Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Name Server ve DNS yönlendirme/yapılandırmaları

Hamdi Uyak
(@HamdiUyak)
Üye

Merhaba çözümpark 

Arkadaşlar ne yazık ki 2yıldır sistemlerimizi ve internet servislerimizi yöneten sevgili personelimiz bir anda  ortadan kayboldu ve şuanda güvenlik bazlı sorunlarımız var. Bende birkaç sene öncesine kadar sistemler ile ilgilendiğim için sizden bilgi edinip bu sorunları yeni bir personel bulana kadar kendim çözme kararı aldım.

 Sorunlara gelecek olursak şuanda benim için en önem teşkil eden durum;

Yurtdışında leaseweb de bulunan sunucumuzda 12  + 1 (yazılımcımızın domaini) domainimiz var. Bunlardan aktif olan en önemli 2 tane websitemiz mevcut. Yazılımcımız tüm domainlerin name server yönlendirmelerini kendi domainine yönlendirmiş durumda ve onları düzeltmemiz gerekiyor ki yazılımcının domainini serverdan kaldırdığımızda bizim sitelerimiz pasif olmasın. Şuanda tüm domainlerin nameserver yönlendirmeleri şu şekilde;

 

Domain: siteadı.com

ns1.yazılımcınındomaini.com 

ns2.yazılımcınındomaini.com 

 

Ben tüm domainleri isimtescilde barındırmaktayım. Sizden ricam hem isimtescil.net üzerinden hemde server ayağı üzerinden bu yönlendirme işlemlerini nasıl halledebileceğimi step by step öğrenmek. Çünkü serverlardan yaklaşık olarak 4 yıldır uzak kaldım ve hatalı bir işlem yapmak istemiyorum. 

 

ilginize şimdiden teşekkür ederim. 

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 11/01/2013 14:02
Sinan KAHRAMAN
(@SinanKAHRAMAN)
Saygın Üye

Öncelikle aramıza hoş geldiniz.

Sizden ilk olarak Forum kurallarımızı okumanızı ve postunuzu kurallarauygun hale getirmenizi rica ederim. Postunuz kurallarımıza uygun şekilde düzeltildikten sonra size cevap yazılacaktır.

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/01/2013 17:15
Hamdi Uyak
(@HamdiUyak)
Üye

Teşekkür ederim hoşbulduk. Sanırım telaştan kendimi doğru ifade edememişim uyarı için teşekkürler

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 11/01/2013 19:45
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

Öncelikli olarakbu isimleri siz satın almadı yada firma adına kayıtlı değilse işini zor. Sizin olduğunuzu ispatlamak ile başlayabilirsiniz sonra isimtescil üzerinden domain transferi talbi yapacaksınız domainler isimtescil firmasına geçince oradaki DNS yapılandırabilirsiniz.

 

Bu domainlerin sizin olduğunu ispat edemezsiniz bu drum da domainlerin kira sürelerinin bitmesini bekleyeceksiniz bitince almayı deneyeceksiniz.

 

Allah kolaylık versin diyerek sonlandırayım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/01/2013 01:08
Hamdi Uyak
(@HamdiUyak)
Üye

cevap için teşekkürler ancak sorumu yanlış sordum sanırım  bütün domainler benim üzerime kayıtlı  diğer birkaç domain vardı onlarıda kendi hesabıma trasnfer ettim benim sıkıntım. yeni nameserverlar oluşturulması ve dns.exe den yapmam gereken işlemler

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 12/01/2013 16:06
Özgür MAZLUM
(@ozgurmazlum)
Kıdemli Üye

Domainlerin yönetimi sizdeyse bir tanesi için name server kayı oluşturun. Name server için örnek olarak ns1.domainadi.com ns2.domainadi.com olarak kayıt oluşturun bu name serverlar için kendi dns server ip adreslerini yazın.

Daha sonrasında her domain için dns zonelarınızı oluşturun. sonraki adımda da bu alan adlarını register firma üzerinden yeni name serverlarınıza yönlendirin.

Not: name server oluşturma ve diğer domainlerin yeni dns e yönlendirme işlemi domainleri aldığınız firmadan yapılması gereken bir işlem . DNS zone kayıtlarını ise kendi DNS sunucunuzda yapmanız gerekiyor. Fakat bazı firmalar ücretsiz olarak DNS yönetim hizmeti verebiliyor bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir durum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/01/2013 12:12
Hamdi Uyak
(@HamdiUyak)
Üye

Tüm yardımlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 24/01/2013 11:29
Paylaş: