Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hosting Desteği

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
313 Görüntüleme
(@ugurefe)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

iyi günler

Bağlatacagım 10MB fiber internet hattı üzerinden 10 adet web sayfası yayını yapacağım. Bunun için telekomdan statik bir ip blogumu almam gerekiyor yoksa tek static ip üzerinden bu işi yapabilirmiyim. Sonucta her adres için aynı ip'ye gelenicek ben bunun hangi web adres bağlantısı oldugunu nasıl anlıyabilirim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 27/09/2012 11:38

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

statik ip adresi şart ancak 10 tane olması şart değil.

tek bir ip adresi üzerinden de bütün bu web sayfalarını yayınlayabilirsiniz. bunun için IIS veya artık hangi yapıyı kullanıyorsanız onun üzerinde header bilgisinin tanımlanması gerekiyor.

konu hakkında yanlış hatırlamıyorsam makaleler bölümünde (çok eski) bir makale olması lazım. Eser Solmaz yazmış idi sanırım... 

Gönderildi : 27/09/2012 11:46

(@ugurefe)
Active Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ediyorum bende olur gibi hatırlıyordum bir an emin olamadım. Dediğiniz makaleyede bakarım.

Gönderildi : 27/09/2012 12:48

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Bu iş için hostheader yöntemini kullanmanız lazım. Aşağıdaki kaynakları incelemenizi öneririm.
http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2009/12/19/video-_31013101_s-7-zerinde-oklu-websayfas-yay-nlama-multiple-website-publishing.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/01/31/webcast-_31013101_s-uygulamalari-1.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/01/31/webcast-_31013101_s-uygulamalari-2.aspx

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/09/2012 13:24

(@ugurefe)
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkür Ederim Arkadaşlar

Daha sonra ihtiyaç duyacak arkadaslara faydalı olması açısından alt tarafa nasıl olabileceğini yazıyorum.

Ayni web server uzerinde 2 web sitesi yayinlamak icin asagidaki adimlari uygulayabilirsiniz:

1.DNS Server da iki farkli web domaini icin 2 farkli zone olusturun. Ayri ayri zone’lar  icerisinde
web server host kayitlarinizi (www) acin. Tabii ki ayni server
uzerinden yayin yapacagi icin, ayni ip adresini tanimlayacaksiniz.

2.IIS
konsolunde iki farkli web site olusturun. Bu web siteleri olustururken,
ip adresi olarak All Unassigned secin ve Host Header tanimlamasi yapin.
Host header tanimlamasi; sitenin adi neyse o olacak. Ornegin; www.deneme.com gibi. Sitelerin dokumanlarinin nereden alinacagini gosterin.

3. Boylece IIS Server ayni ip adresinden 80 portu icin gelen istegi site ismine gore cevap vererek yanitlayacaktir.

Tabii
ki bu arada Web Site’larin Properties’inde Documents tabinda sitenin
giris sayfasini (ornegin main.htm gibi) eklemeyi unutmayin ya da var
oldugunu kontrol edin.

Gönderildi : 27/09/2012 13:46

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

Tek ip ile 1000 site bile yayınlarsın ancak hiç bir site de ssl kullanamazsın.

SSL kullanmak istediğin siteler de dedicated ip adresi vermen gerekir.

Gönderildi : 28/09/2012 20:54

Paylaş: