Forum

Yerel sunucular i&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yerel sunucular için subdomainler

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,212 Görüntüleme
(@OguzhanUzman)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 

GoDaddy üzerinden bir domain satın aldım. Yanlızca 1 external ip'im var. Buna karşın ağımda birden fazla sunucu var. Bu sunuculardan bazıları web servisleri için kullanılacak. Bazıları ise farklı amaçlarla, farklı portlardan hizmet verecekler. 

Ben subdomainler aracılığıyla bu sunuculara bağlanmayı amaçlıyorum.

Ör:

123.45.67.89 = example.com

10.0.0.1 = sub1.example.com

10.0.0.2 = sub2.example.com

10.0.0.3 = sub3.example.com 

GoDaddy üzerinde tek A kayıdım var, geri kalan subdomainler CNAME kaydı olarak A kaydını göstermekte. 

Şuan geçici olarak  tüm trafiği modem üzerinden sub1 makinasına gönderip, buradan apache mod_proxy yardımıyla diğer sunucular üzerindeki web servisleri kullanabiliyorum. Ancak bildiğim kadarıyla apache sadece http, https, ftp gibi servisler için mod_proxy'ye izin veriyor. Yani sub2.example.com:1234 kullanılabilir olmuyor. Bunu yapmanın bir yolu varmıdır?

Ayrıca;

GoDaddy üzerinden satın aldığım domain'in NS kayıtlarına hiç dokunmadım. NS kayıtları için nasıl bir yol izlemem gerekli? 

Gönderildi : 09/05/2013 03:04

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

80 inci portu birden fazla domain için kullandırabilirsiniz. HTTPS kullancak iseniz de subdomainler için extarnal ip almanız gerekecektir

Gönderildi : 09/05/2013 12:06

(@OguzhanUzman)
Active Member
Konu başlatıcı

Belli portlar üzerinden işlem yapmayı düşünmüyorum. Örneğin bir sunucum 3306 portundan bir oyun için kullanılacak. Ama diğer sunucum MySQL için 3306 portunu kullacak. Ben kullanımı şöyle yapmak istiyorum.

mysql.example.com:3306

veya

game1.example.com:3306

Bunu yapabilmem mümkün mü acaba?  

Veya şöyle de olabilir;

mysql.example.com = 10.0.0.2:3306

game1.example.com = 10.0.0.3:3306

Apache üzerinden yapmak istediğimde http protokolüyle yapıyor. Bu da benim istemediğim birşey.  

Gönderildi : 09/05/2013 22:37

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba ;

Öncelikle yapmak istediğini tam olarak anlayamadım eğer yanlış bir yönlendirme yaparsam kusura bakmayın. Burada kafama takılan neden sub domain açtığınız ?

Birden fazla MySQL Sunucunuz olduğunu düşünürsek (local'de ) Dışarıdan bağlanacak olan Terminal,Client veya MySQL kullanıcılarına kategori bazlı farklı isimlerle MySQL Sunucu tahsis etmek istiyorsunuz.

Eğer buraya kadar doğru anladıysam, Godaddy üzerin'de bir adet alan adı ve hostinginiz bulunuyor. Sub domainlerin local'de bulunan mysql sunuculara yönlendirilmesini istiyorsunuz ( WAN ıp adresıne gelecek ve router'dan ilgili yönlendirmelerle içeriye girecek  )Ama bunu subdomainle yapamazsınız.

Öncelikle kaçtane içerde sunucunuz varsa bunlara A Kaydı oluşturmalı ve ilgili A Kaydını mysql sunucularının bulunduğu WAN ip adresine yönlendirmeniz gerekiyor.

Birden fazla mysql sunucu olduğunu düşünürsek dışardan gelecek olan bağlantıları farklı portlardan içeriye sokmanız gerekir bunuda Eğer ortam'da bir Firewall varsa ve Port Adress Translation desteğiyle çözebilirsiniz. ( Bu şekilde çözerseniz, MySQL sunucuları üzerinde default portları değiştirmemiş olursunuz.

Örnek ;

mysql1.example.com:3454 portuna gelecek bağlantıları içerdeki 10.0.0.100'ün 3306 portuna yönlendir diyerek sorunuzu çözmüş olursunuz. Bu kural'ı kendinize göre özelleştirebilirsiniz.

Bu sorudan anladığım kadarıyla verdiğim cevap,

Eğer içerdeki sunucuların servisleri farklıysa yani MySQL,MsSSQL,IIS veya Apache gibi farklı portlar üzerinden çalışan servislerse bunlara birer a kaydı oluşturup bütün problemlerinizi çözebilirsiniz.

Umarım doğru anlamışımdır 🙂  

Gönderildi : 10/05/2013 02:46

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Sametin söylediklerine ilave olarak IIS ve apachede farklı portlardan çalışmaya müsade ediyor. birden fazla domain için düzenleme yapabilirsiniz. Ama domain yada IP lerin sonuna portu ekleme zorunluluğunuz olacaktır.

Gönderildi : 10/05/2013 14:15

(@OguzhanUzman)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Öncelikle yapmak istediğini tam olarak anlayamadım eğer yanlış bir yönlendirme yaparsam kusura bakmayın. Burada kafama takılan neden sub domain açtığınız ?

Birden fazla MySQL Sunucunuz olduğunu düşünürsek (local'de ) Dışarıdan bağlanacak olan Terminal,Client veya MySQL kullanıcılarına kategori bazlı farklı isimlerle MySQL Sunucu tahsis etmek istiyorsunuz.

Eğer buraya kadar doğru anladıysam, Godaddy üzerin'de bir adet alan adı ve hostinginiz bulunuyor. Sub domainlerin local'de bulunan mysql sunuculara yönlendirilmesini istiyorsunuz ( WAN ıp adresıne gelecek ve router'dan ilgili yönlendirmelerle içeriye girecek  )Ama bunu subdomainle yapamazsınız.

Öncelikle kaçtane içerde sunucunuz varsa bunlara A Kaydı oluşturmalı ve ilgili A Kaydını mysql sunucularının bulunduğu WAN ip adresine yönlendirmeniz gerekiyor.

Birden fazla mysql sunucu olduğunu düşünürsek dışardan gelecek olan bağlantıları farklı portlardan içeriye sokmanız gerekir bunuda Eğer ortam'da bir Firewall varsa ve Port Adress Translation desteğiyle çözebilirsiniz. ( Bu şekilde çözerseniz, MySQL sunucuları üzerinde default portları değiştirmemiş olursunuz.

Örnek ;

mysql1.example.com:3454 portuna gelecek bağlantıları içerdeki 10.0.0.100'ün 3306 portuna yönlendir diyerek sorunuzu çözmüş olursunuz. Bu kural'ı kendinize göre özelleştirebilirsiniz.

Bu sorudan anladığım kadarıyla verdiğim cevap,

Eğer içerdeki sunucuların servisleri farklıysa yani MySQL,MsSSQL,IIS veya Apache gibi farklı portlar üzerinden çalışan servislerse bunlara birer a kaydı oluşturup bütün problemlerinizi çözebilirsiniz.

Umarım doğru anlamışımdır 🙂  

Öncelikle iyi günler. Cevabınız için teşekkür ederim.

GoDaddy üzerinde sadece domain kaydım bulunmakta. Host olarak kendi fiziksel bilgisayarımı kullanıyorum.  

Neden böyle birşey istediğim konusuyla ilgili;

Bilgisayarımda sanal sunucular barındırıyorum. Bu sunucular farklı kişilerin kendi isteklerine göre kullanabilecekleri sunucular olacaklar. Örneğin ben kendi sunucuma bir mysql kurduğumda bunu sadece ben kullanacağım. Sunucum üzerinde değişiklik yapmak istediğimde sunucularını barındırdığım insanlar bundan etkilenmemeli. Ancak bu insanların farklı domainlere veya external ip'lere ihtiyacı yok. Subdomainler işimizi çözüyor. Benim asıl yapmak istediğim servisleri veya özellikleri paylaştırmak değil. Ben insanlara sunucu tahsis etmeyi planlıyorum.

Söylediğiniz yöntemlerden haberdarım. Ancak benim istediğim direk ağımdaki bilgisayarlara dışarıdan subdomainler yardımıyla direk ulaşmak.

İsteğimin olabilirliği konusunda açıkcası bir bilgim yok. Ancak apache üzerinden baktığımda http header'larında hangi subdomain'e gitmek istediğini görebiliyorum. Ben http dışındaki protokollerle gelen insanların da hangi subdomaine ve hangi porta gitmek istediklerini bilip oraya gereken yönlendirmenin olabilirliğini araştırıyorum. 

Gönderildi : 13/05/2013 17:14

(@oguzhanyilmaz)
Gönderiler: 154
Estimable Member

Yanlış anlamadıysam Port Mapping yada Port Forwarding'den bahsediyorsun ( http://en.wikipedia.org/wiki/Port_forwarding ). NAT'in arkasındaki IP adreslerine Port belirli portları yönlendirerek servisleri kullanmak amaçlı yapılıyor genelde. Buda sunucu serviyesinde değil ağ katmanında yapılıyor. Yani kısaca modemde port map alanını bulup hangi portun hangi IP'li sunucuya yönlendireceğini orda belirlemen lazım.

Tabi tamamen yanlış anlamışda olabilirim 🙂 

Gönderildi : 15/05/2013 06:31

(@OguzhanUzman)
Active Member
Konu başlatıcı

İstediğim tam olarak port yönlendirme değil. Aslında hiç değil. Tabi bir çözüm olabilir ancak benim istediğim çözüm değil. Ben söylediğim gibi direk subdomainlerle bilgisayarlara erişmek istiyorum. Port farketmeksizin. 

Söylediğim gibi böyle bir çözüm olmayabilir. Ancak apache'nin işlevselliğini görünce bunun da olabileceğini düşündüm.

Bu arada Özgür Bey, mesajınız gözümden kaçmış. Apache üzerindeki mod_proxy'den bahsediyorsanız eğer bu çözüm benim mysql'e ulaşmamı sağlayamıyor malesef. Bunun dışında bir yöntem var mı acaba?

Gönderildi : 16/05/2013 20:05

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Hocam IIS'te de apache'de de yapılabiliyor virtual host kısmına porta yazabiliyorsun.

Listen 80
Listen 8080

<VirtualHost 192.168.2.10:80>
    ServerName ozgurmazlum.com
    DocumentRoot /home/user/
</VirtualHost>

<VirtualHost 192.168.2.40:8080>
    ServerName ozgurmazlum.com
    DocumentRoot /home/user/
</VirtualHost>

Gönderildi : 17/05/2013 20:51

Paylaş: