Forum

Günlük 15.000 e pos...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Günlük 15.000 e posta atacağımız bir e posta hosting

28 Yazılar
7 Üyeler
12 Likes
2,796 Görüntüleme
(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar günlük 15.000 civarı e posta çıkışı yapabileceğimiz bir e posta hizmeti veren firma arıyoruz. Konuyu umarım doğru yere açmışımdır. Tavsiye edebileceğiniz bir firma varmıdır (uzmanposta ile görüşmelerimiz devam ediyor. alternatif oluşturmak istiyorum)

Gönderildi : 20/09/2021 16:28

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4302
Co-Helper

Diğer konuda ki diyalogla paralel düşünmek gerekiyor herhal de 🙂 sadece muhabbet etmiş olalım.
Bu çok ciddi bir trafiktir. Bunun basit webmail hosting ile yürütülmek istenmesi büyük hata olur hele ki bir sürü amatörce hatalar yapan yerli firmalar ile. 🙂 Bu oranın ciddi support, helpdesk faaliyeti de olur maliyet hesaplarına bunlar da dahil edilmeli. Zimbra da olduğu gibi ne kadar yaygın olmayan sistem o kadar çözüm problemi... demektir malum. Ki bu oranda ki yapının filtering'i de hesaplanmalı, bu zamanda yeterli ölçekte filering olmadan bu yoğunlukta ki mail sistemi planlanmamalı illa ki iş patlar, zaman maliyet süreci de dolayısıyla patlar. Örneğin bunun günlük çok çok altında bir yer de maliyet dolayısıyla kaynakları da şişirmeden filtering yapıyoruz (gfi ile) çok ciddi emek ve zaman yiyor. Ki mevcutta support zayıfladığı için global de bırakan binlerce firma var biz yıllar içinde deneyim oluşturabildiğimizden idare edebiliyoruz. Örneğin diğeri başarımı ise yapının exchange üzerinde yürüyor olması. Ör Trendm, mcafee vs cloud veya onprem. çözüm satın alındığında bunu yerli mailhosting'e bağlamak hiç mantıklı değil. En uygun doğru çözüm O365+EOP olur demeye gerek yok herhalde.:) Verdiğin orana göre paylaştığın firmanın sitesinde bir istatistik var o bile doğru yönelim olmadığını gösterdi bana (firma kötü demek değil). Şayet bu oranın nedeni ticari spam gönderimi ise o işin yapıdan ayrılmasıyla mevcudu geliştirme belki daha iyi bir çözümleme de olabilir. 
Ör kesin olan durumları sıralarsın kendine bu yapının pop3 üzerinden yürütülemeyeceği gibi. Akabinde de her firmadan üstel miktarda day by limit sözleşme altına alınıyor olmalı çünkü hepsi uyguluyor gmail, yandex de bile günlük limit var.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/09/2021 18:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Selam, biz ÇözümPark olarak inbox kullanıyoruz, tavsiye derim.

https://useinbox.com/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/09/2021 20:48

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

reklam yada pazarlama e postaları değil bunlar. azıcık detay vermemişim sanırım 🙂 firmanın sitesinden kesilen fatura poliçe hasar bilgileri şifremi unuttum linkleri vs bilgilendirme e postaları gidiyor. toplamda hasarcı arkadaşlar 10 kişi ancak. en çok onlar bilgilendirme ve hasarla ilgili hareket bilgileri alıyorlar. inanılmaz bir bilgilendirme trafiği olunca doğal olarak yerelde bu iş çözülmüyor. office 365 gibi ürünlerde malesef belli sınırlarla kullanıma izin veriyor. saatte 1500 e postanın döndüğü oluyor. Gerçekten sıkıcı bir iş ve işin uzmanı bir firma ile çalışmanın vakti geldi. useinboxı araştırıcam hakan abi

Gönderildi : 21/09/2021 08:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba, fark etmez, yani toplu mail gönderimi demek reklam maili demek değil Aytaç. Mail maildir, içeriği sana kalmış.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/09/2021 09:15

(@bulentalacam)
Gönderiler: 554
Prominent Member

@aytacarslan E-postalarda ek gönderiyorsanız sanırım Amazon SES en iyisi şu anda.

image

Gönderildi : 21/09/2021 09:22

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

@bulentalacam ilk defa duyup hemen baktım. Fiyatlandırmalarda çok uygun. Siz daha önce kullandınız ve memnun kaldınız mı? smtp üzerinden aylık mutlaka 500k e postamız gidiyor.

Gönderildi : 21/09/2021 09:31

(@bulentalacam)
Gönderiler: 554
Prominent Member

@aytacarslan Çok uzun süredir kullanıyoruz. En büyük problem bounce epostlar. Adamların gerçekten affı yok diyebilirim. %10 Bounce mail oranını aştığınızda direk smtp gönderimini kitliyorlar. Hesabı aktif etmek için de gerçekten göbeğiniz çatlıyor diyebilirim. İletişimi ingilizce yapmak zorundasınız. Ama bunun dışında gönderdiğiniz e-posta gidiyor emin olun.

Gönderildi : 21/09/2021 09:36

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Sorayım bu yapıda zimbra mı kullanılıyordu? öyleyse ne gibi yetersizlik vardı?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/09/2021 13:47

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

Zimbra kullanılııyordu üstadım. Fakat e posta sayısı fazla ve arada kapatılan mailler yüzünden bounced olunuyor yada spama düşüyorduk. 2 gün çalışalım 3. gün kesin spamhouse blakliste alıyordu. ve 25 port gideni bloklamamı istiyorlar. zimbra tarafında gui ile herşey halledilmediğinden biraz linux tarafında ayrıca zimbra tarafında tecrubeli olmak gerekiyor. bilenin elinde zimbra çok iyidir ama malesef eksik ellerde bizi çok uğraştırıyor.

Gönderildi : 22/09/2021 10:12

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

spamhouse mesela bana giden 25 port kapatmalısın diyor ama kapatırsam e postalar gitmiyor. zimbra 25 portla gönderiyor. 587 ye çevirmeyi denedim sistem komple çöktü.

Gönderildi : 22/09/2021 10:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Aytaç sen bayağı bayağı spam mail atıyorsun, bu durumda yasaklanman normal. Bu işi sen zimbra ya özel değil Exchange de olsa aynı sonucu yaşarsın. Toplu mailleri bu işe özel şirketler üzerinden göndermen lazım. Yani o iş bedava olmaz. Şirketler bedava olsun diye mecvut mail server' ı kullanmak istiyor ama bu durumda ne yazık ki normal mail alış verişi bu işten etkilemiyor.

Gönderildi : 22/09/2021 11:07

(@mertkibar)
Gönderiler: 856
Noble Member

Gönderen: @aytacarslan

Merhabalar günlük 15.000 civarı e posta çıkışı yapabileceğimiz bir e posta hizmeti veren firma arıyoruz. Konuyu umarım doğru yere açmışımdır. Tavsiye edebileceğiniz bir firma varmıdır (uzmanposta ile görüşmelerimiz devam ediyor. alternatif oluşturmak istiyorum)

Ne tarz mailler gönderiyorsunuz. Biz kendi altyapımızı oluşturduk, kurumsal firmalara mail kendi alt yapımızdan hizmet veriyoruz... Günlük 15.000 civari mail gönderiyorsanız özel mail sunucu satın almanız gerekiyor...

Gönderildi : 25/09/2021 19:49

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner üstad o yüzden bu işi uzman ve kurumsal yapan yer arayışındayız.

@mertkibar işte sıfırlama linkleri, hasar bilgileri, poliçeler, saatlik raporlar gibi.

Gönderildi : 27/09/2021 08:28

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Merhaba Aytaç, merak ettim o365 uymadı gibi birşey demiştin sanırım ne gibi yetersizlikler oldu?

Gönderildi : 27/09/2021 10:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

@ibrahimyildiz abi o365 toplu mail gönderimine uygun değil, bunu tespit edip kötü ip adres havuzuna yönlendiriyor.

Gönderildi : 27/09/2021 11:16

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Ben pek anlayamadım abi durumu toplu mail yok gibi sanki ama var gibi de 🙂 bu en son dediği saatlik raporlar vs dediği gibi şeylerin detayları önemli tabi. Öyle bin çalışanlı bir şirket değilse yazılan sıralı şeylerden 15k adet bana çok yüksek geldi. Sende son kullanıcı yönüne bu sayılar dolayısıyla spaming olduğunu düşündün sanırım ?

Gönderildi : 27/09/2021 14:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Abi şöyle, Microsoft bu ürünü ilk çıkardığı günden bu yana hep limit koydu. Ama bu limit normal gönderim limitleri yanında spam limitleri oldu. Yani örneğin senin bir mail gönderme limitin hep var, bu temel olarak platformun doğru amaçlar için kullanılması için ve yine mantıklı limitler. Atıyorum günde bir kullanıcının 1000 tane mail atması gibi. Eğer 1000 den fazla mail atıyor ise (rakam örnek) zaten bu bir kullanıcı değil bir servis olur ve bunun için Microsoft veya Amazon veya bir başkası der ki kardeşim sen git toplu mail gönderim şirketlerini kullan.

Diğer limit ise şöyle, misal günde 1000 limitini doldurmuyorsun ama sürekli spam basıyorsun, yani her ne kadar limitlerde kalsan bile gönderdiğin her mail incelenir ve sınıflandırılır. Eğer bu maillerin bir bulk, spam olduğuna karar verir ise Microsoft bunu 3 ayrı kategoriye ayırdığı kirli, notr, temiz ip bloklarına yönlendirir. Bu sayede gerçek şirket mailleri için kendi ip bloklarını temiz tutar.

Configure outbound spam filtering - Office 365 | Microsoft Docs

Gönderildi : 27/09/2021 14:06

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Şimdi daha iyi anladım abi sağ olasın.

Gönderildi : 27/09/2021 14:45

Sayfa 1 / 2
Paylaş: