Forum

Standart bootable I...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Standart bootable ISO dosyalarını UEFI ye çevirmek

4 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
4,607 Görüntüleme
(@savasdemirci-2)
Gönderiler: 117
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, sizin de bildiğiniz gibi bazı tool ların bootable iso dosylarını indirip kullanıyoruz ama bunların çoğu eski bios lar için yapılmış. Bu isoları UEFI bootable hale getirmenin bir yolu varmı? Rufus ile UEFI bootable flash hazırlıyorum ama içindeki iso dosyası bios bootable olduğu için işe yaramıyor.

Gönderildi : 11/01/2022 09:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Genelde neye ihtiyacınız var ise ilgili ürün sitesinden bunu edinebilirsiniz. Örnek google da bu istediğiniz X ürün için arama yaparsanı karşınıza çıkacaktır. Ancak tabi ki her ürün için bulamazsınız, bu durumda BIOS' ı legacy olarak değşitirmek gerekli. Bazı şirketler artık yatırım yapmıyor çünkü.

Yada benzer şeklide dönüşüm için ipuçları olur, örnek bir link, geleneksel bir iso dan UEFI dönüşümü için yolu anlatıyor

Create bootable puppy-USB for UEFI machine easy (helledussen.com)

Ancak bu konuşlar benim 10-15 yıl önce ilgilendiğim konular, son 15 yıl istemciler ile hiç uğraşmadığım için belki bahsettiğiniz iş için daha uzman bir arkadaşımın yorum yapması doğru olur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/01/2022 10:39

(@savasdemirci-2)
Gönderiler: 117
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Teşekkür ederim.

Gönderildi : 11/01/2022 11:43

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Aynı fikirdeyim. Geriye uyumlu dense de bu tip süreçlerde çakacağı üzere ikisinin boot, hw access süreci aynı değil. Güncel yaygın bootable iso'ların çoğunun uefi sürümü mevcut olmayan çok eskilerde temel de linkteki gibi dönüştürme deneseniz de secure boot dan çakabilir.
Rufus vs bunu direkt yapamıyor. Basitçe mantığı şudur ISO bir diske extract edersiniz bir mediayı uefi bootable ayarlar boot file bozmadan dosyaları üstüne atarsınız. Boot etmiyorsa ki bazıları etmez boot loader'ın uğraşarak düzenlenmesi gerekir hepsi için kendisine göre.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/01/2022 15:25

Paylaş: