Bildirimler
Hepsini Temizle

Mail Sunucu  

  RSS
OMER YILDIRIM
(@OMERYILDIRIM)
Üye

arkadaşlar merhaba;


Kendi web sunucumuzu kurmaya calışıyorum. Centos 5 kurduğum makinada uzmanlaşarak ilerde daha profesyonel işler yapmaya calışacağım.


Şimdi bir sorum olacak;  dışardan aldığımız hostingte sitemiz ve maillerimiz bulunmakta. Ben kullandığım bilgisayardan mail server kullanmak ve maillerimizi şirket içerisinde tutmak istiyorum, ip statik sıkıntı yok şimdi alan adımızı vs nasıl yönlendirerek mail sunucu kura bilirim ayarları nelerdir. uzmanlaşana kadar bedava bir programla halletmek istiyorum mx kaydı vs diye şeyler görüyorum makalelerde bunları nasıl yapabilirim.


saygılarımla;

Alıntı
Gönderildi : 14/12/2009 11:45
Hüseyin ERTUGRUL
(@huseyinertugrul)
Üye

Selamlar vuslat, Centos üzerinde sunucu işlemleri mantık olarak windows a benziyor ama kullanılan yazılımlar ve ayarları farklıdır. Centos sunucu servisleri ile ilgili offical destek forumu https://www.centos.org/modules/newbb/viewforum.php?forum=41

Bu konulara yeni başlıyorsan çözümpark üzerindeki makaleleri okumanı tavsiye ederim. En temel konu DNS için http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/05/12/dns-doma_3101_n-name-system.aspx makalesinden başlayabilirsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/12/2009 22:54
Paylaş: