Forum

Domain alıp bilgisa...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domain alıp bilgisayarımda kullanmak istiyorum

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
710 Görüntüleme
(@AlperSan)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba,aranıza yeni katıldım ve bu konularda pek bilgili değilim. Hemen sorunumu anlatayım sizlere,

Ben internet sağlayıcımdan sabit ip adresi aldım ve port açarak yayın yapabiliyorum. (Node.js veya Apache üzerinden)

ip adresim ile değil de domain alarak ve bu domaini ip adresime yönlendirerek yayın yapmak istiyorum. Örneğin dot.tk adresinden ücretsiz domain alarak ip adresime yönlendirdiğim zaman siteye girince modem arayüzüme ulaşıyorum.Sanırım yönlendirme yapmam gerek ve Modem üzerinden dynamic DNS ayarlarının olduğu bölüme girince ise sadece dyndns.org , no-ip.com ve Zyxel DDNS olmak üzere 3 tane ayar görüyorum. 

Türk firmalardan .com 'lu adres alırsam bunu bilgisayarımda kullanabilir miyim ? 

Modemde gördüğüm Dynamic DNS ayarlarını kullanmak zorunda mıyım ?

Aldığım domaini Apache ile veya Node.js ile oluşturduğumuz port üzerinde kullanmak istiyorum. Tek amacım Node.js yi kendi bilgisayarım üzerinden çalışmak. Bu işin mantığını anlatırsanız çok sevinirim biraz fazla soru sordum sanırım , şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 12/12/2015 20:41

(@AlperSan)
Active Member
Konu başlatıcı

Şöyle bir şey buldum şimdi, node.js ile yarattığım serverı 3000 değil de 80 portuna yönlendirdim ve modemin portunu ise 80'den alıp 3000'e taşıdım. Böylece artık dot.tk dan aldığım domaine girince modem arayüzüne değil web siteme ulaşabiliyorum çok iyi oldu bu.

Sizce bunu .com'lu domain alarak 80 portundan bağımsız olarak da yapabilir miyim ? 

Gönderildi : 12/12/2015 22:17

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba,

Farklı porttan yayın yapabilirsiniz ama çok kullanışlı olmayacaktır. www.siteadi.com:portNo gibi bir adrese girmesi gerekecek kullanıcıların ve çok tercih edilmez.

Gönderildi : 13/12/2015 02:49

(@AlperSan)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için çok teşekkür ederim , dediğiniz sorunu yaşamamak için şunu yapabilir miyim peki ;

örneğin bir domain alacağım ve URL'ye yönlendir seçeneğinden http://ipadresim:port  şeklinde bir yönlendirme yapabilirim sanırım ? 

Gönderildi : 13/12/2015 05:04

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

o sekilde yonlendirme yapmaktan ziyade,

soyle ki;

www.abc.com      9.9.9.9

artik bu ipye paketler gelecek,

nat islemini bundan sonra yapacaksiniz,

81 portuna gelen paketleri icerde 80 portuna,

80 portuna gelen paketleri icerde 3000 portuna,

vs.

gibi yonlendirmeler yapabilrsiniz.

Default www. portu 80 dir, eger bunu degistirirseniz,

www.siteadi.com:port yazmaniz gerecektir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/12/2015 00:45

Paylaş: