Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS Çözümlemede Hata

14 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
723 Görüntüleme
(@orhunsari)
Gönderiler: 51
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yeni server kurdum geçen günlerde. Server içerisindeki siteler, zaman zaman domain üzerinden ulaşılamaz oluyor. Dns Serverı restart ettikten bir süre sonra kendiliğinden düzeliyor sistem. 

Ip her durumda ping alıyor.. Ama ''ping www.siteadi.com'' yazdığında tepki alamıyorsun..

Çok sık olmaya başladı son zamanlarda.. Bunun sebebi ne olabilir size? Nasıl düzeltmek lazım?

// Bir de konuyla alakalı mıdır bilmem; ilk günden bu yana, turkcell 3g ile de site açılmıyor nedense :S

Gönderildi : 20/11/2012 02:42

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Doman adınıza bakarak dns kayıtlarınız ile ilgili bir yorum yapabiliriz. Bunun haricinde hangi işletim sistemi kullandığınızı belirtmemişsiniz ama loglardan kontrol ederek hata mesajlarından bir yorum yapılabilir.

Gönderildi : 20/11/2012 11:44

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Verdiğiniz dns kayıtlarında kritik bir hata görünmüyor. Uzun zamandır CPanel kullanmıyorum bu nedenle ekranı gözümün önüne gelmiyor. Loglara

/var/log/messages bölümünden bakarak orada alınan bir hata mesajı varmı kontrol edebilir misiniz?

Gönderildi : 20/11/2012 12:35

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Öm da belirttiğiniz ikinci dns kaydı buna neden olabilir. Bu nedenle dışarıdan her iki ns kaydınada bu domain için sorgu göndermeyi denemeniz gerekir.

Gönderildi : 20/11/2012 12:40

(@orhunsari)
Trusted Member
Konu başlatıcı

cpanel de ns2.siteadi.com ip almamış görünürken, ping ns2.siteadi.com dediğimde doğru ip'den cevap alabiliyorum.

hatta nano /etc/nameserverips komutu da doğru ip eşleşmesini gösteriyor.

yani, aslında ip almış; ama cpanel'in kafası karışık sanıyorum :S

not: nano /etc/resolv.conf dendiğinde çıkan adresler, datacenter'ımın adresleri olmalı öyle değil mi? (sadecehostig'de bulunan bir dedicated serverdan bahsediyoruz) 

Gönderildi : 20/11/2012 17:54

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Data center adreslerinden kastınız tam olarak nedir.

Gönderildi : 20/11/2012 20:44

(@orhunsari)
Trusted Member
Konu başlatıcı

nano /etc/resolv.conf  dediğimde şu sonucu alıyorum mesela:

search sadecehosting.net

nameserver 77.92.128.20

nameserver 77.92.128.21

böyle ayarlamam gerektiğini söylemişti sadecehosting. (bu nameserverların, benim ns1'lerden farkı nedir, niye sadecehosting'in iplerini yazdık buraya bilmiyorum)

bu mevzu benim sorunumun sebebi olabilir mi? 

Gönderildi : 20/11/2012 20:53

(@orhunsari)
Trusted Member
Konu başlatıcı

cpanel'deki nameserver selection'ım NSD idi... bunu BIND ile değiştirdim belki ilgilidir diye..

ama sorun bu mu, bilmiyorum tabi :S 

Gönderildi : 20/11/2012 23:25

(@orhunsari)
Trusted Member
Konu başlatıcı

kimsenin fikri yok mu sorunun çözümü hususunda?

gerçekten çok sıkıştırıyorlar beni; sorunu acil çözmem gerekiyor.. ücretlli de destek alabilirim. 

yoksa herkes maça mı daldı? :S 

Gönderildi : 21/11/2012 00:44

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Belirttiğin ip adresleri sadecehostingin cash dnsleri dir muhtemelen. Bunun senin sitene direk bir etkisi olmayacaktır. Daha önceki cevaplarımda belirtmiştim sorun yaşadığın zamanlarda yada test için her iki dns sunucunada domain adresine sogru göndermeyi denemen gerek sorgudan kastım ping komutu değil.

Gönderildi : 21/11/2012 02:18

(@orhunsari)
Trusted Member
Konu başlatıcı

şuan çaışmıyor mesela siteler... acil paylaşırsanız ne yapmam gerektiğini, hemen denerim..

ping ns1.siteadi.com tepki vermiyor şuan.. 

// hay Allah,  cevabı yazmadan 30sn önd restart etmiştim dns serverı... düşündüğümden hızlı düzeldi.. bir dahaki seferi takip edeceğim :S

Gönderildi : 21/11/2012 02:40

(@orhunsari)
Trusted Member
Konu başlatıcı

aklınıza konuyla ilgili ne gelirse lütfen paylaşın; fena kilitlendim ben 🙁

Gönderildi : 21/11/2012 04:01

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

windows commanline üzerinde iken nslookup komutu ile direk kendi ns lerine sorgu yapabilirsin.

nslookup domainadi ns1 adresin

nslookup domainadi ns2 adresin

Ama o ns lere ping ile yanıt alamadığını söylediğin için bu ihtimal de düşüyor. sunucunun dns servisine yönelik bir atakta yapılıyor olabilir.

Bunların tümüne dns loglarını kontrol ederek ulaşabilirsin.

Gönderildi : 21/11/2012 12:02

(@orhunsari)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ben server kulumu yaparken NS kaydını dikkate almamışım; sorun oradan kaynaklanıyor sanıyorum.

önce hostname oluşturdum; sonra altına ns1-ns2 tanımlayıp, ip ve A kaydı atamış, sonra da create accoutndeyip siteleri oluşturmuştum.

anladığım kadarıyla nic.tr'den nameserver oluşturmak da gerekyor(hatta nic.tr'da nameserver oluşturma yok; bunu add zone ile cpanel'de yapmam gerekiyor.. ama orayı da deneye yanıla rezil ettim.... ns2'yi sildim; yeniden yüklemek istedim, zaten yüklü diyor :S falan.... kayıtları daha fazla silmeye de çekiniyorum yanlışlıkla siler miyim siteleri yahut erişimlerini keser miyim diye :S çok fena karıştı işler :S) 

yalnızca ns kaydından olur mu bu tepki? yahut ns kaydım var mı yok mu nasıl görürüm ben bunu?

Gönderildi : 21/11/2012 13:19

Paylaş: