Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Türkçe Karakter İçeren Mail Adresi

14 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
10.3 K Görüntüleme
(@TolgaTuzun)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

İstek üzerine Türkçe karakter içeren domain satın aldık.(Aslında Türkçe karakter içermediğini, IDN sayesinde öyle görüntülendiğini yeni öğrendim.)

Sitenin görüntülenmesinde problem yok fakat yine Türkçe karakter içeren mail adresi oluşturduğumuzda; hotmail, gmail ya da diğer mail hesaplarından gönderim sağlanmıyor.

Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

İlginiz için şimdiden çok teşekkürler.

Gönderildi : 14/02/2013 14:25

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

mail adresinedeki kullanıcı adınada türkçe karaktermi yazıyorsunuz.

Gönderildi : 14/02/2013 14:26

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Türkçe alan adı uzun süredir kullanılmakta. Örneğin çözümpark.com alan adı xn--zmpark-vua4j7b.com şeklinde çevrilmektedir. Bunu eski browserler yapmazken şimdi tamamı yapmaktadır. Bu mail sunucular tarafından yapılmadığı için mail yollayamamanız normaldir.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/02/2013 16:56

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

türkçe karakterli domaini neden çıkarttılar ve satışları vardı anlamış değilim..

benim dünyama cok ters geliyor.. türkçe karakter domain...

Gönderildi : 14/02/2013 18:57

(@TolgaTuzun)
Active Member
Konu başlatıcı

Özgür Bey,

Mail adresi tuncay@ışkın.com

Yani isimde Türkçe karakter yok fakat uzantı Türkçe karakterli olunca, mail sağlayıcı adresi kontrol edin uyarısı veriyor.

Günlerdir araştırıyorum fakat sonuç yok.İşin kötü tarafı nic.tr de henüz bir çözüm bulamamış durumda.

Gönderildi : 14/02/2013 19:56

(@TolgaTuzun)
Active Member
Konu başlatıcı

Özgür Bey,

Mail adresi tuncay@ışkın.com

Yani isimde Türkçe karakter yok fakat uzantı Türkçe karakterli olunca, mail sağlayıcı adresi kontrol edin uyarısı veriyor.

Günlerdir araştırıyorum fakat sonuç yok.İşin kötü tarafı nic.tr de henüz bir çözüm bulamamış durumda.

Gönderildi : 14/02/2013 19:57

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Mail sunucuda domain adınızı idn converter da çevrilmiş hali ile yazarsanız mail gönderebilmeniz gerekiyor.

Gönderildi : 15/02/2013 12:16

(@www-rizasahan-com)
_

Nic bir önceki postumdaki gibi size aslında türkçe alan adı vermiyor. nx- şeklinde giden bir alan adı veriyor. Bunu browserler anlayarak çeviriyor. Siz aslında çözümpark.com olarak girmek isteyince bunu browser anlayarak arka planda nx-- şeklinde olan domaine gidiyor. Mail konusunda bir çözüm bulmanız zor gibi.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/02/2013 12:17

(@TolgaTuzun)
Active Member
Konu başlatıcı

Özgür Bey,

Mail sunucuda IDN çalışıyor mu bilmiyorum.Hosting firmasındaki arkadaşla yaptığımız görüşmelerde, henüz bir sonuca ulaşamadığını belirtti.

Rıza Bey,

Kesinlikle haklısınız ve sanırım maili de o şekilde yazınca gönderecektir fakat kim öyle bir mail adresi vermek ister ki?

Sanırım henüz oturmamış ve pek çok kişi tarafından yeterince bilgi sahibi olunmayan bir olaya balıklama daldığım için hata bende.

Ama bir mail adresi yüzünden komple domain adından vazgeçmek istemiyorum.

Gönderildi : 15/02/2013 12:32

(@www-rizasahan-com)
_

Bu bir pazarlama neticede bende Türkçe domaini iki yıl önce aldım ama mail olarak kullanmıyorum. Bizim ülkemiz gibi yeni gelişmekte olan bir ülke için Türkçe domain bilgisayar deneyimi az olan kullanıcılar için o web sitesine kolay erişim yapmasını sağlıyor.
Bence mail olayına hiç bulaşıp zaman kaybetmeyin.

Gönderildi : 15/02/2013 12:44

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Özgür Bey,

Mail sunucuda IDN çalışıyor mu bilmiyorum.Hosting firmasındaki arkadaşla yaptığımız görüşmelerde, henüz bir sonuca ulaşamadığını belirtti.

Rıza Bey,

Kesinlikle haklısınız ve sanırım maili de o şekilde yazınca gönderecektir fakat kim öyle bir mail adresi vermek ister ki?

Sanırım henüz oturmamış ve pek çok kişi tarafından yeterince bilgi sahibi olunmayan bir olaya balıklama daldığım için hata bende.

Ama bir mail adresi yüzünden komple domain adından vazgeçmek istemiyorum.

Bunu test etmek gerek ben denediğimde 5 sene öncesinde browserler desteklemediği için bir program kurarak alan adını borowserden açıyorduk aynı işlem için bir outlook eklentiside vardı. Ama karşı taraf mail adreslerini türkçe karakter olarak görmeyecektir.

Gönderildi : 15/02/2013 16:55

(@TolgaTuzun)
Active Member
Konu başlatıcı

Rıza Bey,

Sırf o noktada kaldım diye, başka yapmam gereken işleri askıya aldım.Sanırım hosting firmasına bu sorunu çözemiyorsanız,

bana başka bir şekilde mail adresi oluşturun diyeceğim sanırım.

Özgür Bey,

Dediğiniz bir çözüm olabilir ama sizin böyle bir adresiniz olsa, müşterilerinize şu program kurarsan bana mail atabilirsin

diyebilir misiniz?Bir de siteyi hazırladığım kişinin bilgisayarla arası pek de iyi değil.O yüzden en kestirme çözümü bulmaya

çalışıyorum.İlginiz için çok teşekkür ederim.Umarım burda yazılanlar, böyle bir işe kalkışacaklar için faydalı olur.

Gönderildi : 15/02/2013 19:44

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Türkçe karakter domainlerin yeterince yaygınlaşmamasının bir nedenide bu zaten. Bu tip domainleri alan kullanıcılar mail adresleri için genelde aynı domainin türkçe karaktersiz halinide ellerinde bulunduruyorlar.

Gönderildi : 16/02/2013 11:57

(@TolgaTuzun)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Özgür Bey,

Malesef ki olması gereken domain'i de alamıyorum.Çünkü dolu.

Tek dileğim ileride bu problemin de çözülmesi.

Bu esnada araştırmaya devam edeceğim.Şayet sonuca ulaşabilirsem, sizlerle paylaşırım.

İlginize teşekkür ederim.

Gönderildi : 06/03/2013 14:02

Paylaş: