Forum

mail enable problem...

Bildirimler
Hepsini Temizle

mail enable problemi

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
706 Görüntüleme
(@MehmetKarakas)
Gönderiler: 70
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba...

bünyemize mail server kurduk 2003 server entrenix yönetim paneli var. Enable mail server kullanmaya karar verdik. kurulumlar vs. herşey yapıldı. sistem çalışıyordu. birkaç gün öncesine kadar yada biz öyle biliyorduk. hostları taşımaya başladık. kayıtları yönlendirdik. mail atabiliyoruz. fakat mail alamıyoruz. mail almaya çalıştığımızda herhangi bir hata mesajı düşmüyor.  gmail veya hotmail e mail atıp alabiliyoruz.

bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

teşekkürler...

Gönderildi : 02/02/2010 18:12

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3039
Illustrious Member

Merhaba;

Dışarıya mail atmanız çok normaldir. Kurmuş olduğunuz bir mail sunucunun sender con. yapılandırmasını gerçekleştirdikten sonra , internet erişimi ve firewall üzerinden gerekli haklar verildiyse dışarıya mail atabilirsiniz.

Fakat;

mail göndermiş olduğunuz yerler, size geri dönüş yapmak istedikleri zaman @domain.uzantısı hangi IP Adresine yönlendirildiyse, MX kayıtlarınız hangi IP adresine yönlendirildiyse maili gönderecek olan kişinin sunucusu bu IP adresine yönlendirecektir.

Kayıt değişikliğini yaptıysanız eğer, dünya üzerinde ki DNS replicasyonu 48 saati bulmaktadır. Türkiye NIC' lerinde ise bu replicasyon >6 saatte tamamlanmaktadır.

nslookup' ile kayıtlarınızı sorgulatmanızı önereceğim.

http://support.microsoft.com/kb/200525

eğer kayıtlar replice olduysa firewall yönlendirmenizi ve server yapınızı kontrol etmenizi önereceğim.

Gönderildi : 03/02/2010 00:30

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3039
Illustrious Member

Etki alanı ad boşluğunda farklı veri türlerini aramak için, komut satırında set type veya set q[uerytype] komutunu kullanın. Örneğin, posta alışveriş verilerini sorgulamak için aşağıdakini yazın:

C:\> nslookup
Varsayılan Sunucu: ns1.etkialanı.com
Adres: 10.0.0.1

> set q=mx
> mailhost
Sunucu: ns1.etkialanı.com
Adres: 10.0.0.1

mailhost.domain.com MX preference = 0, mail exchanger =
mailhost.domain.com
mailhost.domain.com internet address = 10.0.0.5
>

Gönderildi : 03/02/2010 00:30

(@MehmetKarakas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

G_venilir olmayan yan_t:
x.com.tr   MX preference = 10, mail exchanger = mail.x.com.tr
x.com.tr   MX preference = 15, mail exchanger = x.com.tr

Fatih hocam kayıtlar yönlenmiş görünüyor. 1 Gün civarı sürmüş olabilirmi acaba yönlendirme çünkü mailler yavaş yavaş düşmeye başladı ve hala yavaş geliyor. ben bu sistemde 2mbit gshdsl kullanmayı düşünüyorum. yaklaşık olarak 20 firmam var. bu hız benim için yeterli olurmu acaba.

Gönderildi : 03/02/2010 04:02

(@MehmetKarakas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

10    mail.x.com.tr     ip 0.0.0.0    60 min SMTP Test Blacklist Check
15    x.com.tr            ip 0.0.0.0    60 min SMTP Test Blacklist Check

mxtoolbox dan kontrol ettim. ip ler boş geliyor. ben sadece ns kayıtlarını yönlendirdim alan adını aldığım yerden mx kaydı yönlendirmesi yapmam gerekirmi beni bu konuda bilgilendirirmisiniz...

teşekkür ederim..

Gönderildi : 03/02/2010 12:44

(@MehmetKarakas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

fatih hocam problemim devam ediyor. dediğiniz kontrolleri de yaptım ama nafile bazı yerlerden mailin gelmesi bazı yerlerden mailin gelmemesi ne ile alakalı olabilir acaba mesela yahoo ve gmailden hiç mail ulaşmıyor.

Gönderildi : 05/02/2010 22:14

(@MustafaAKDEMiR)
Gönderiler: 1
New Member

bu sorununuza benzer bir sorunum var çözümü konusunda bir mesaj göremedim. bilen var mıdır?

Plesk 9.5.5 Mail enable 6 Pro kullanıyorum. gmail den mail gelmiyor. nereden ve nasıl bu durumu çözebilirim.

Gönderildi : 07/09/2012 18:45

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Sadece gmailden mail alamıyorsanız loglardan bu mail sunucunuza ulaşıormu kontrol etmelisiniz. Sunucunuz bunu engelliyor olabilir.

Gönderildi : 16/10/2012 20:47

Paylaş: