Forum

Mail Sunucu - Gönde...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Mail Sunucu - Gönderilen ve Gelen Mailin Kopyasını İletme (POP3)

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
499 Görüntüleme
(@sinagumus)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Pop3 altyapısıyla mail kullanılan bir yerde, kullanıcıların gönderdiği ve aldığı tüm maillerin kopyasını başka bir mail adresine de yönlendirip görmek mümkün müdür?

Teşekkürler

Gönderildi : 05/06/2023 16:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, forumda arama yapabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/06/2023 17:07

(@sinagumus)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Çözümpark üzerinde bulamadım ama yabancı forumlarda araştırırken aşağıdakini buldum.

https://unix.stackexchange.com/questions/150355/how-can-i-forward-emails-from-a-pop3-account-to-another-smtp-or-imap-account

Başlıkta yazmışım ama sorumda eksik kalmış. Bu işlemi mail sunucu üzerinde yapmak istiyorum.

Hatta mail sunucu tarafındaki firmayla görüştüğümde mümkün olmadığını söylediler. Bilhassa olabileceğini düşündüğümden öncelikli olarak mümkün müdür diye sormak, sonrasında nasıl mümkündür diye sormak istedim.

Gönderildi : 06/06/2023 17:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Forumda hepsini konuştuk, ancak genelde insanlar anahtar kelimeleri bilmiyor veya bazen sizde olduğu gibi nokta atışı tam sorduğunuzu bulacağınızı düşünüyorsunuz ama bizde 50.000 post atınca bir yerde azıcık da soru soran emek harcasın diye bunu yazıyoruz, yanlış anlama olmasın 🙂

Peki sorunuza gelelim, burada kavramları öğrenmeniz lazım, MTA nedir?

https://sozluk.cozumpark.com/mail-transfer-agent

Özetle sizin kullandığınız MTA bir exchange server ise ona normalde daha zengin protokoller olan MAPI gibi bir protokol ile bağlanır ve bu sayede outlook a çektiğiniz mailler aslında hem local pc hem de sunucuda tutulur.

POP ise ilkel bir protokol olup genelde ucuz mail hizmeti talep eden müşteriler tarafından tercih edilir. Bu noktada POP bağlandığı MTA sunucusundan mailleri çeker ve sunucuda mail bırakmaz, ancak POP protokolünde olmayan fakar kullandığınız mail client içerisinde olan özelliker ile örnek maillerin bir kopyasını sunucuda bırakabilirsiniz. Ancak bu protokolün değil istemci yazılımının özelliğidir.

Peki sorunuza geri dönelim, POP kullanıyorsanız zaten bir hosting şirketinden hizmet aldığınız için onlarda mail enable veya qmail veya zimbra gibi ücretsiz veya bedavaya yakın ürünler kullanıyordur. Bu ürünlerin aslında temel olarak arşivleme özellikleri vardır veya yoktur, olsa bile bunu size sağlamak istemezler. 

Özetle ucuz etin yahnisi yenmiyor, eğer bu tür istekleriniz var ise belki office 365, google workspace gibi USD bazlı fiyatlanan ürünler olmasa bile hosted exchange hizmeti sunan daha kaliteli bir platform' a taşınmanızı öneririm.

Peki bir hosting değil de MTA sizde ise bu durumda iki çözüm olur

1 - Üründe arşiv özelliği var ise maillerin bir kopyasını arşiv posta kutusuna atabilirsiniz

2 - Daha basit, bir transport kuralı ile ilgili posta kutusu ve kutuları için gelen giden tüm mailleri başka bir posta kutusuna yönlendirebilirsiniz, journal gibi.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/06/2023 18:16

(@sinagumus)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hiç yanlış anlamadım aksine haklısınız, büyük emeğiniz var.  

Elbet birisi benim gibi basitçe sormuştur mantığında araştırmıştım.

Cevabınız için teşekkür ederim. Yazdıklarınıza istinaden düşüncelerim şu şekilde oldu.

Hosted exchange için fiyatı da fena olmayan bir firmayı gözüme kestirdim ama yazılan şikayetlerden dolayı vazgeçtim. Şikayetlerin de doğruluğu tartışılır ancak bir hafta sunucuya erişemedik yazısından korktum. İsmini vermedim karalama gibi olmasın.

Google workspace ve Office 365 için durumun özeti, eskiden yıllık komik paralar öderken aylık geçersek 3000₺(40 mail) ödeyeceğiz. Buna henüz hazır değiliz.

Ben açıkçası mail sunucu üzerinde yapılacak bir ayarla gönderilen mailin çift gönderilmesi(2.si diğer adres olacak şekilde) ve gelen mail içinde aynı domain içinde bulunan başka bir maile daha gönderilmesinin mümkün olacağını düşünmüştüm. Tamamiyle gönderildiği ve geldiği anda iş çözülür diye düşünmüştüm.

Geriye istemci uygulama üzerinden kural oluşturmak haricinde bir ihtimal kalmadı sanırım.

Teşekkür ederim.

Bu ileti 10 ay önce Sina Gümüş tarafından düzenlendi

Gönderildi : 07/06/2023 16:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sunucu da dediğiniz özellik için de yine söylediğim gibi transport rule önemli, ama hizmet aldığınız yer buna girmez çünkü sizin gibi yüzlerce müşterisi var ise hepsinin böyle bir isteği demek işin içinden çıkılmaz bir kural yumağı demektir. İlgili firma hangisi bilmiyorum ama ben size FixCloud' u önerebilirim. Bizim sunucularımız da orada duruyor ve kaliteli hosted hizmeti veriyorlar. Kesinti olmuyor mu? Her yer kadar, örnek son iki gündür office 365 de sorun yaşadık ama ne office 365 kötü ne diğer yerler. Ancak tabi ki ayda bir iki, haftada bir gibi sık oluyor ise orada sorun var demektir. Bir hafta ulaşılamadı ise orası zaten merdiven altıdır çünkü en kötü tüm veriyi TB lar bile olsa 48 saate dönersin. 

Gönderildi : 07/06/2023 17:13

(@sinagumus)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bilgiler ve önerileriniz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 19/06/2023 16:01

Paylaş: