Forum

Çoklu Ns Hakkında B...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Çoklu Ns Hakkında Bilgi

17 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
4,478 Görüntüleme
(@volkancamur)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Çok Değerli ve Kıymetli Hocalarım Öncelikle Herkesin Mübarek Kandilini Kutlarım.

Benim Ns Konusunda bir sıkıntım aslında teorik olarak kafamda oturtuyorum fakat pratik olarak yapamıyorum sonra kafamda oluşturduklarımda bir birine giriyor kısacası işin içinden bir türlü çıkamadım.

Kısaca bir domain altında iki tane server 211 ve 212 ipleri ns1 ve ns2 211 işaret ederken ns3 ve ns4 212 ip adresini işaret etsin istiyorum amacım kullanıcı domainini ns3 ve ns4 yönlendirdiğin de 212 ipde bulunan host kaydını okuyarak web sitesini açsın istiyorum.

ek olarak bu işlem mail sorunu da çıkartır mı bana yani her ip adresi kendi mail dns lerini mi kullanacak yoksa ns1 ve ns2 de ki kayıtlarımı 

ben bir takım ayarlar yaptım ancak intodns de baya sorunlar gösterdi çözmeye çalıştıkça daha kötü oldu yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. teşekkür eder saygı ve selamlarımı sunarım.

Gönderildi : 28/10/2020 20:35

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

https://sozluk.cozumpark.com/name-server

Bu konuda forumda çok fazla konu var aramayı kullanınız.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/10/2020 00:02

(@volkancamur)
Active Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

Değerli hocam öncelikle bana zamana ayırdığınız için teşekkür ederim. bahsetmiş olduğunuz linkte ns ip nedir konu bir makale var ancak bu konuda bilgi sahibiyim dilerseniz konuya resim ekleyerek ifade edeyim. beni daha iyi anlayacağını düşünüyorum.

Gönderildi : 29/10/2020 00:41

(@volkancamur)
Active Member
Konu başlatıcı

buna ek olarak yine aşağıda bir görsel daha paylaşıyorum ns3. ve ns4 de bulunan hostlar aşağıdaki gibi hata veriyor ancak her sorguda değil 3 5 deneme de bir bu hata çıkıyor

Gönderildi : 29/10/2020 00:45

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Bir görsel göremedim. Linkte orada bir trick var ona dikkat edin. Öncelikle sağlayıcılarınızdan sorularınıza yönelik ns ve ptr kayıtlarını açtırmanız gerekir.
Uygulamada da şöyle tavsiye ederim ilk iki ns aynı ip'e diğerlerini istediğiniz şekilde yönlendirin. Kayıt güncelleme oturduktan sonra sorun vermeyecektir canlı sonuç alamazsınız malum.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/10/2020 16:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Birden çok NS kullanmak ile mail sisteminin bir ilgisi yoktur, yani NS zaten sözlükte de okuduğunuz gibi bir isim sunucusu olup birisi sizin mail sisteminiz ile ilgili bir bilgi istediğinde cevap veren bir dns sunucusudur. Her sunucu bir biri ile eşit ve aynı isimler için ip adreslerini dönmeli, böyle olduğu sürece hangi NS' in cevap verdiği önemli değildir.

Ama siz NS1 ve NS2 için ayrı kayıtlar, NS3 ile NS4 üzerinde ayrı kayıtlar tanımladıysanız tabi ki bu bir sorundur. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/10/2020 17:30

(@volkancamur)
Active Member
Konu başlatıcı

Kusura bakmayın geç oldu ama ozaman da sorunu çözememiştim şimdi tekrar karşılaşınca yazmak istedim çünkü kafamda bir türlü oturtamadım fakat kısaca ve kendimi daha iyi anlatabilmem için şöyle sorayım sorumu

bir domain düşünün ve 2 farklı sanal server düşünün, iki sanal makinada da farklı web siteleri var, nasıl ki natro ns1.natrohost.com, ns2.natrohot.com kullanarak farklı makinelerdeki kullanıcılara erişiyor benimki de öyle. yani iki değil belki 22 sanal makinem olabilir ama tek domain ile natro örneğinde olduğu gibi bunu nasıl yapabilirim.

önceleri domain yönetim panelinden dns kısmına
ns1.alanadı.com 1.ip
ns2.alanadı.com 1.ip

ns3.alanadı.com 2.ip
ns4.alanadı.com 2.ip

şeklinde yapmıştım fakat domain yönetim panelinde bu alanın kısıtlı olduğunu ve 5 den fazla tanımlama yapamadığımı anladığımda bunun aslında domain panelden değil sunucu üzerinden yapılması gerektiğini anladım ama nasıl yapıldığının mantığını kavrayamadım.

tek domain var farklı makineler var ve her makine web siteleri ve bu web sitelere bağlı mail hesapları çalışıyor.

buradaki sistem algoritma nasıl çalışıyor bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlar varsa yardımlarınızı rica ediyorum.

Gönderildi : 10/02/2021 21:11

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Ben birşey anlayamadım. Zaten sizinde dediğiniz gibi mimariyi öğrenememizden kaynaklanıyor önce farklı web siteleri diyorsunuz sonra da tek domain demişsiniz. Bence dns makalesini akabinde gerekirse exchange kurulum, iis makalelerini okursanız mantığı anlayacağınızı tahmin ediyorum.

Gönderildi : 11/02/2021 10:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ben sorunuzu tam anlamadım, ama anladığım şekli ile cevap veriyorum.

Siz bir panel kullanıyorsanız tabiki sınırları vardır, çünkü o panel arka planda bir sistem yönetiyordur ve bu sistemin sahibi insanların kafalarına göre sistemlere yük bindirmelerini istemez. Özetle Azure dahil tüm public web panel sistemlerinde mutlaka limit vardır.

Siz hem suya sabuna dokunmadan hem de hosting yapmak istiyorsanız öyle bir dünya ne yazık ki yok.

Özetle eğer NS kurmak istiyorsanız, bu durumda DNS' i siz yöneteceksiniz veya paraya kıyıp kendi sistemleriniz için cpanel, plesk gibi sistemler satın almanız gerekli.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/02/2021 11:10

(@volkancamur)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Yorumunuz için çok teşekkür ederim değerli hocam. aslında sözlü olarak anlatımı kolay fakat yazıya döküldüğünde biraz karmaşık bir yapıya benziyor olayın aslı şu hocam.

bu gün natro hostingin binlerce müşterisi var ve hepsine n1. n2.natrohost.com adresini veriyor bu binlerce müşteri tek sunucuda tutulmuyor peki nasıl oluyor da 2 tane dnsi yüzlerce sunucuya yönlendirebiliyor.

bunu çözebilirsem kendi sorunumuda çözcem tek bir alan adım var fakat iki sanal makinem var ikisinde de yarı yarı web siteleri ve mailleri var.

yani ben müşterime ns1 ns2.alanadim.com yönlendir dediğim zaman istediğim sanal makinemde bunu host edebiliyim "sanal makinelerin ipleri farklı"

Gönderildi : 11/02/2021 12:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Öncelikle natro gibi şirketlerde DNS ile sanal sunucular ve mailler ayrı yerdedir, bir kere senin o iki sunucu sadece DNS olmalı üstüne yeni sunucular alıp onlarda mail ve web hizmetlerini vermen lazım. 

Özetle ns1.cozumpark.com bir sanal veya fiziksel DNS sunucusudur, hosting sunucusu değil.

O dns sunusucu üzerinde 100 tane zone olabilir

a.com

b.com

c.com

d.com

gibi, hepsinde ise örneğin web sunucularını barındıran sunucular için www kaydı açılır ve ona yönlendirilir.

mail için ise mail.a.com gibi bir A kaydı açılır ve mail sunucularına yönlendirilir.

Özetle bu işi yapmak için konuya çok hakim değilsiniz, bu işin alfabedeki A harfi, bence yol yakından bu konuda destek alın yoksa müşterilerinizi ciddi zarara uğratabilirsiniz.

Gönderildi : 11/02/2021 12:22

(@aslan310)
Gönderiler: 2
New Member

merhaba , çözümü bende anlamadım .daha detaylı yazabilir misiniz.

örneğin 5 adet sanal sunucumuz var . aynı domain ve aynı ns leri bu 5 sanal sunucuda nasıl kullanabiliriz.  

(örneğin domainimiz   xyz.com  ,ns'ler    ns1.xyz.com, ns2.xyz.com olsun  ve 5 sanal sunucumuza bu ns ler ile nasıl çalıştırabiliriz.)

Gönderildi : 29/10/2021 21:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba, 5 sunucuya da windows veya linux DNS kurun, sonra bu alan adını aldığınız yere NS kayıtlarını girin, bu sunucuların önündeki firewall dan UDP ve TCP 53 nolu portları ilgili sunuculara yönlendirin. Sunucuların üzerindeki DNS servislerinde de istediğiniz zone' ları açın.

Kendi Web Sitenizi Nasıl Yayınlarsınız? - Hakan Uzuner

Burada örnek var.

Gönderildi : 29/10/2021 22:33

(@aslan310)
Gönderiler: 2
New Member

Hakan hocam , centos 7 üzerinde directadmin panel kullanıyorum. linux dns server gene de kurmamız gereklimi ,  directadmin panelde bu  A kayıtlarını girerek bu yönlendirmeleri yapamıyor muyuz. yapabiliyorsak bir örnek verebilir misiniz.  ilk sunucu çalışıyor ama ikinci sunucu farklı ip aynı nslerde yönlendiremedim.

Gönderildi : 29/10/2021 22:47

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Açıklama ve yönerge çok açık aslında soru NS olduğu için başından beri, NS siz olmak istiyorsanız DNS de siz olmak zorundasınız. Paralelinde dünya kayıtların nereye gideceğini sizin tarafınızdan biliyor olmalı.
Diğer kısmı ürün sorusu.
https://docs.directadmin.com/other-hosting-services/dns/general.html#what-options-do-i-have-for-setting-up-an-external-dns-server

Gönderildi : 30/10/2021 00:19

(@volkancamur)
Active Member
Konu başlatıcı

ben sorunu şu şekilde çözdüm konuyu toparlamak ve benim gibi aynı sorunu yaşayanlar için bulduğum çözümü yazıyorum aslında çok uzun araştırma ve denemeler yaptıktan sonra aslında doğrusunun da bu olduğunu öğrendim.

1.  ns1.alanadi.com ve ns2.alanadi.com oluşturduğunuz 1.ci sunucuda aynı zamanda alan adinizi barındırın yani plesk veya cpanel kullanıyorsanız burada alanadi.com olarakda hosting hesabı acın standart olarak dns leri şuanda kullandığınız ns1 ve ns2 sunucunuzu işart etsin.

2. diğer sunucunuza gidin plesk veya canel fark etmez 2ci sunucunuzuda ns3 ve ns4 olarak nameserverini ayarlayın ve tekrar birinci sunucunuza gidip login olun.

3. Birinci sunucuda oluşturduğunuz alanadi.com hosting altında ns3 ve ns4 ns leri oluşturun ve bunlara birer tanede a kaydı oluşturun ve a kayıtlarının ip adresleri 2 ci sunucunuzu işaret etsin hepsi bu kadar bu şekilde 1 3 5 vs birden fazla sunucuyu tek domain altında toplamış olursunuz.

Not: Domain yönetim panelinden ns1, ns2, ns3, ns4 name serverleri ve bunların ip adresi oluşturmayı unutmayın ek olarak erişiminiz varsa rdns kayıtlarını da oluşturun erişiminiz yoksa hosting firmasına rdns kayıtları için ip adresini gönderin

Gönderildi : 30/10/2021 11:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Arkadaşlar ben bahsettiğiniz panelleri bilmiyorum zaten uzmanlık alanımda değil. Yani hosting işi vs yapmadığım için o panellerde bu iş nasıl olur bilmem, ben doğrudan hiç bir panel olmadan bu işleri yaptığım için ürünlerin kendisini bilirim. Bu paneller için o pannellerin kendi forumlarında daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Gönderildi : 30/10/2021 14:31

Paylaş: