system.webServer>
<urlCompression doDynamicCompression="true" />
<httpErrors errorMode="Custom">
<remove statusCode="404" subStatusCode="-1"/><error statusCode="404" prefixLanguageFilePath="" path="//404-page.asp" responseMode="ExecuteURL"/>
<remove statusCode="500" subStatusCode="-1"/><error statusCode="500" prefixLanguageFilePath="" path="//404-page.asp" responseMode="ExecuteURL"/>
<remove statusCode="501" subStatusCode="-1"/><error statusCode="501" prefixLanguageFilePath="" path="//404-page.asp" responseMode="ExecuteURL"/>
<remove statusCode="502" subStatusCode="-1"/><error statusCode="502" prefixLanguageFilePath="" path="//404-page.asp" responseMode="ExecuteURL"/>
<remove statusCode="403" subStatusCode="-1"/><error statusCode="403" prefixLanguageFilePath="" path="//404-page.asp" responseMode="ExecuteURL"/>
</httpErrors>

<rewrite>
<rules>
<rule name="HTTP to HTTPS redirect" stopProcessing="true">
<match url="(.*)" />
<conditions>
<add input="{HTTPS}" pattern="off" ignoreCase="true" />
</conditions>
<action type="Redirect" redirectType="Found" url="https://{HTTP_HOST}/{R:1}" />
</rule>

</rules>
</rewrite>

</system.webServer>
</configuration>

Gönderildi : 09/03/2020 23:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

O zaman normal, yani session ları siz bir veri tabanında tutuyorsanız bunu webconfig de yazmalısınzı ki IIS ayarlarını ezsin.

Gönderildi : 09/03/2020 23:53

(@hakanbayraktar-2)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Fakat bu daha once sorun degilken birden bire neden basladi bu sorun, bunun mantikli aciklamasi nedir mesela?

alt dizinde sorunsuz calismasinin mantiginedir?

Web config icin nasil bir ekleme yapmaliyim, bu konuda hic bir makale yada uygun ornek bulamadim.

Bu ileti 4 yıl önce Hakan Bayraktar tarafından düzenlendi

Gönderildi : 09/03/2020 23:57

(@hakanbayraktar-2)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

web config icine konulacak sessioan state eklentisi boyle olabilir mi?

<sessionState mode="InProc" timeout ="20" cookieless="false"></sessionState>

Gönderildi : 10/03/2020 00:02

(@hakanbayraktar-2)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Merhaba, NATRO'dan session state bilgilerini istedim asagidaki eki gonderdiler.

session state natro

Gönderildi : 10/03/2020 02:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Gönderen: @hakanbayraktar-2

@hakanuzuner

web config icine konulacak sessioan state eklentisi boyle olabilir mi?

<sessionState mode="InProc" timeout ="20" cookieless="false"></sessionState>

Yazılım sizin ben yorum yapamam, bu varsayılan ayar yani memory de tutma ayarı, ama siz dediniz ki ben access de tutuyorum?

Gönderildi : 10/03/2020 10:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Gönderen: @hakanbayraktar-2

@hakanuzuner

Merhaba, NATRO'dan session state bilgilerini istedim asagidaki eki gonderdiler.

session state natro

Burası değil, sizin ekran görüntünüz var ya bana ilk yolladığınız ama dediğim gibi o önemli değil ki, siz yazılımcı olarak bu işi çözmeniz lazım Hakan bey, yani işi bilen yazılımlar IIS yöneticileri ile muhatap olmaz ve bu tür platform değişince sorun yaşanması için programınızın düzgün çalışması için gerekli tüm ayarları sizin webconfig içerisinde tutmanız lazım.

Bu makaleyi bence okuyun

https://docs.microsoft.com/en-us/iis/application-frameworks/scenario-build-an-aspnet-website-on-iis/configuring-step-2-configure-asp-net-settings

Gönderildi : 10/03/2020 10:32

(@hakanbayraktar-2)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Merhaba, aciklamalariniz ve verdiginiz link benim soruma suan icin cevap vermiyor. Neden?

Oncelikle su sorularima cevap verebilirmisiniz?

1. Crescentquail.co.uk/m dizini icerinde calisan mobil web sitesinde ki alisveris sepeti sessionlarin ayni sunucu uzerinde neden sorunsuz calisiyor?

2. Crescentquail.co.uk/m dizinindeki mobil web sitesi tam olarak calisirken ayni sunucu uzerinden ana dizin olan Crescentquail.co.uk alisveris sepeti neden bir calisiyor bir calismiyor?

Gönderildi : 10/03/2020 13:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hakan bey demek ki benimde IIS bilgim sizin sorunu çözmeye yetmiyormuş. Yardımcı olamadığım için üzgünüm, bence danışmanlık gerektiren bir konuda forum üzerinden daha fazla vakit kaybetmeyin.

Gönderildi : 10/03/2020 14:12

(@hakanbayraktar-2)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Merhaba, ana sorunu cozmeye yardimci olacak basit 2 soruya cevap vermediginiz icin tesekkur ederim. 

onceki mesajimda "4 farkli forumda bunu paylastim kimsenin bir fikrinin olmamasi cok ilginc, sorsan herkes IIS uzmani." cumlesi iste bunun icindi.

Cunku herkes bu sorudan kacti buna cevap vermedi yada veremedi. 

Halbu ki soru cokbasit ; "alt dizinde sorunsuz calisan program, ana dizinde neden kararli calismiyor yada hata yapiyor. "

Sizi yordugum icin ozur dilerim Hakan bey, size kolay gelsin..

Gönderildi : 10/03/2020 14:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Konu aslında çok basit,

https://docs.microsoft.com/en-us/iis/get-started/planning-your-iis-architecture/understanding-sites-applications-and-virtual-directories-on-iis

Sonuçta alt dizinin ayarları, webconfig dosyası ile ana dizin bir birinden bağımsız çalışır, IIS' in en güzel özelliklerinden birisi budur, ama sorun sizin uslubunuzda, ben size sorunun kaynağını anlatıyorum ( altı üstünü boş verin sorun session yönetimini bilmiyor olmanız, bunun aslında farkında varmanızı sağladım, siz yazılımcı olarak bunu öğrenseniz, webconfig içine yazsanız şu anda paylaştığım bilgi sizin için gerekli olmayacak zaten) ama siz kendinizce yorum yapıp sorun bu değil diyorsanız benim gibi uzmanlarında kusura bakmayın vakti değerli o zaman kendi sorununuzu kendiniz çözün yoluna gidiyoruz.

Eğer diğer forumlarda da benzer bir uslup ile soru sorduysanız bence insanların cevap vermemesi gayet normal.

Gönderildi : 10/03/2020 15:20

(@serhatsine)
Gönderiler: 1
New Member

@hakanuzuner ve @hakanbayraktar-2 merhaba,

Konunun üzerinden epey zaman geçmiş ama aynı sorunu benimde başıma geldi. Google chrome un samesite ile ilgili güncellemesinden kaynaklı bir problem.

Ama classic asp de bir çözümünü bulamadım. Ödeme sistemine yönlenip geri gelince tüm cookie session ne var ne yoksa siliniyor.

Session timeout süresi vs hiçbir şeyin faydası olmuyor.

Tüm sistemlerde altyapıyı komple değiştirmek zorundayım şuan. 

Eğer konuyu gören ve bilgi sahibi olan yardımcı olabilecek bir arkadaş var ise yardımlarını beklerim. Session olmadan ilerlemek çok zor gerçekten

Bu ileti 4 yıl önce Serhat Sine tarafından düzenlendi

Gönderildi : 18/08/2020 23:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

Ben gerekli bilgileri verdim sanıyorum. Session yönetimi için bir SQL veya state server kullanmanız gerekli.

Gönderildi : 31/12/2020 19:05

(@zekikeser)
Gönderiler: 1
New Member

Chrome üzerindeki samesite özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Chrome adres çubuğuna chrome://flags/#same-site-by-default-cookies yazarak giriş yapın.
"SameSite by default cookies" seçeneği Default olarak işaretlidir. Bunu "Disabled" olarak seçmelisiniz.

samesite

Gönderildi : 18/02/2021 21:44

Paylaş: