Forum

Hosting kullanımınd...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Hosting kullanımında smarthost uygunmudur?

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,099 Görüntüleme
(@YasinEvrenkaya)
Gönderiler: 143
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Desteğini verdiğim bir firmada hosting kendi bünyelerinde tutulmakta. Internet çıkışı, mail,ftp ve web hizmetleri de adsl ile karşılanmakta. Malum Turk Telekom ip bloğunun FIVETENFREE, UCEPROTECTL gibi servisler başta olmak üzere birçok yerden bloklanmış durumda. Bu durum sürekli mail gönderim ve alımlarında sorun çıkartmakta. Sorum şudur ki, herhangi bir isp den alacağım smarthost isteğimi karşılarmı? Pahalımıdır ? Yoksa onda da sorun yaşanırmı ? Kullandığım servisleri ve kafamdaki projeyi aşağıya örnekliyorum. Teşekkürler.

domain : test.com

nameserver : ns1.doruk.net.tr & ns2.doruk.net.tr   >>> (doruk tarafından kendi statik adsl ip me mx kayıtları dahil yonlenmiş durumda 81.88.12.xx)

Local serverım : linux centos 5 üzerinde qmail. spamassassin , clamav ile spam ve virus taraması yapılmakta. >>> smtp, smtps,pop3,pop3s,imap vs.. üzerinde tutulumakta. outlookta 995 (smtp) ve 587 (pop3) portlarından gayet iyi çalışmaktadır.

1) Smarthost şu şekildemi olacak?

gelenmail.com >> test.com>>doruk.net>>local linux (81.88.xxx)

locallinux (81.88.xxx)>>> doruk.net>>> test.com >> gidenmail.com

2) Bu sistem biraz pahalı gibi geldi bana sizce nasıl ? Doruk.net' in adsl paketi var. İşin açıkçası pekte anlamadım. Çünkü 100 mb web alanı ve 1gb mail trafiği veriyorlar (giden mail smtp). Yahu ben zaten hostu kendi serverımda tutuyorum ne kotasıdır bu ? özellikle web alanı anlamadım?? Fiyatıda 490 tl + kdv yıllık.

Mot:Bu arada konuyu yanlış yere açmışım.Hosting bölümü varmış. Kusura bakmayın..

Gönderildi : 20/07/2009 23:57

(@cenkbaranak)
Gönderiler: 253
Reputable Member

merhaba,

smarthost uygundur. Doruknet bu işte iyidir. pahalı kavramı kişiye göre değişir. Şöyle düşünmek gerekir bir blacklist ten ip ni silmek en azından 1 saat bu süre zarfında mail atamadığını göz önüne alırsak şirketin kaybı emin ol senelik 490 TL den daha fazla olacaktır.

Gönderildi : 21/07/2009 13:57

(@YasinEvrenkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

cenk bey cevap için teşekkürler. Diğer sorularıma cevap verebilecek arkadaşlar varmı?

Gönderildi : 21/07/2009 23:44

(@HakanDursun)
Gönderiler: 10
Active Member

gelenmail.com >> test.com>>local linux (81.88.xxx)  Yani hiç bir şekilde gelen mail doruknet üzerinden geçmemektedir.
(local sisteminizin kapanması hariç) (ETRN)

locallinux (81.88.xxx)>> test.com >> doruk.net>>> gidenmail.com şeklinde gidecektir. Normal şartlar altında smarthost sadece gönderide işe yaramaktadır. Fakat ETRN servisi ile sisteminizin kapanması, elektrik kesintisi gibi durumlarda doruk.net sizin için gelen mailleri depolamaktadır.

ETRN hizmetini kullanmayacaksanız sadece smarthost hizmetini Adanet'ten de alabilirsiniz. Fiyatının uygun olduğunu duymuştum.
http://www.ada.net.tr/servis_smarthost.html

Gönderildi : 22/07/2009 03:40

(@YasinEvrenkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler..

Gönderildi : 23/07/2009 20:59

Paylaş: