Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dns cluster olayi

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,065 Görüntüleme
(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member
Konu başlatıcı

Cluster olayinda sadece dns olayini tam anlayamadim...  3 adet sunucum var..2 adet linux 1 adet windows sunucum var

linux sunucularimda bind dns server  windows tarafında microsoft dns server mevcut..   tüm sunucularim ns1.site.com ns2.site.com name server üzerinden calistirmak istiyorum.. bu konuda bana yardimci olacak ve bu işi nasil yapacagimi anlatacak arkadaşlarıma şimdiden tşk ederim..

Gönderildi : 21/09/2011 05:08

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Microsoft tarafında dns Cluster için iki tane DNS sunucu kurduktan sonra ikinci dns sunucusunun güncellemeleri DNS 1 den alması için ip adresini tanımlıyorsunuz. Bind DNS tarafında da aynı şekilde bu dosyanın hangi server ile güncelleme yapabileceğine izin vermeniz gerekmektedir. Bu şekilde iki sunucu belirli aralıklar ile kendileri senkronize eder. Bir DNS yanıt vermediğinde ikinci DNS sunucudaki kayıtlardan siteniz açılacaktır.

Gönderildi : 21/09/2011 14:27

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member
Konu başlatıcı

aslinda sormak istedigim yanlis anladiniz veya ben yanlis anlattim..

2 adet linıux 1 adet windows sunucum var... tüm sunucularimda ayni name serveleri kullanmak istiyorum

ns1.site.com  ve ns2.site.com  name serverleri 3 sunucu da kullanmak istiyorum..

Gönderildi : 21/09/2011 19:33

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Dediğiniz için cihazların önünde bir load balancer olması gerek. 3 name server da aynı DNS sunucusunda olmasını neden istediniz. Bunların ayrı sunucuda olması zaten sorun yaşanması durumunda 2. yada 3.den sorgu alabilmesi için.

Gönderildi : 22/09/2011 12:07

Paylaş: