Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

CentOs ve NOIP

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
441 Görüntüleme
(@tolgahanalan)
Gönderiler: 35
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Hyper-v üzerinde CentOs ve Whm kurdum. Yapmak istediğim şu ; ev kullanıcısı olduğum için sabit ip sorunum var. Bu sorunu çözmek için noip (ya da benzeri) kullanarak nasıl bi ayarlama yapmalıyım. Hangi adımları takip etmeliyim ?

* Evde bu iş olmaz demeyin ; amacım para kazanmak değil öğrenmek.
* Sunucu 5dk ya da 1 saat kapalı olmuş önemi yok.
* Şuan kullandığım sistem laptop (kablosuz bağlantıda hyper-v üzerinde sıkıntı yaşadığım için evin bi ucundan diğer ucuna kablo çektim. Şuan centos direk eth. kartını kullanarak çıkış yapıyor modeme.) lakin ısınma sorunu yaşadığım için laptopımı satıp masaüstü konfigürasyona geçiş yapacağım 1 hafta içinde.
* Sabit ip alamamı son seçenek olarak bırakırsanız çok güzel olur 🙂 Mağlum ev kullanıcısı için sabit ip kötü bişey.

Her işin ustası olmak için çok emek harcanması gerektiğini çok iyi biliyorum. O yüzden bu konuda yardım isteğimi basit bi heves olarak görmeyin lütfen 🙂

Gönderildi : 15/05/2013 22:05

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Oncelikle Cpanel ip üzerine lisanslanır testlerinizde lisanslı kullanım yapacaksanız ip adresi almanız şart. Demo olarak devam etmeniz durumunda sorun yaşamamak adına modemi bridge modda çalıştırmanız en doğrusu fakat başka bilgisayarlarda internet bağlantısını kullanacaksa modeminiz üzerinden ilgili portlarınızı local pc'nize yönlendirmeniz gerekiyor.

Yanlış anlamayın bu işleri öğrenmek gerçekten güzeldir ama bu kadar masrafı yurt dışından bir vps alarak test etseniz çok daha gerçekçi olacaktır.

Gönderildi : 17/05/2013 20:57

(@tolgahanalan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Oncelikle Cpanel ip üzerine lisanslanır testlerinizde lisanslı kullanım yapacaksanız ip adresi almanız şart. Demo olarak devam etmeniz durumunda sorun yaşamamak adına modemi bridge modda çalıştırmanız en doğrusu fakat başka bilgisayarlarda internet bağlantısını kullanacaksa modeminiz üzerinden ilgili portlarınızı local pc'nize yönlendirmeniz gerekiyor.

Yanlış anlamayın bu işleri öğrenmek gerçekten güzeldir ama bu kadar masrafı yurt dışından bir vps alarak test etseniz çok daha gerçekçi olacaktır.

Evet en uygun modemi bridge modunda çalıştırmak. Lakin modemi bridge alınca 5 dk sonra kopma yaşıyorum. Denemeyi Win 8 üzerinde yaptım. Modemi bridge alıp yeni bir ağ oluşturarak ttnet bilgileriyle giriş yapıyorum. Ama en fazla 5 dk sonra bağlantı gidiyor. Aslında şöyle söylim webe çıkış yapamıyorum. Ama mesala teamv. paneline baktığımda pc ye erişebiliyorum.

Bridge yaparken ayarlarım ;

* Eth. ile bağlantı kuruyorum .
* Modemde Dhcp kapalı ve elle ip veriyorum :
Modem İp : 192.168.99.1
Client İp: 192.168.99.2
Ağ Geçidi : 192.168.99.1

Sizce burda nerde hata yapıyor olabilirim ?

* Maddi durum elverince ilk yapacağım vps almak olacak 🙂

Gönderildi : 19/05/2013 00:52

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Bridge mode aldığınız IP adresini ISP den alması gerekiyor. Bir yanlışlık olmalı local ip adresi girmenize gerek yok.

Gönderildi : 22/05/2013 14:20

(@tolgahanalan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Şöyle söylim modeme bağlı olan eth. bağlantısında ip vermezsem modemle iletişim nasıl gerçekleşecek ? İp adresini zaten isp den alıyor. Kullanıcı adı şifre doğrulandı diyor ve bağlantı kuruyor. Ama dediğim gibi bu bağlantı 2-3 dk içerisinde kopuyor.

Gönderildi : 23/05/2013 06:39

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Bağlantınızın 2-3 dk içnde kopmasının nedeni farklıdır. Belki hattınızın sinyal değeri çok iyi değil bir yüksek bir bağlantı kurulmaya çalışıyor. Bunun için servis sağlayıcısından test istemeniz gerekiyor. Ayrıca sunucunuza çıkış ip adresinizi vereceksiniz. böylelikle local ip adresi olmadığı için lisans sorunu yaşamanızı engelleyecek.

Gönderildi : 08/07/2013 19:16

Paylaş: