Forum

Hosting Kurma ve hi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hosting Kurma ve hizmet verme

10 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
458 Görüntüleme
(@A.VolkanSavas)
Gönderiler: 76
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Ben hosting işi yaparak ek geçinme sağlamak istiyorum.  Hedeflerimde çok büyük ölçekli firmalar değil.  Küçük ölçekli firmaları hedefliyorum.  Hali hazırda bir tane var ama önce hosting sistemini kurmam lazım.

Benim sorum şu;

Az çok sistem centerlarda server kiralama fiyatlarını biliyorum.  Benim merak ettiğim Exchange hizmeti verirsem, bunun lisans fiyatları nedir ? exchange 2010 kurmayı ve lisans kiralamayı düşünüyorum.  Nasıl yol izlemem lazım, yardımcı olurmusunuz.

Microsoft normal kullanıcı fiyatımı veriyor ticari kullanım için, yoksa özel fiyatlarımı vardır ?

Gönderildi : 07/10/2013 19:14

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

Normal bir sunucu kiralayarak veya kendi sunucunuz ile hosting işine başlayabilirsiniz. Burada önemli olan bazı noktaları dikkate alman gerekiyor.

Sunucunuzun Yapılandırması çok iyi düşünmeniz gerekiyor. Üzerine kuracağınız yazılımların güvenliğini sağlamanız gerekiyor. Sunucunuzun yedeklemesi için çözümler üretmeniz gerekiyor. Dışarıdan gelecek saldıra karşı da gerekli önlemler düşünmeniz gerekiyor.

Bu aşamaları yeri getirebilirseniz, bu işi düzgün yaparsınız.

Exchange lisanslama ile ilgili aşağıdaki linki inceleyiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2011/03/05/microsoft-exchange-2010-lisanslama-ve-fiyatland-rmaya-genel-bak.aspx

Gönderildi : 07/10/2013 19:42

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

başlangıç için bir firma ile ortak çalışmanızı sonrasında belli bir müşteri potansiyeline ulaştığınızda kendi sunucunuza geçmenizi tavsiye ederim.

Gönderildi : 07/10/2013 19:47

(@A.VolkanSavas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Server alt yapısı olarak, mevcut bir HP G7 6 çekirdekli işlemcili, 32 GB rami olan güzel bir sunucum var, sanallaştırmaya gayet uygun. Yedeklemeyi düşündüğümüzde exchange fiyatlarına da baktımda baya yüksek bir maliyet çıkıyor.  İnce hesaplar yapıyorum şu an, sizin engün tecrübelerinize, önerilerinize ve püf noktalarına ihtiyacım var.

Örneğin öyle bi kaynak sistem kurmalıyımki, kiraladığım sistem kendi maliyetini karşılamallı ve bir sonraki firma için hizmet verebilir durumda olmalıyım.

Biraz donanım kurulumu + maliyet işi bu ama, hosting işinde ücretsiz ve başarılı yazılımlara ihtiyacım var.

Gönderildi : 08/10/2013 03:01

(@TanBora)
Gönderiler: 357
Reputable Member

O zaman linux tabanlı sistemlere bakmanız gerekiyor. Linux üzerine tavsiye isterseniz: www.howtoforge.com

Gönderildi : 08/10/2013 14:23

(@oguzhanyilmaz)
Gönderiler: 154
Estimable Member

Office 365 var örneğin http://office.microsoft.com/tr-tr/  buradan hizmet verebilirsin zahmetsizce.

Gönderildi : 08/10/2013 21:55

(@A.VolkanSavas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Baktım ama fiyat politikasını bulamadım, nasıl bir fiyat politikası var?

Gönderildi : 09/10/2013 02:04

(@oguzhanyilmaz)
Gönderiler: 154
Estimable Member

(@A.VolkanSavas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

http://www.365.web.tr/Office365-Fiyatlar-Secenekler.html

Teşekkürederim,

maliyetini hesapladımda, yine de yüksek. 🙁 

Gönderildi : 09/10/2013 02:21

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Exchange kullanacak firmalar zaten çok küçük firmalar olmayacaktır. Bu nedenle onlara taahhüt etmeniz gereken kesintilerde anlaşma sağlamanız daha sonrasında başınızı ağtırabilir. Bunun için düşük maliyetle Hosting Exchange işine girmeniz pek mümkün değil bu nedenle açık kaynak mail server yazılımları kullanmanızda fayda var.

Gönderildi : 18/10/2013 21:38

Paylaş: