Anasayfa » Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sırlama ve Trafik Kaybetmeden Domain Değiştirmek?

sercan
(@sercannn)
Üye

Merhaba,

Sıralama ve Trafik kaybetmeden hosting ve domain değişikliği işlemleri ile ilgili sağlıklı bir yol haritası nasıl izlenebilir?

Araştırdığım kadarıyla ilk etapta taşıma işlemi gerçekleştikten sonra normal olarak sıralama ve trafik kaybı yaşanıyor.

Fakat bu taşıma işlemi sırasında google a host ve domain değişikliği bilgileri verildiğinde sıralama ve trafik kaybı olmamasını sağlıyor.

5 yıldır açık olan bir site üzerinden örneklendirirsek bu tarz trafik ve sıralama kaybı ciddi bir kayıp olabilir. Sitenin içinde ki linklendirmeler de işin içine girince işlem tamamlandıktan sonra karmaşık hale geliyor.

Bu konuda bilgisi olan görüşlerini ve bilgisini paylaşabilir mi?

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 04/09/2020 10:37
Cahit YOLACAN
(@cahityolacan)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba konuyu merak ettim sef vb gibi linklemeleri nasıl yapacak ki google

örnek xxx.com/haber/gundem yerine yyy.com/haber/gundem sizin sitenin tüm yapısının değişimi demektir. domain değişimi google bot a göre yeni bir adres ve yeniden arşivlenmesi demektir diye biliyorum.

Bahsetiğiniz gibi bir yöntem var ise mutlaka öğrenmek isterim. Takipteyim 🙂

 

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/09/2020 10:47
Cahit YOLACAN
(@cahityolacan)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

merhaba merakımdan biraz araştırdım 🙂 

Site adresini değiştirmeesnasında site dili, site URL yapısı ve içerikleri değiştirilmemelidir!

Ayırca bir listede buldum : umarım işine yarar 

Site Adresini Değiştirme Check List


Plan Aşaması:

 • Search Console’dan mevcut sitemize ait hataların belirlenmesi için çalışma yapılmalıdır. Site haritası ve site linkleri, crawl stats, problemler, hata kodu veren sayfalar ve ayarların hepsi incelenmeli düzeltilmesi gerekenler saptanmalıdır.
 • Site haritası hazırlanmalıdır. Mevcut sitemizdeki bütün linkler bu haritada olmalıdır ayrıca resimler ve var ise videoların da liste ve linkleri bu haritaya eklenmelidir.
 • Robots.txt kontrolü yapılmalı ve burada bloke edilmiş içerikler var ise 404 verenler de not edilmelidir.
 • İndexlenmiş içeriklerin sayısı ve tipi belirlenmelidir ( kaç adet sayfa var, kaç resim var, kaç video var )
 • Rank kotrolü yapılması: mevcut sitemize ait sayfaların hangi anahtar kelimede hangi sıralamaya ulaştıkları listelenmelidir. Bu işlem search consoledan ve analyticsden yapılabilir.
 • Site Trafiği kontrolü: sitemizin mevcut trafiğini Google Analytics hesabından temin etmek en sağlıklısıdır. Sayfaların ve kelimelerin istatistikleri istemeyi unutmayınız.
 • Link yapısı: iç ve dış linklerinizi listeleyin. Sayfalarınıza gelen linklerin kaynakları, miktarları, otoritesi ve anchor textlerini liste yapın

Site Adresini Değiştirme Uygulama Aşaması:

 • Yönlendirmeye Hazırlık: Mevcut sayfamızdan yeni sayfamıza yapılacak yönlendirmeler 301 yönlendirme ile yapılacaktır. Bu nedenle 301 yönlendirmesi yapılacak sayfalar için daha önce hazırladığımız site haritasını da kullanarak kuralları yazılmalıdır ve test edilmelidir.
 • Yeni alan adını koru: Yeni alan adımıza ait içerikleri taşıma işlemleri bitene kadar erişime kapatmalıyız. robots.txt’de: User-agent: *
  Disallow: / kodunu ekleyerek Google botlarının siteye gelmesini ve taramasını önlemeliyiz. Ayrıca site yapımı süresince içeriklere erişimi şifrelemek de gereklidir.
 • Yeni site: Yeni alan adı ve yeni sitenin kodlarını bütün bu aşamaları kat ederken hazırlayıp robots.txt blokajını da yaptıktan sonra şifreli şekilde erişime kapalı olarak yükleyebilirsiniz.
 • Doğrulama: Önemli sayfalar listemizi daha önce hazırlamıştık. Bu listeyi takip ederek yeni sitede bu sayfaların eşleniklerinin mevcut olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca doğru içerik, bilgi, linkleme ve status kodlarını da kontrol edin.
 • Yeni Site Açılışı: Siteye erişimi şifreleyen veya engelleyen yazılımı kaldırın ve yeni adresteki linkleri erişime açın.
 • Yönlendirme: Yeni alan adımızı gösteren 301 yönlendirmelerini yazdığımız kodaları eski sitemizin .htaccess dosyasına yerleştirerek kalıcı yönlendirme işlemimizi de hayata geçiriyoruz.
 • 301 Kontrolü: Eski site haritamızı çıkarmıştık, bu listeyi kullanarak eski linklerimizin yeni linkerimize düzgün yönlendirilip yönelendirilmediğini kontrol etmeliyiz.
 • Robots.txt izinleri: Site adresini değiştirme işlemi yaptığımız yeni domaindeki robots.txt dosyamızdaki blokaj kodunu kaldırarak arama mortorlarının yeni stemizi taramsına izin verelim.
 • Yeni alan adı Search Console kurulumu: yeni alan adımızın Serach Console’a yeni bir mülk olarak eklenmesi işlemini unutmayalım. Burada gerekli düzenlemeleri mutlaka yapmalıyız.
 • Google’ı Bilgilendirme: Bu aşamada bir çok kritik konuyu geride bıraktık. Artık Google’ı da yaptıklarımız hakkında bilgilendirmemiz gerekiyor. Eski sitemizin search console mülküne girerek sağ üstteki küçük çark işaretine tıklıyoruz ve açılan menüde “Adres Değişikliği (change of address) ” linkine tıklıyoruz. Adres Değişikliği sayfasındaki gerekli adımları tamamlıyoruz. Sadece sitenizi yeni bir alan adına taşıyorsanız bu aracı kullanın.
 • Crawl (tarama): Google Search Console’daki işlemlerimiz halen daha bitmedi. Tarama linkine tıklayarak açılan menüden “Google gibi Getir (fetch as googlebot)” linkine tıklıyoruz ve burada daha önce hazırladığımız en önemli sayfalar listemizi kullanarak bunları sırayla indexe gönderiyoruz. Biz bu işlemi yapmasak da Googlebot sayfalarımızı illaki tarayacaktır fakat bu işlem belli bir zaman alacaktır. Önemli sayfalarımızı indexe göndererek buradaki indexlenmeme riskini elimine etmiş oluyoruz.
 • Site Haritası bildirilmesi: Son olarak Search console’a site haritamızı oluşturarak göndermemiz gerekiyor. /sitemap.xml linkinde yüklemiş olduğumuz haritayı “Site Haritları” bölümünden eklemeliyiz.
 • Backlink güncelleme: Eski sitemiz için yapılmış backlinkler de eski URL’ler ile kaldı, tabi ki 301 ile yönlendirdiğimiz için bu linkler yeni sayfalarımıza gelecek. Ancak eski backlinklerin URL’lerini yeni linkleri ile güncelleme imkanımız var ise bu değişiklikler yapılmalıdır.
 • Yeni Backlink çalışması: Site adresini değiştirme işlemimiz tamamlandıktan sonra yeni adresimizi işaret eden yeni backlink çalışmaları yapmalıyız. Alakalı sitelerden ve yüksek değerli sitelerden makul sayılarda backlink alınması doğru olacaktır. 

Kontrol ve Takip:

 • Yeni site taranması: Search Console’da yeni domaine ait Crawl Erors ve benzeri hataları takip etmeliyiz. Oluşan hatalar hemen düzeltilmelidir.
 • Indexlenme takibi: Yeni sitemizin Goolge indexlenme sayısı giderek artmalıdır, aynı şekilde eski domainimizin indexlenme durumu düşmeli ve sıfırlanmalıdır.
 • Rank kotrolü: Önceden hazırlamış olduğumuz hangi kelimede hangi sayfada kaçıncı sırada olduğumuzu not ettiğimiz listeyi kullanarak site adresini değiştirmiş olduğumuz yeni domain linkleri ile kontrol etmeliyiz.
 • Trafik kontrolü: eski adresimize gelen organik trafik ile yeni adresimize gelen organik trafik karşılaştırmalarını yapmalıyız.
 • Eski alan adına ait indexlenme verileri sıfırlanana kadar 301 yönlendirme kontrollerine devam edilmelidir.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/09/2020 11:07
sercan
(@sercannn)
Üye

Aslında burda www.ornek.com olarak taşındığını varsaymak gerekiyor. Domain ceza almadığı sürece aynı isimden devam etmeli site adresini değiştirmek mantıklı değil zaten.

Ayrıca kopya içerik olmamasına da dikkat etmek gerekiyor. 

Burada bahsettiğim google ın search konsolunda ki Adres Değişikliği aracı.

Tecrübe etmediğim ve daha önce hiç yapmadığım bir işlem olduğu için bende merak içindeyim. Bilgili birileri yönlendirecektir diye umuyorum 🙂 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 04/09/2020 11:10
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye

Konuyu yanlış yere açmışsınız.
Bu AD migration gibi bir konu değil ERP migration gibi bir durumdur o yüzden kesin çizgileri bulunmaz içeriğe göre yapılması, planı gereklidir. Ortam önemli ve deneyiminiz yoksa ileri bir seo uzmanıyla çalışın derim. Yani mümkün ancak ileri uzmanlık ve iyi çalışma gerektiriyor denebilir. Birkaç gün de halledilebilecek birşey değil. Örneğin yukarıda ki liste eski, daha güncel 2019-2020 tutorial'ları bulun kendinize webde varlar. Örneğin içerik, altyapı paralelinde 301 leri doğru planlamazsanız düşük taşıma sonrası değil ileri ki safhada gerçekleşir yükseltmek için daha fazla uğraşırsınız.

https://sametozsuleyman.com.tr/301-yonlendirmesi/  

****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/09/2020 00:52
Mert Kibar
(@mertkibar)
Üye

Arama motorlarının belli listeme kriterleri vardır. Robox.txt, sitemap.xml gibi dosyalara yazacağınız linkler üzerinden davranışta bulunur.

Google belli aralıklara web sitene botlar gönderir ve o botlar değerlendirme yapar.  Alan adını ve hostingi değiştirdikten sonra, google tekrardan kayıt olup site haritanı vs bildirmen gerekiyor.. 

Eski siten kapanırsa, google botları belli süre sonra google dan silecektir.  

Google listelenmiş bir alan adını değiştirmeyi tavsiye etmiyor... 

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/09/2020 21:18
sercan
(@sercannn)
Üye
Gönderen: @ibrahimyildiz

Konuyu yanlış yere açmışsınız.
Bu AD migration gibi bir konu değil ERP migration gibi bir durumdur o yüzden kesin çizgileri bulunmaz içeriğe göre yapılması, planı gereklidir. Ortam önemli ve deneyiminiz yoksa ileri bir seo uzmanıyla çalışın derim. Yani mümkün ancak ileri uzmanlık ve iyi çalışma gerektiriyor denebilir. Birkaç gün de halledilebilecek birşey değil. Örneğin yukarıda ki liste eski, daha güncel 2019-2020 tutorial'ları bulun kendinize webde varlar. Örneğin içerik, altyapı paralelinde 301 leri doğru planlamazsanız düşük taşıma sonrası değil ileri ki safhada gerçekleşir yükseltmek için daha fazla uğraşırsınız.

https://sametozsuleyman.com.tr/301-yonlendirmesi/  

Bilginlendirmeniz için teşekkür ederim hocam. 

Attığınız linki inceliyorum.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 08/09/2020 11:25
sercan
(@sercannn)
Üye
Gönderen: @mertkibar

Arama motorlarının belli listeme kriterleri vardır. Robox.txt, sitemap.xml gibi dosyalara yazacağınız linkler üzerinden davranışta bulunur.

Google belli aralıklara web sitene botlar gönderir ve o botlar değerlendirme yapar.  Alan adını ve hostingi değiştirdikten sonra, google tekrardan kayıt olup site haritanı vs bildirmen gerekiyor.. 

Eski siten kapanırsa, google botları belli süre sonra google dan silecektir.  

Google listelenmiş bir alan adını değiştirmeyi tavsiye etmiyor... 

 

Teşekkür ederim.

 

Bununla ilgili yukarıda ibrahim yıldız bey'in paylaştığı linke göz atacağım. 301 yönlendirmesi konusu üzerinde çalışıyorum.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 08/09/2020 11:27
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba, son durum nedir acaba?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/10/2020 15:33
sercan
(@sercannn)
Üye

@hakanuzuner

 

Merhaba hocam.

Üzerinde tecrübem ve deneyimim olmadığı için neticelendiremedim. Daha doğrusu bu denemeyi yapabileceğim bir web sitesi de olmadığı için elimde henüz sorumun cevabını ne kadar internet ortamında araştırmış olsam da uygulamaya dökemediğim için sonuçlandıramadım. Sonuçlandırdığımda buraya da not düşeceğim.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 04/10/2020 22:06
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Bu durumda danışmanlık almanız doğru olur, hemde sizde öğrenmiş olursunuz.

Kolaylıklar.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/10/2020 15:46
Paylaş: