Forum

Exchange Server ve ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server ve Smart Host Çalıştırmak

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
600 Görüntüleme
(@behaorman)
Gönderiler: 36
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Mail black list sorunu nedeni ile şöyle birşey yapmaya karar verdik. Bir plaza var bu plazada X adındaki firma plazaya işnet ve süperonline den aldığı metro hat ile plazanın internet hizmetini veriyor.

Bu firma kendi data centerine makina koyacak üzerine Exchange kuracak ve smart host özelliğini aktif edecek.

Fakat kullanılacak domaini benden işnet e transfer etmem isteniyor sistemin düzgün çalışması için. Bana gönderilen mesaj aşağıdaki gibidir.

Bu durumda işlemlerin daha kolay yürtülebilmesi için önce alan adını İşNet yönetimine alacağız. Bunu için sorumlu kodalarının aşağıdaki şekilde değiştirilmesini sağlar mısınız?

İdari Sorumlu              : ia368-metu
Ödeme Sorumlusu     : ia369-metu
Teknik Sorumlu          : ia370-metu

Sormak istediğim şu normal de benim sadece ns adreslerini iş net in ns adresini bilmediğim için birşey yazıyorum 

domainimi ns1.isnet.net ns2.isnet.net yönlendirmem gerekmiyormu neden benden domain transferi isteniyor

Yeni birşey çıktıda benmi bilmiyorum ben domaini onlara transfer etmez isem sistem çalışmazmı ben bunu anlamadım bana yardımcı olabilirmisiniz.

Gönderildi : 21/12/2017 14:05

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Mail için dns kayıtlarını değiştirmeniz yeterli aslında ancak isnet sizden domain transfer etmenizi istemiş.

Gönderildi : 21/12/2017 14:17

(@behaorman)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ek olarak da Eser SOLMAZ, Fatih KARAALIOĞLU, Hakan UZUNER, Mesut SARIYAR gibi değerli büyüklerimden de konu ile alakalı mesaj yazmalarını arz ederim.

Gönderildi : 21/12/2017 14:19

(@behaorman)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Benimde çözemediğim tek konu bu ben domaini onlara transfer etsem ns yönlendirmenin dışında panelden veya nic.tr den başka birşeymi yapacaklar

Merhaba,

Mail için dns kayıtlarını değiştirmeniz yeterli aslında ancak isnet sizden domain transfer etmenizi istemiş.

Gönderildi : 21/12/2017 14:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32984
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Alan yönetimi vermek zorunda değilsiniz, aslında bu bir güven meselesi, örneğin benim Çözümpark alan adım sizde olsa onu bende isterim, neden? Yarın siz şirketi kapatsanız, hasta olsanız onun ile uğraşmak istemem.

Özetle müşteri bunu istiyor ise zaten alan adı onların olduğu için vermek zorundasınız yok bu alan adı size ait ise kesinlikle vermeyin ns yönlendirmeniz o alan adının sunduğu tüm hizmetler için ( ftp, web, mail vb) yeterli olacaktır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/12/2017 15:06

(@behaorman)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 21/12/2017 15:16

Paylaş: