Forum

VPS hosting NS ayar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

VPS hosting NS ayarları ve nic.tr dns yönlendirme sorunu

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,427 Görüntüleme
(@ufukinan)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

godaddy firmasından vps sunucu kiraladım. farklı bir firmadan kayıt ettirmiş olduğum alan adımın (sfbserver.com) yönetiminden nameserver (ns1.sfbserver.com ve ns2.sfbserver.com ) oluşturdum. .com, .net vb. uzantılı alan adlarının dns değişikliğinde sorun yaşamadım ve alan adlarım servera başarıyla yönlendirildi. Ancak nic.tr üzerinden kayıt ettirmiş olduğum www.sfb.com.tr alan adımın dns değişikliklerini yaptığımda site açılmıyor veya halen eski hosting gözüküyor. Bu sorunu nasıl gidereceğimi internette araştırdım ancak bulamadım. Belki bu konuda tecrübesi olan biri aramızda vardır.

Teşekkür ederim. 

Gönderildi : 15/07/2013 02:22

(@mertkibar)
Gönderiler: 856
Noble Member

vps sunucu üzerindeki dns yönetimine girip sfbserver.com için bir zone yaratman gerekiyor.

yarattığın zone içine aşağıdaki söylediğim kayıtların olması gerekiyor.

sfbserver.com NS ns1.sfbserver.com

sfbserver.com NS ns2.sfbserver.com

ns1.sfbserver.com A ipiniz

ns2.sfbserver.com A ipiniz

bu kayıtları girdikten sonra  sfbserver.com domaini aldığın firma üzerinden ns1 ve ns2 diye bir name server oluşturup ipleri girmen gerekiyor..

nic.tr üzerinde ns1.sfbserver.com ve ns2.sfbserver.com olarak dnsleri girebilirsin. sorunsuz çalışır..

Gönderildi : 15/07/2013 02:39

(@ufukinan)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Mert Bey cevabınız için teşekkür ederim. plesk panelden ns ayarlarını tamamladım. nic.tr deki alan adlarımın hiçbirini yönlendiremedim. Ancak sorun düzeldi. intodns.com da baktığımda ns'lerin değerleri gözükmüyordu. bu nedenle nic.tr de işlem yaparken dns lerin karşısına ip adreslerini yazınca yönlendirilme başarılı oldu.

Gönderildi : 15/07/2013 02:52

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Name serverlarınız aynı durumdaysa nic trden bir değişiklik yapmanıza gerek yok fakat name server değişikliği varsa sizin DNS zone içinde ns alanına yeni kayıtları girmeniz tam anlamıyla doğru bir işlem olmuyor.

Gönderildi : 15/07/2013 12:06

Paylaş: