Forum

Hosting Sanal Sunuc...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Hosting Sanal Sunucu Kiralama

6 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,644 Görüntüleme
(@kamilozel)
Gönderiler: 125
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, muhasebe programımızı çeşitli sebeplerden dolayı buluta aktarmak istiyoruz. Arkadaşlara rdpden kullandırmayı düşünüyorum.

• Hosting firmalarında kiralanan serverda RDP lisansı ve kullanıcı sayısı için ekstra lisans almak gerekiyor mu ?

Bu işlemi yapan arkadaş varsa konu hakkında fikrini yazarsa sevinirim.

İyi günler.

Gönderildi : 25/02/2020 17:50

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

vpn olmadıkça rdp den uzak durmanızı tavsiye ederim. ama sadece belirli lokasyondaki ipler ile kısıtlayabilirseniz (sunucu tarafında) o zaman mantıklı bir çözüm olabilir. ben bir firmada sunucuyu data centera koyarak çözmüştüm istediklerini. böylece var olan lisanslı sunucularını kullanmışlardı ekstra lisans almalarına gerek kalmadı. ama sunucu kiralayacaksanız. sunucu işletim sistemi database için rdp için cal lisansları alınması gerekir. sunucuyu kiralayacağınız firmanında bunlarda size yardımcı olması gerekir tabi.

Gönderildi : 25/02/2020 18:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bu konuda pek çok sanal veri merkezi hizmeti veren kurum var. Başta Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone gibi olup ardından FixCloud, Clonera, GlassHouse, Bizim Bulut, Bulutistan, Cloud7x24 gibi yine pek çok güzel firmalar var. Bunlardan birisi ile görüşebilirsiniz.

Ancak RDP konusu sıkıntılı ki Aytaç bu konuda bilgi vermiş. Önerim VPN ile bağlanmanız veya IP kaynaklı izin ile bu hizmeti sunun.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/02/2020 22:47

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Konu microsoft ürünü olduğu için lisans konum fark etmeksizin geçerli bunu sağlayıcı yada siz temin etmek zorundasınız.
Aytaç beyin dediği gibi değerli datanız olan hiçbirşeyi direkt rdp erişime açmayın sonra pişman olur datanızı geri almaya çalışırsınız. Windows firewall'a da güvenmeyin karşılayan direkt windows olmamalı zero day açıkları söz konusu her zaman. Bir gateway, firewall ürün olmalı. Denildiği gibi vpn olmadan da sabit ip'lere izin vererek firewall sunucuya nat yapabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/02/2020 23:01

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @kamilozel 

Lisans  satın alıp kullanabilirsiniz  veya  hizmeti aldığınız  yerden  kiralayabilirsiniz. Kullanıcı sayınıza göre  donanımı iyi  belirlemeniz  çok  önemli ve mutlaka  ama  mutlaka rdp yapacak kullanıcılarınızın  vpn ile  sunucuya  bağlanmaları ve düzenli  olarak  yedek ve/veya replikasyon oldukça  önemli.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 25/02/2020 23:42

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Extra RDP için call lisans almanız gerekiyor, ama uzak sunucuya RDP açmak çok sakıncalı, En güzeli fiziki bir makine ve dışarıdan erişim için de VPN şart, direk RDP çok sakıncalı.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 02/03/2020 16:07

Paylaş: