Forum

"Exchange bağlantıs...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] "Exchange bağlantısı" yok hatası

11 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
1,966 Görüntüleme
(@salihbulut)
Gönderiler: 91
Estimable Member
Konu başlatıcı

Aşağıdaki kullanım senaryosunda, şöyle bir hata yaşamaktayız. Yorumlarınızı rica ederim.

Senaryo;

Bazı kullanıcı bilgisayarlarının Outlook'larında, Exchange bağlantısı (önbellekli exchange) ve farklı bir hesap ve pst'de başka e postaya ait pop3 kullanıcı hesabı tanımlı. Kullanıcılar, her ikisini de kullanıyor (bu şekilde gerektiği için böyle kurgulanmıştır). Bu senaryo ile kullanıcılar yapı içerisindeyken (network bağlı, exchange connect) sorunsuz her iki hesabı da kullanıyor.

Kullanıcılar yapı dışına çıkarak başka internet noktasında bağlantı kurduklarında, exchange kullanmıyorlar ancak ikinci pop3 hesabından mail alıp/gönderiyorlar.

Sorun;

Yapı dışında olunduğu zamanda, bazı alıcı mail adreslerini pop3 hesabından e posta gönderirken, alıcı hanesine yazdıklarında ve "adları denetle" seçildiğinde, "Exchange bağlantısı yok" uyarısı geliyor ve o adrese bir türlü e posta atılmıyor. Bu alıcı adresleri bazen gmail oluyor, bazen de domain adı ve kurumsal firma isimleri oluyor. Kullanıcı yapı içerisine gelip Exchange connect olduğunda, ilgili pop3 hesabından o sorunlu e posta alıcı maillerini yazdıklarında, mailler sorunsuz tanınıyor ve 2. hesaptan (pop3) gönderim oluyor. Gönderim pop3 bağımsız hesaptan deneniyor, ancak sanırım Outlook, exchange adres defterinden bir şekilde doğrulama yapmaya çalışıyor.

Bıraz karışık bir durum. ( Outlook anywhere kullanmıyoruz. varsayılan adres defterini pop3 olan hesaba sabitledim.)

Gönderildi : 07/10/2021 18:13

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

https://www.slipstick.com/outlook/email/understanding-address-autoresolution-autocomplete/
https://docs.microsoft.com/tr-tr/outlook/troubleshoot/contacts/information-about-the-outlook-autocomplete-list

Bu konuyla ilgili yönergeler için bunlara bakabilirsiniz.
Benim çözümlememe göre def. ABook yapmanız yetmez pop3 ün hesabının da def. acc. olması gerekir. Akabinde linkteki doğrulamalar üzerinden GAL'e bakmayacaktır checking için.
Yalnız uygulamada bazı adreslerde sorun olabilir autocomplate, nk2'leri boşaltmak yada profilleri tekrar kurmak gerekebilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/10/2021 20:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Neden outlook anywhere kapalı?

Exchange = hakan.com

POP3 = ali.com

gibi ayrı domainler mi? Yani POP3 hakan.com değil dimi? yok evet ise pop açıp neden Outlook anywhere açmıyorsunuz?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/10/2021 00:06

(@salihbulut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Neden outlook anywhere kapalı?

Exchange = hakan.com

POP3 = ali.com

gibi ayrı domainler mi? Yani POP3 hakan.com değil dimi? yok evet ise pop açıp neden Outlook anywhere açmıyorsunuz?

Hakan Hocam, domainler farklı, doğrudur.

Gönderildi : 08/10/2021 11:56

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

O zaman bir nebze mantıklı 🙂 İbrahim söylemiş böyle durumlarda varsayılan hesapları değiştirmelisin ki bu da yine ilk başa dönüyor, mimari yanlış ondan böyle sorunlar yaşamanız normal.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/10/2021 12:09

(@salihbulut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

https://www.slipstick.com/outlook/email/understanding-address-autoresolution-autocomplete/
https://docs.microsoft.com/tr-tr/outlook/troubleshoot/contacts/information-about-the-outlook-autocomplete-list

Bu konuyla ilgili yönergeler için bunlara bakabilirsiniz.
Benim çözümlememe göre def. ABook yapmanız yetmez pop3 ün hesabının da def. acc. olması gerekir. Akabinde linkteki doğrulamalar üzerinden GAL'e bakmayacaktır checking için.
Yalnız uygulamada bazı adreslerde sorun olabilir autocomplate, nk2'leri boşaltmak yada profilleri tekrar kurmak gerekebilir.

İbrahim Bey; Sorun yaşanan adresler, adres book veya nk2 de yok, yeni adreslerdir. Auto-Complete ve Auto Name Checking devre dışı bırakarak test ettim, yine hata alıyorum kullanıcı bilgisayarında. Aslında, göndermek istenen e posta pop3 hesap üzerindedir, Exchange ile alakalı her hangi işlem yapmaması gerekiyor Outlook'un, çünki tamamen bağımsız hesaplar, bilemiyorum hatalı mı mantık kuruyorum. Pop3 hesabın pst dosyası ve adress book v.b.bileşenleri ayrı. Pop3 hesabını varsayılan yaptım, ancak her seferinde Exchange üzerinden GAL'a bakmaya deniyor Outlook (aşağıda görüntü). Bir şekilde GAL sorgulamasını tamamen devre dışı bırakmak gerekecek, o da çok mantıklı değil ve çok mümkün değil gibi.

Yorumunuz için teşekürler.

resim

Gönderildi : 11/10/2021 16:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Size mimari yanlış demiştim. 

Gönderildi : 11/10/2021 16:54

(@salihbulut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Size mimari yanlış demiştim. 

🙂 Hocam farkındayız. Ancak bu etapta böyle kullanmak durumundayız.

Gönderildi : 11/10/2021 17:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hayır değilsiniz, bunun çalışmadığını beyan edip çalışması için aksiyon almalısınız. Siz doğru olmayan bir yapıda iyi niyetle çözüm üretmeye çalışıyorsunuz. Ancak yöneticiniz bu işi sizin gibi bilmez, doğru yönlendirmeniz gerekli. Bu böyle olmaz, pop3 yerine ayrı bir hosted veya outlook anywhere açık ya da ayrı iki profil kullansın ki insanlar patrona isyan etsin o zaman neyse parası verir çözersiniz.

Gönderildi : 11/10/2021 17:41

(@serkanates)
Gönderiler: 1277
Üye

Pop hesaplar için neden başka bir mail istemcisi kullanmıyorsunuz?

Bknz: Sadece merak.

Gönderildi : 11/10/2021 17:42

(@salihbulut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @SerkanAtes

Pop hesaplar için neden başka bir mail istemcisi kullanmıyorsunuz?

Bknz: Sadece merak.

@hakanuzuner

Yapı çok basıt ve mantıksız. Birbirini etkileyen silsileler mevcut. Yapıdaki bir kaç çözülemeyen durum var şu etapta ve bunlardan dolayı böyle kurgulanmıştır. İlerleyen zamanda sorunlar ortadan kalktığında, olması gerekli olan yapıya geçiş yapacağız. İlginiz ve yorumlarınız için teşekkürler.

Gönderildi : 12/10/2021 17:05

Paylaş: