Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Video Hosting Çözümü

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,299 Görüntüleme
(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba,

Firmamızda teknik eğitimler verilmekte. Bu eğitimleri internet sitesi üzerinde yayınlamak istiyoruz. Amacımız herkes tarafından erişilebilsin, 7/24 erişim imkanı olsun ve internet sitesi üzerinden youtube daki gibi izlenebilsin. 4 saat süren eğitim video dosyası 5 GB dır. 

Öncelikle bu videoları hızlıca web sayfasında gösterebilecek formata ve boyuta çevirebilmeliyim

Web sayfası için sunucu kiralama yada sunucu barındırma hizmeti almalıyım.

Sistemin kurumsal olması açısından tüm videoları bu sunucular üzerinde tutmalıyım. Ya da youtube üzerine aktarabilirsem web site üzerinde paylaşmalıyım. 

Düşündüğüm yol doğru bir yol mudur? Yoksa alternatif çözümler var mı?

Teşekkürler.  

Gönderildi : 28/11/2013 20:28

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

Öncellikle web sitenize koyacağınız videoların formatı .flv uzantılı olmalıdır. Flv uzantısı boyut olarak ufak, web sitesinden hızlı izlemeyi sağlayacaktır.

Youtube gibi yerlere video koymak, telif hakları yüzünden sıkıntılı olabilir. Videoların telif hakkını koruyabilirseniz youtube koyabilirsiniz.

Mevcut videolarınızı .flv uzantıya çevirip, boyutuna bakınız. Boyutlarında gözle görülür bir azalma olursa web sitenize yükleyip, flash player ile oynatabilirsiniz.

Gönderildi : 28/11/2013 23:10

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Çok fazla ziyaretçi beklentiniz varsa bunları Türkiye'de bir sunucu üzerinde host etmenizi pek önermem. yurt dışından sunucu kiralayarak istediğiniz işlemi windows ve linux bir sunucu ile gerçekleştirebilirsiniz.

Herkes tarafından erişilmesini istediğinizi belirttiğiniz için, hiç uğraşmadan youtube üzerinden upload ettiğiniz videolarınızı kendi sitenizde yayınlamanız hem daha pratik hemde daha mantıklı olacaktır.

Gönderildi : 02/12/2013 14:38

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar firma içerisinde bir sunucu tahsis edip ilgili dosyaları burada tutmayı düşünüyorum alternatif olarak. Ayrıca internet bağlantımızı fibernete çevirmek istiyorum. 

Son kullanıcı internet sitemizi açtığında ve buradaki videoları izlemeye başladığında videoların bağlı olduğu sunucunun internet çıkışı fibernet 35 Mbps hızında olduğunu da düşünürsek (firmadaki video sunucumun internet çıkışı)  video yu izleyen kullanıcıya bir yararı olur mu? 

Yapının maddi boyutunu bir kenara bıraktığımızda bu yapıyı nasıl değerlendiriyorsunuz? Şu anki web sitemizin host edildiği ISP yi devre dışı bıraktığımı düşünün.

Teşekkürler.  

Gönderildi : 04/12/2013 16:08

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Arkadaşlar firma içerisinde bir sunucu tahsis edip ilgili dosyaları burada tutmayı düşünüyorum alternatif olarak. Ayrıca internet bağlantımızı fibernete çevirmek istiyorum. 

Son kullanıcı internet sitemizi açtığında ve buradaki videoları izlemeye başladığında videoların bağlı olduğu sunucunun internet çıkışı fibernet 35 Mbps hızında olduğunu da düşünürsek (firmadaki video sunucumun internet çıkışı)  video yu izleyen kullanıcıya bir yararı olur mu? 

Yapının maddi boyutunu bir kenara bıraktığımızda bu yapıyı nasıl değerlendiriyorsunuz? Şu anki web sitemizin host edildiği ISP yi devre dışı bıraktığımı düşünün.

Teşekkürler.  

Merhaba ;

Öncelikle bu işi Türkiye içersindeki kendi ofislerinizde yapmanız biraz guvenlik ve stabilize konusunda sizlere sorun yaratabilir. Eğer güvenlik konusunda sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorsanız bu dediğiniz düşünülebilir.

Aynı zamanda Mert Bey ve Özgür bey'e katılıyorum. Eğer ben bu projede olsaydım nasıl yapardım sorusunu kendıme sorduğumda eğer videoların telif hakkı sıkıntı olmayacaksa herkes tarafından izlenecekse videoları youtube veya vk gibi bir siteye upload ederdim.Youtube ve aramalarda çıkmaması için videolarda gerekli tag düzenlemelerini yapardım.

Daha sonra Web sitesini tasarlarken kendime ait bir player satın alırdım ve Youtube api yardımıyla videoyu sanki kendi sitemdeymiş gibi izletirdim. 🙂

5 GB Video'dan bahsediyorsunuz günde 500 kişi izlese aşırı derece'de trafik olur bu taraftanda bakmak lazım.

Yurtdışı tercih etmekte bu konuda yardımcı olabilir.

Gönderildi : 04/12/2013 16:19

Paylaş: