Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yüzlerce mesajdan DNS sorunuma çözüm bulamadım...

12 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
445 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Sorun şu :

Firmaya özgü web tabanlı B2B projesi geliştirdik.

Firmanın sunucusuna kurulum yaptık. IIS servisini kurduk. Modemde gerekli yönlendirmeleri yaptık (53,80 portlar)

Dış IP statik IP zaten

uzaktan (IE yada diğer tarayıcılar üstünden) ip numarası vererek uygulamaya gayet rahat bağlandık.

Uygulama içinde kredi kartıyla ödeme seçeneği olduğu için SSL almak durumunda kaldık.

İşte burada tüm işler tıkandı...

SSL i IP numarası üstüne alamadık. Bunun üstüne bir domain alıp bunu uygulamayı kurduğumuz sunucunun dış ip sine yönlendirdik.

Bundan sonra karşımıza DNS oluşturma işi çıktı.

İşte burada tıkandık. Çünkü Böyle bir durumda DNS i nasıl oluşturacağımıza dair (bu sitede yazılanlarda dahil) açıklayıcı bir bilgi bulamadık. DNS oluşturduğumuz zaman hiçbir şekilde domaini çalıştıramadık.

Kısaca : Uygulama firmanın kendi sunucusunda çalışmakta. Aldığımız domain name o sunucu IP sine yönlendirilmiş durumda. Bu sisteme nasıl bir DNS oluşturmak gerekir ?

Ben herhangi bir yerden domaini yazdığım zaman uygulamayı nasıl çalıştırabilirim ?

Şimndiden Teşekkürler.

Gönderildi : 06/06/2012 18:43

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4334
Co-Helper

DNS oluşturmaktan ben birşey anlayamadım.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/28/lokalde-hosting-ve-gerekli-modem-konfig-rasyonu.aspx

Özetle domain hizmetini aldığınız kuruluşa sunucu IP'lerinizi ileticeksiniz ve onları DNS kayıtlarınızı açmış olacak.  

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/06/2012 19:11

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

DNS oluşturmak dediğiniz DNS kaydı oluşturmak olmasın? Dışarıya kendiniz IP adreslerini yayınlamak istiyorsanız NS kurmanız gerekir. 

Gönderildi : 06/06/2012 19:51

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Firmanın sunucusunda DNS'i kurdum :

SOA Kaydı

Ad Sunucusu (NS)   ns1.g*****.com.

Ana Bilgisayar(A)   78.188.**.***

ns1   Ana bilgisayar(A)    78.188.**.

www  Diğer ad(CNAME)       g.com

uzaktan NS1 e ping attığım zaman dönüş alabiliyorum

alınan domaini de ns1.g.com a yönlendirdim

*.com/" rel="nofollow">www.g****.com a ping attığım zaman da 78.188.**. ipyi alabiliyorum

uzaktan ie ye ip yazdığım zaman herşey normal

ama **.com/" rel="nofollow">www.g**.com diye yazdığım zaman bağlanamıyorum

tüm herşey tamam gibi görünüyor

ama **.com/" rel="nofollow">www.g*****.com yazdığım zaman ekran gelmiyor.

Yardımlarınızı bekliyorum

Gönderildi : 08/06/2012 19:42

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4334
Co-Helper

DNS kayıt güncellemeleriniz sonrası yeterli bir süre geçmiş durumda mı. 12-24 saati geçemiliyor bazen domain dns güncellemeleri.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/06/2012 21:55

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Firmanın sunucusunda DNS'i kurdum :

SOA Kaydı

Ad Sunucusu (NS)   ns1.g*****.com.

Ana Bilgisayar(A)   78.188.**.***

ns1   Ana bilgisayar(A)    78.188.**.

www  Diğer ad(CNAME)       g.com

uzaktan NS1 e ping attığım zaman dönüş alabiliyorum

alınan domaini de ns1.g.com a yönlendirdim

*.com/" rel="nofollow">www.g****.com a ping attığım zaman da 78.188.**. ipyi alabiliyorum

uzaktan ie ye ip yazdığım zaman herşey normal

ama **.com/" rel="nofollow">www.g**.com diye yazdığım zaman bağlanamıyorum

tüm herşey tamam gibi görünüyor

ama **.com/" rel="nofollow">www.g*****.com yazdığım zaman ekran gelmiyor.

Yardımlarınızı bekliyorum

Domaine ping attığınızda yanıt alıyorsanız DNS kaydınızda bir sorun olmaması gerekiyor. Bundan sonraki işlem için web serverarınızda ilgili alan adı  için header tanımlarınızı yapmanız gerekmektedir.

Gönderildi : 11/06/2012 15:02

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Alan adı için header nasıl tanımlanıyor ?

Gönderildi : 11/06/2012 15:30

(@Anonim)
Konu başlatıcı

alan adı için header tanımladım

bu seferde ip yazınca da gelmiyor.

Siteyi Düzenle - Bağlamalar sekmesine girdim

Site bağlamasını düzenle penceresinde tür : http, IP Adresi : Tümü atanmamış, Bağ.Nok : 80,

Ana Bilgisayar adı : BOŞ olursa - IP yazarak site gelmekte

.com/">www.g**.com yazdığımda ne IP ile nede isimle gelmemekte

ne yapacağımı şaşırdım...

nasıl bir sorun var anlayabilmiş değilim.

Yokmu bir uzman arkadaş yardımcı olacak ?

Gönderildi : 11/06/2012 17:58

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Ip içinde bir header bilgisi girerseniz o şekilde de açacaktır.

Gönderildi : 11/06/2012 18:21

(@OkanTambay)
Gönderiler: 9
Active Member

Bendede aynı sorun var , ns1.d....eu  yu tracert'liyorum ip adresim geliyor , ip adresi ile giriş yapmaya çalıştıgımda plesk ara yüz geliyor , domainimi pingliyorum ns leri pingliyorum iletişim oluyor  tracert'liyorum ip adresim cıkıyor ama genede domain hostingimi görmüyor.

Gönderildi : 19/06/2012 00:07

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Bendede aynı sorun var , ns1.d....eu  yu tracert'liyorum ip adresim geliyor , ip adresi ile giriş yapmaya çalıştıgımda plesk ara yüz geliyor , domainimi pingliyorum ns leri pingliyorum iletişim oluyor  tracert'liyorum ip adresim cıkıyor ama genede domain hostingimi görmüyor.

bunun iki nedeniolabilir diye düşünüyorum. Birincisi o ip adresine gelen tüm istekleri Plek default sayfasına yönlendirmiş olabilirsniz. İkincisi ise IIS üzerinde host header tanımlarınızda sorun mevcut.

DNS ve IIS üzerindeki kayıtlarınızın ekran görüntüsünü alıp paylaşın inceleyelim.

Gönderildi : 19/06/2012 12:16

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

Şunları adım adım kontrol ederek ilerleyerek sonuca ulaşabiliriz sanırım.

Öncelikle ip adresiniz browser a yazın ve siteyi görüntüleyin. bu ok ise sunucunuz çalışıyor ve network ayarlarınız ok demektir.

domaine ping atın ip adresi bir önceki adımda browser a yazıdığınız ip adresi ile aynı ise dns tarafında da işlemler ok demektir.

Şimdi domain brower a yazarak erişimi deneyin, ekranda ne göreceksiniz? Siteniz mi, farklı bir sayfa mı?

Siteniz ise problem yok, farklı bir sayfa ise (iis default page, plesk default page gibi) iis de kontrol etmeniz gereken bir kaç şey var demektir.

IIS de siteyi oluşturdunuz mu?

Ip adresi olarak ne belirtmişsiniz(local ip nizi belirtte iseniz çalışmayacaktır)?(all olmasında fayda var.)

Site oluşturduysanız hangi ip adresi olduğunu aşağıdaki linkten kontrol edebilirsiniz.

Umarım faydalı olur.

Gönderildi : 29/06/2012 17:56

Paylaş: