Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Plesk ve DNS sorunu

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
829 Görüntüleme
(@Maxxkinn)
Gönderiler: 1
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Windows 2003 server ve Plesk 9.0.1 kullanıyorum fakat iki gündür alan adlarının birinde DNS sorunu ile boğuşuyorum.

intodns.com üzerinden sorunlu alan adını kontrol ettiğimde şu aşağıdaki konularda hata olduğunu gösteriyor:
MX Records
WWW A Records
SOA Record
Nameservers are lame
Glue for NS records

Plesk'ten baktığımda ise tüm DNS kayıtları olması gerektiği gibi görünüyor. Yakın zamanda farklı bir sunucudan yeni bir sunucuya bir kaç alan adı ve hosting'ini taşıdım. Hepsi bu sorunlu alan adı ile aynı durumda; aynı sunucudan, aynı sunucuya taşındılar ve aynı nameserver'ları kullanıyorlar. Fakat hiç birinde sorun yok bir tek bunda kontrol yaptığımda A records bulunamadı hatası alıyorum.

Daha da ilginç olan ben kendi bilgisayarımdan ping attığımda, (nameserver'lar internic'te değişmiş görünmesine rağmen) eski sunucunun IP'si geri dönüyor. Fakat ping atarken alan adının başına www önekini koymadığımda yeni sunucunun IP'si dönüyor. Bu muhtemelen benim bilgisayarımın cache'i ile ilgili bir sorun ama DNS konularına yeterince hakim olmadığım için, ilgili olabilir diye düşünerek aktarıyorum.

Diğer aynı durumdaki alan adlarından farklı olarak bu sorunlu alan adında tek farklı yaptığım işlem, bu alan adına ait hosting'i yaratırken kullandığım esas IP adresini, Plesk'ten DNS Settings'den değiştirmem oldu. Sorun çıkınca ilk esas IP değişikliğini geri aldım, hatta Return to defaults şeklinde ilk haline döndürdüm. Bu da çözüm olmayınca hosting'i silip tekrar (yeni kullanıcı adı ve şifre ile) oluşturdum.

Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...

Teşekkürler... 

Gönderildi : 21/10/2009 22:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32961
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

ilgili alan adı için gerekli kayıtları dns üzerinden kendiniz değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/10/2009 16:12

(@yusufozturk)
Gönderiler: 147
Estimable Member

Müşterilerimizin sık yaşadığı bir sorun bu. Plesk'in DNS yönetiminde bazı zaafiyetleri var ne yazık ki. DNS kayıtlarını SQL'den güncellerken, DNS'ten güncelleme yapamıyor. Plesk klasörü altında DNS klasörünü göreceksiniz. İçersinde ilgili zone'u, diğer zone'lara uygun olacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

Gönderildi : 04/11/2009 06:58

Paylaş: