Forum

Anakart MAC adres ç...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Anakart MAC adres çakışması

5 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,375 Görüntüleme
 Adem
(@ademsadik)
Gönderiler: 44
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Elimde 2 adet asus marka anakart var. Çok tuhaf ama ikisinin de MAC adresi aynı.

sistemlerim linux. linuzte mac değiştirmeyi buldum yaptım, anakartları aynı ağda çalıştırdım. tabi değişikliği donaımsal yapamadığım için, resetleyınce ayar siliniyor.

açılış dosyasına komutu ekledim, ilk açılışta sorunsuz rastgele bir mac aldı.  fakat 2. açılışta satırı sildi ve eski mac geri geldi.

farklı bir ağ kartı takarak sorunu geçici olarak çözdüm. ama kalıcı bir yöntem aramaktayım.

Gönderildi : 19/01/2022 23:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Öncelikle donanım üreticisi ile görüşmenizi öneririm. Bir case açarsanız muhtemel bilgi vereceklerdir. Ek olarak anakartlar için firmware geçmenizi öneriyorum belki düzelir. Ancak çok uzman olduğum bir konu olmadığı için daha fazla yorum yapamıyorum.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/01/2022 23:53

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

En kısa, kolay çözümü yapmışsınız. Soft çözümler yaşadığınız gibi kalıcı olmaz, herhangi bir başvuru yapan birşey oluşursa hw dekine dönebilir yoksa geçerli olur. Linux da hiç uygulamadım.
Dediği gibi asus yurtdışı ve tr'e iletmelisiniz bunu, değişim için servise alabilirler. 
İmkansız birşeyle karşılaşmışsınız bu 2 kart bir biriyle eprom tamiri gerçekleştiyse bu olabilir. O durumda ikna etmeden servis almanız zor.
Bazı anakartlar üzerinde mac etiketi olur onu da kontrol edebilirsiniz.
Hw change için klasik yöntemi siz yapamazsınız risklidir gerekli ekipman olması lazım rom'un sökülüp bios editlenip tekrar yazılması gerekli. 
Yöntemler mb üzerinde ki bios ve nic'e göre değişir. Eskiden mesela amibios'larda parametre ile atılabiliyordu veya bazı nic üreticilerin dos mod .exe'leri olur onlarla yapılabilir ama hepsinde değil. Sizdekilerde bu bilgiler üzerinden araştırın yabancı köklü hw forumlarda mutlaka bilgi bulursunuz.
Şunu verecektim kalmış yöntem örneklerinden birisi bu, fikir vermiş olacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=sIrgdNk35TU

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/01/2022 01:04

(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 221
Reputable Member

açıkçası ilginç bir durum 2 ayrı anakartın aynı mac adresinde olması. bu konuda üreticiden destek almanızı öneririm. 

hpnin yeni ürünlerinde bios içerisinde statik mac ataması görmüştüm. 

Gönderildi : 20/01/2022 09:13

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Çok ilginç, milli piyango falan oynasanız belki çıkar, bu kadar tesadüf, aynı mac adresli ve aynı kişiye satılması, 

Şu an için yapacağınız en kolay yol, bir shell script için mac adresi değiştirme için gerekli dosyayı oluşturmak ve her linux sistem açıldığında mac adresini değiştirmesi olacaktır, 

Sabit bir mac adresi seçmeniz sizin adınıza fayda olacaktır, bu sefer her farklı bir mac adresi oluştuğunda farklı bir ip alacağından ilerde sorun yaratabilir,

Örnek olması açısından aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz. 

ifconfig (ethernet kar ismi ornek eth0) down // ağ bağalntısını down ettik
ifconfig (Ethernet kart ismi ornek eth0 hw ether (yeni ataanacak mac adresi son numarası değiştirilebilir)
ifconfig eth0 up // ağ bağalantısnı devreye alıyoruz. bu kadar

Kişisel bir olay

Gönderildi : 20/01/2022 10:07

Paylaş: