Forum

Notebook formatlama...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Notebook formatlamadan önce ayarlar hakkında.

4 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
671 Görüntüleme
(@osinos)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba. Eğitim verdiğim bir firma sahibi , süreç içerisinde , benden , kendi kullandığı laptopa format atmamı istedi. Laptopda kullandığı bazı 3D uygulamalar içerisinde buglar mevcut , hem bunları gidermek , hem de temiz bir sistem ( sadece windows ve kullanacağı birkaç program ) olması sebebiyle bunu önerdim. 

Durum şu ; Laptop harddiski 3 bölüme ayrılmış , C , D ve markanın kendi driver ve aplikasyonlarını koyduğu E bölümü. 

Soru şu ; format atmak mesele değil ancak , harddisk , bilgisayarla birlikte geldiği ve fabrikasyon bir yapıladırmaya sahip olduğundan , açıkcası orjinalliğinin ( sistem bölümlerinin , içersindeki dataların vs ) gitmesini istemediğim için öneri olarak ayrı bir harddisk almasını ve orjinal harddiski daha sonraki durumlar için kenarda bekletmesini önermek istiyorum. Ancak halihazırda , herhangi bir disk almaktan bahsetmeden , mevcut harddiski kendi harddisklerimden birine nasıl olduğu gibi klonlayıp , sonradan gerektiğinde harddiski eski haline getirebilirim. ( Acronis programını biliyorum ancak , detaylı olarak kurcalamadığımdan , en azından bir arkadaşımız bana tarif ederse öncesinde başka bir harddisk ile deneme yapıp uğraşabilirim )

İlgilenen herkese teşekkürler..  

Gönderildi : 13/10/2020 17:23

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/community/3_party-4/acronis-true-image-2019-ile-imaj-aldim-ama-geri-yukleyemiyorum-nerede-yanlis-yapiyorum/

Benzer konular forumda mevcut.
Adım adım tutorial yazmak zor, acronis ile ilgili çok fazla video var yapılacaklara oralardan bakabilirsiniz.

Hazır cihazlarda Recovery mode olur disk bölümlerinize göre var olduğu anlaşılıyor. Boot aşamasında F11-F12 vs tuşu neyse basar cihazı ilk haline döndürmüş olursunuz baştan yüklemelerle uğraşmadan. Öncelikle dosya yedekleri alırsınız.

Ayrıca Win10 da da recovery var ilk kurulu haline döner kaynaklardan bakınız. Ancak üreticinin recovery'sini değilde bunu kullanırsanız bazı cihazlarda üretici rec. bozulabiliyor.

Diğer yöntem de şu olabilir. Acronis vs diğer image tool'larıyla full disk imajını kendinize yedek alırsınız. Partition almayın, geri yüklemede tecrübe sahibi değilseniz hata yapar part. ları repair etmeden boot edemezsiniz. 
Akabinde diski söker yada win dışında usb boot media'larıyla boot eder sadece C sürücüsünü formatlar baştan kurabilirsiniz. Bu şekilde recovery alan bozulmaz genelde. 
UEFI ile ilgili de konular var onlarda forumda konuşuldu.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/10/2020 20:25

(@osinos)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz hocam selamlar. Zamansızlıktan çok bakamıyorum mesajlara. 

Bahse konu laptopu , kendi geri dönüşüm sistemiyle ilk haline döndürdüm. Gereksiz aplikasyonları kaldırdım.. 3D programları kurup o şekilde sonlandırdım. Bahsettiğiniz imaj alma konularına vaktim yetmeyeceği sebebiyle bakamadım. Ancak , acronis programını tam olarak çözme isteğimi kenarda saklı tutmaktayım hala 🙂 Alakanız için teşekkürler.

Gönderildi : 05/11/2020 12:08

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Üreticilerin yüklediği bir çok yazılım boşuna sistemi kasan yazılımlar.

Bu nedenle en güncel windows iso dosyasını indirip kurduğunuzda ve güncellemeleri yaptığınızda tertemiz bir sistem sahibi oluyorsunuz. Belki bir kaç driver gerekir ise bunuda manuel olarak çekip kurabilirsiniz.

Sisteminiz zaten Windows 10 olduğunda otomatik olarak kendi aktivasyonunu yapıyor. Nadiren yapmaz ise bios üzerinde bu parolayı çeken yazılımlar ile parolayı çekip kendiniz aktive edebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/11/2020 14:13

Paylaş: