Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Çoklu Ns Hakkında Bilgi  

RSS
volkan camur
(@volkancamur)
Üye

Merhaba Çok Değerli ve Kıymetli Hocalarım Öncelikle Herkesin Mübarek Kandilini Kutlarım.

Benim Ns Konusunda bir sıkıntım aslında teorik olarak kafamda oturtuyorum fakat pratik olarak yapamıyorum sonra kafamda oluşturduklarımda bir birine giriyor kısacası işin içinden bir türlü çıkamadım.

Kısaca bir domain altında iki tane server 211 ve 212 ipleri ns1 ve ns2 211 işaret ederken ns3 ve ns4 212 ip adresini işaret etsin istiyorum amacım kullanıcı domainini ns3 ve ns4 yönlendirdiğin de 212 ipde bulunan host kaydını okuyarak web sitesini açsın istiyorum.

ek olarak bu işlem mail sorunu da çıkartır mı bana yani her ip adresi kendi mail dns lerini mi kullanacak yoksa ns1 ve ns2 de ki kayıtlarımı 

ben bir takım ayarlar yaptım ancak intodns de baya sorunlar gösterdi çözmeye çalıştıkça daha kötü oldu yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. teşekkür eder saygı ve selamlarımı sunarım.

Alıntı
Gönderildi : 28/10/2020 20:35
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye

https://sozluk.cozumpark.com/name-server

Bu konuda forumda çok fazla konu var aramayı kullanınız.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/10/2020 00:02
volkan camur
(@volkancamur)
Üye

@ibrahimyildiz

Değerli hocam öncelikle bana zamana ayırdığınız için teşekkür ederim. bahsetmiş olduğunuz linkte ns ip nedir konu bir makale var ancak bu konuda bilgi sahibiyim dilerseniz konuya resim ekleyerek ifade edeyim. beni daha iyi anlayacağını düşünüyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/10/2020 00:41
volkan camur
(@volkancamur)
Üye

buna ek olarak yine aşağıda bir görsel daha paylaşıyorum ns3. ve ns4 de bulunan hostlar aşağıdaki gibi hata veriyor ancak her sorguda değil 3 5 deneme de bir bu hata çıkıyor

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/10/2020 00:45
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye

Bir görsel göremedim. Linkte orada bir trick var ona dikkat edin. Öncelikle sağlayıcılarınızdan sorularınıza yönelik ns ve ptr kayıtlarını açtırmanız gerekir.
Uygulamada da şöyle tavsiye ederim ilk iki ns aynı ip'e diğerlerini istediğiniz şekilde yönlendirin. Kayıt güncelleme oturduktan sonra sorun vermeyecektir canlı sonuç alamazsınız malum.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/10/2020 16:59
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba

Birden çok NS kullanmak ile mail sisteminin bir ilgisi yoktur, yani NS zaten sözlükte de okuduğunuz gibi bir isim sunucusu olup birisi sizin mail sisteminiz ile ilgili bir bilgi istediğinde cevap veren bir dns sunucusudur. Her sunucu bir biri ile eşit ve aynı isimler için ip adreslerini dönmeli, böyle olduğu sürece hangi NS' in cevap verdiği önemli değildir.

Ama siz NS1 ve NS2 için ayrı kayıtlar, NS3 ile NS4 üzerinde ayrı kayıtlar tanımladıysanız tabi ki bu bir sorundur. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/10/2020 17:30
Paylaş: