Forum

Acronis True Image ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Acronis True Image 2019 ile Imaj aldım ama geri yükleyemiyorum! Nerede yanlış yapıyorum?

22 Yazılar
8 Üyeler
11 Likes
23.9 K Görüntüleme
(@volkankarakus)
Gönderiler: 89
Estimable Member
Konu başlatıcı

Üstatlar iyi günler. Bu Acronis True Image programı ile Windows'un imajını almak ve aynı donanıma sahip başka bir bilgisayara yüklemek ile alakalı internette hiç bir yerde detaylı, tüm aşamaların görsel olarak anlatıldığı tam mahiyette bir paylaşım bulamadım. Sonunda bu konuyu size sormaya karar verdim.

Ve bu sefer, internette dolaşan anlatımların aksine, detaylı bir şekilde anlatacağım ki aynı sorundan muzdarip olan başka insanlar için de sağlıklı bir kaynak olsun. 

Elimde 9 adet Lenovo ThinkCentre M720s desktop PC var. Hepsine ayrı ayrı format atıp program kurma, güncelleme yapma ile uğraşmak istemediğim için imaj alma yöntemine başvurdum. Bu bilgisayarlardan birine temiz bir Windows 10 Enterprise 64 Bit Yapı 1909 kurdum ve gerekli güncellemeleri yaptıktan sonra temel programları (flash, java, office, driver vs) yükledim. 

1-) Ardından elimdeki 16GB'lik Kingston USB'ye bu temiz Windows'un İmajını almak için Acronis True Image üzerinden bir Kurtarma Medyası oluşturdum.

2-) Bu Image USB'sini Boot ettim. (Not: Legacy ve UEFI modda ayrı ayrı boot ederek bu işlemleri denedim ama sonuç mesajın sonundaki gibi)

3-) Ardından İmaj işlemine başlıyorum.

4-) Bu bölümde sadece Windows'un yüklü olduğu 150GB'lik C bölümünü seçiyorum ki kullanılan alan 38GB gözükse de aldığım imaj dosyası 17GB tutuyor. (Not: Sonradan imaj atma işlemim başarısız olunca bu bölümde Kurtarma Bölümü ve EFI Sistem Bölümü'nü de seçip öyle imaj alıp diğer bilgisayara yüklemeyi denedim ama gene olmadı)

5-) Bu bölümde elimdeki 64GB'lık Samsung USB'sine imaj yedeklemesini başlatıyorum.

6-) Ve son aşamada imaj alma işlemini bitiriyorum.

Sıra geldi bu imaj dosyasını diğer bilgisayarlara yüklemeye. 

Not: Burada imajı yükleyeceğim diğer bilgisayardaki 500GB'lik diskleri 150GB - 350GB şeklinde 2'ye GPT bölümü (MBR şeklinde de denedim) düzeninde bölüyorum ve imajı 150GB'lik kısma yüklüyorum.

1-) Kurtarma bölümüne giriyorum

2-) 64GB Samsung Flash Diskimin içine aldığım İmaj dosyasını seçiyorum.

3-) Ardından Tam disk ve bölümleri kurtar'ı seçiyorum.

4-) Burada ise Flash diskin içindeki İmajı seçiyorum

5-) Ve imajı yükleyeceğim bölümü seçiyorum

6-) GPT diskinde bölümlediğim C diskini seçiyorum

7-) Ve imaj atma işlemini yeni bilgisayarda başlatıyorum

Ve sonuç bu, yeni bilgisayar attığım imaj dosyasından bir türlü başlamıyor

Bu noktadan sonra acaba 500GB'lik HDD'mi boot olmuyor diye BIOS'dan kontrol ettim ama tüm ayarlarda bu HDD 1. sırada. 

Sonra acaba, her ne kadar imaj atma kısmında diski, UEFI sistemde stabil çalışan GPT bölümünde bölümlemiş olsam da acaba bilgisayar UEFI modda açılıyor diye mi Windows başlamıyor diyerek Legacy moda alıp denedim ama gene Windows boot olmadı. Ardından imaj atma işlemini baştan yaparak bu sefer 500GB'lik diski MBR bölümünde 150GB-350GB olarak ayarlayıp 150GB'lik bölüme imajı atıp bilgisayarı da Legacy modda başlatıp denedim ama gene aynı ekranda kaldı.

Özetle, internet ortamındaki videolar, konu anlatımları ve yorumlara binaen herkese göre çok kolay olan bu Acronis True Image ile Windows 10 imajını alma ve başka bir bilgisayara atma olayı bende neden bu kadar komplike bir hale geldi anlayamadım. Nereyi atlıyorum? Yardımcı olursanız minnettar olurum. 

Gönderildi : 17/12/2019 11:59

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Mevcut Diski diğer disklere Clone'lama ile deneyin. Araçlar Kısmında Disk Klonlanma vardır.

Yada Mevcut diskin tamamını seçip yedek alın. İkinci Part boş olduğundan fazla yer tutmayacaktır zaten.

Gönderildi : 17/12/2019 14:00

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Eğer sadece C diskin imajını alırsanız windows açılmayacaktır sistem diskinde imajını almanız gerekiyor ancak bu işlemeler yerine Disk Clone yapmanız daha sağlıklı ve hızlı olacaktır.

ufak bir ekleme eğer bilgisayarları domain ortamında kullanacak iseniz sysprep yapmayı unutmayınız.

Gönderildi : 17/12/2019 14:03

(@volkankarakus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum üstatlar. İlk mesajımda belirtmeyi unuttum, bu bilgisayarları domain ortamında kullanacağım. Windows 10 yükleme, sürücü, güncelleştirme işlemleri bittiğinde en son kurulacak lokasyona götürüp orada etki alanına dahil edeceğim ama öncelikle kendi ofisimde bunları hazır hale getirmem gerekiyor ve @erdemyaglikara hocamın dediği sysprep işlemini bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu yoksa lokasyonda etki alanına almaya çalışırken patlayacaktık.

İmajını aldığım Windows 10 kurulu olan bilgisayarda bu sysprep işlemini yaptım ve bilgisayar kapadı. Şimdi ise aynı şekilde bilgisayarı Acronis True İmage ile hazırladığım 16GB'lik Kingston USB diskimden boot edip dediğiniz gibi C diskinin komple klonunu almaya çalışacağım.

Ayrıca, Erdem hocam benim ilk yaptığım işlemde sistem diskinin de imajını alman gerekiyor dedi ama bu hangisi oluyor? 

İlk bölümdeki C'den sonra bir de 3. (Kurtarma Bölümü) ve 4. (EFI Sistem Bölümü) sıradaki bölümleri de seçip mi imaj alma işlemini başlatıyorum? Ve aynı şekilde bu aldığım imajı diğer bilgisayarlara yüklerken de gene bu 3 bölümü seçip öyle mi başlatıyorum anlamadım? 

Bu ileti 4 yıl önce 2 defa Volkan Kuş tarafından düzenlendi

Gönderildi : 17/12/2019 14:19

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Evet D hariç kurtarma ve EFI de seçmelisiniz imaj alırken. Yani gerekli tüm partition'ları image'a almazsanız sistemi direkt açamazsınız uzman olmadığınız için de o bootable bölümleri elle oluşturamazsınız.
Restore ederken tek image dosyası olacağından size sadece hedef diskte partition'ları yeniden boyutlandırma yada korumayı soracak.
https://kb.acronis.com/content/56634
Clone için ise bu.
Arkadaşların dediği gibi diğer makinelerin diskini kaynak cihaza takarak diski full clone'larsanız işlem daha hızlı tamamlanır.
Mantık basit hazırlanmış OS'da sysprep yapılır kapatılır. Tekrar açılmadan image yada clone alınır. 
İmaj atılmış diskler açıldığında kullanıcı gibi ayarları tekrar sorar yeni SID üretmiş olur domain ortamında problem çıkmaz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/12/2019 19:06

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

Uefi yerine legac bios tercihi yapabiliryorsanız elinizdeki modelde, acronis universal restore ile daha az sorun yaşarsınız.

Hostlar uefi kalmak zorunda ve zaman sorunuz var ise en mantıklı olan disk clone + sysprep olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/12/2019 00:54

(@volkankarakus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Üstatlar hepinize verdiğiniz kıymetli bilgilere binaen teşekkür ediyorum. Lakin sorunumu deneme yanılma yolu ile bugün çözdüm.

Şöyle ki;

Öncelikle imaj alma işlemini en baştan sysprep yaptıktan sonra ve bu sefer C'nin aksine; D, Kurtarma Bölümü ve EFI Sistem Bölümü'nü de seçerek yaptım yani hepsini seçtim.

Ardından bu alınan imajı, aynı donanıma ve özelliklere sahip diğer bilgisayarlara geri yüklerken, yükleyeceğim bilgisayarların 500GB boyutundaki disklerini hiç bölümlemedim, olduğu gibi bıraktım ve direkt aldığım imajı yükledim. Diğer kurulu bilgisayardan alınan imaj zaten 150GB-350GB olarak alındığı için aynı bölümü imaj atılan bilgisayarın aynı boyuttaki diskine de uyguladı. 

Ve sysprep yaptığım için tüm imaj attığım bilgisayarlar direkt kullanıcı adı belirleme ekranından başladı. @erdemyaglikara hocam bu bilgiyi vermeseydi sanırım lokasyonda patlayacaktım 🙂 Lakin emin olmak için lokasyona gitmeden imaj attığım bilgisayarları ofisteki lokasyonda active directory'den isim vererek etki alanına dahil ettim. Etki alanımızda DHCP sunucu açık olduğunda bu bilgisayarları diğer lokasyona götürdüğümde sadece IP'leri değişecek.

Lakin hala anlamadığım bir nokta var üstatlar. Hepiniz Disk Clone işleminden bahsetmişsiniz. Ama bu nasıl yapılır? Yani benim yukarıda yaptığım işlem ne, disk clone işlemi ne? Sırf öğrenmek adına soruyorum ki yarın bir gün bu da işime yarayabilir.  Rica etsem disk clone'un mantığını, uygulanış biçimini vs ayrıntılı olarak anlayabileceğim şekilde anlatabilir misiniz?

Gönderildi : 18/12/2019 16:11

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Yukarıda paylaştığım linke bakarsan nasıl yapıldığını da mantığını da anlarsın.
Basitçe senin partition'ları görerek yaptığın işlemin daha kısayolu. 
Image backup/yedekleme de partition bazlı işlem yaparsın. Disk clone da ayrıntıya girmeden tüm diskin kopyası hedef diske aktarılır. Hedef disk daha küçük olamaz ama daha büyük olabilir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/12/2019 16:28

(@volkankarakus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

Bir önceki mesajınızda paylaştığınız link gözümden kaçmış hocam kusura bakmayın. Şimdi linkteki videoları izledim ama dediğiniz gibi bu iş için diğer bilgisayarların 3.5" HDD'lerini çıkartıp ana bilgisayara Sata-USB dönüştürücü aparat kullanarak bağlamak gerekiyor. Ardından ana bilgisayarda sysprep yapılıp bilgisayar kapatılır ve akabinde Acronis USB boot edilip Clone özelliği seçilerek ana disk olduğu gibi bu bağlanılan diske klonlanır. İşlem sonunda klon atılan diski tekrar kasasına takıp Windows kullanıcı adı sorma ekranı ile sistem kurulumuna başlanır şeklinde anladım. Lakin bu işlem bana, benim yaptığım işlemden daha zahmetli geldi açıkçası. Sizin bu yöntemi "Daha kolay ve hızlı" diye belirttiğinizi göz önüne alırsam sanırım ben bu clone işini hala yanlış anlıyorum doğru mudur? 

Ayrıca clone yöntemi ile yapılan işlemde bir nokta dikkatimi çekti. Diyelim ki kaynak diskim 500GB ve ben bu diski 150GB (C) - 350GB (D) olarak bölümleyip C'ye sistemi kurdum. Bu diski komple, hiç bölümlemediğim 1TB boyutundaki başka bir diske klonladığımda bu bilgisayarın 1TB'lik diskinin içeriği nasıl olacak? C'ye 150GB, D'ye 350GB ve geri kalan 500GB'de bölümlenmemiş olarak mı sistem açılacak? 

2. bir sorum ise donanımları tamamen farklı 2 bilgisayara, benim yaptığım yöntem ile mi yoksa bu sizin bahsettiğiniz Clone yöntemi ile mi bu işlemi sorun olmadan uygulayabilirim? Sanırım bu noktada bir arıza vermemesi için kaynak bilgisayara sadece Windows'u kurup gerekli sistem güncellemelerini ve programları yükledikten sonra, bilgisayarın kendi donanım bileşenlerinin sürücülerini kurmasını beklemeden imaj alınıp, donanımı farklı başka bilgisayarlara kurulum yapıldığında sorun çıkmaz doğru mudur? Önemli olan sürücü çakışması olmaması için kaynak bilgisayarın sürücü bileşenlerinin yüklendikten sonraki imajını almamak sanırım. Ve bu iş için gene Acronis True Image 2019'u kullanabilirim.

Gönderildi : 18/12/2019 19:37

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Doğru anlıyorsun muhtemelen.:) Evet diskleri fiziksel söküp kaynağa taşıyıp clone'lamak sana zahmetli gelebilir. Ancak özellikle veri doluluğu yüksek disklerde cihaz clone ihtiyaçlarında biz böyle yaparız toplam işlem süresi daha kısadır. 9 makineden bahsediyorsun. Fark şu. Senin yaptığın işlemde fiziksel müdahale yok. Disk yada partitions imajını external'a alıyorsun. Her birine takıp restore ediyorsun ancak usb device her zaman daha yavaştır. Senin disklerde ki veri boyutu düşük olduğundan da senin işlem sana daha mantıklı gelebilir. HDD, SSD'leri kolay sökülemeyen cihazlarda da senin yaptığın gibi yaparız. Orada fiziksel söküm, müdahale zamanları da devreye girer malum.

2. Aynen evet dediğin gibi olacak. Default da tüm image uygulamaları o şekilde hareket eder. Sonra bölümlenmemiş kısma extend edebilirsin.

3. https://huseyinertugrul.wordpress.com/2013/02/20/sysprep-ve-donanim-suruculeri/
Senin sorduğun senaryonun tam tersinde bunu da tavsiye ederiz vakit kazandırır. Ancak donanım değişken clone senaryo'larda default bırakılır. Donanımlar farklıysa 2 uygulamada değil farklı bir senaryo devreye girer. Ona Acronis de Universal Restore seçeneği diyoruz. Forumda ve acronis sitesinde arat çok geçti nası çalıştığı. 
Uygulama tavsiyemiz genellikle şöyledir. Kaynak cihaz tüm tool, driver'ları ile hazırlanır akabinde tüm specific driver'ları uninstall edilerek Universal restore active edilerek image yada disk clone alınır. U.R. default driver'lar ile chipset değişkenlerine takılmadan clonelanan sistemin açılmasını sağlar sonra yeni donanımın sürücüleri kurulur.
Ancak özellikle sunucularda U.R. işe yaramadığı durumlar çok olur raid controller sürücüleri kaynaklı. U.R. tüm chipset'leri içermez onun için kaynak hazırlama aşamasında driver'lar U.R. altına entegre edilir.

Gönderildi : 19/12/2019 03:24

(@volkankarakus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

Verdiğiniz kıymetli bilgilerden ötürü teşekkür ediyorum hocam. İlk fırsatta, sırf mantığını deneyerek bizzat gözlemlemek adına clon işlemini, universal imaj alma işlemini, farklı boyutlardaki disklerin imaj alma işlemini vs yapacağım. Takıldığım yer olduğu anda da gene siz değerli üstatların yardımcı olacağını umarak buradan tekrar yazacağım 🙂 Teşekkürler.

Bu ileti 4 yıl önce Volkan Kuş tarafından düzenlendi

Gönderildi : 19/12/2019 19:16

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Eyw kolay gelsin.

Gönderildi : 19/12/2019 19:51

(@volkankarakus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Üstatlar bu konuyu açtığım günden bu yana Acronis True Image ile önüme gelen hiç bir bilgisayarın Legacy mod MBR bölüm düzeninde imajını alamadım. Halbuki daha önce aynı programları yükleyip aynı güncelleştirmeleri yaptığım bir bilgisayardan UEFI mod GPT bölüm düzeninde sorunsuzca Windows 10 Ent 64 Bit TR Yapı 1909 imajını alabilmiştim. Ve verilen hatanın ne olduğunu bu konuyu açtığım günden beri çözemedim. Kafayı yemeden önce sizden ricam bu hata kodundan ne anlayabildiğinizi bana anlatmanız. Aşağıdaki hata koduna göre ne yapmalıyım ki Legacy Mod'da sysprep işlemini başlata bileyim? Domain yapım olmasa sysprep umurumda bile olmayacak da sid çakışması olduğu için sıkıntıya girmemek adına sysprep yapmaya çalışıyorum.

2020-05-08 19:30:50, Error SYSPRP Package Microsoft.LanguageExperiencePacktr-TR_18362.22.62.0_neutral__8wekyb3d8bbwe was installed for a user, but not provisioned for all users. This package will not function properly in the sysprep image.

2020-05-08 19:30:50, Error SYSPRP Failed to remove apps for the current user: 0x80073cf2.

2020-05-08 19:30:50, Error SYSPRP Exit code of RemoveAllApps thread was 0x3cf2.

2020-05-08 19:30:50, Error SYSPRP ActionPlatform::LaunchModule: Failure occurred while executing 'SysprepGeneralizeValidate' from C:\Windows\System32\AppxSysprep.dll; dwRet = 0x3cf2
2020-05-08 19:30:50, Error SYSPRP SysprepSession::Validate: Error in validating actions from C:\Windows\System32\Sysprep\ActionFiles\Generalize.xml; dwRet = 0x3cf2
2020-05-08 19:30:50, Error SYSPRP RunPlatformActions:Failed while validating Sysprep session actions; dwRet = 0x3cf2
2020-05-08 19:30:50, Error [0x0f0070] SYSPRP RunDlls:An error occurred while running registry sysprep DLLs, halting sysprep execution. dwRet = 0x3cf2
2020-05-08 19:30:50, Error [0x0f00d8] SYSPRP WinMain:Hit failure while pre-validate sysprep generalize internal providers; hr = 0x80073cf2

Sadece bu programlar yüklü ve bu programlar ile UEFI mod'da imajını almıştım, hiç bir sorun çıkmamıştı. Legacy mod'da format attığım bilgisayarda bu sorunu veriyor. ISO bile aynı.

Tüm güncellemeleri de sorunsuzca yaptım.

Bu ileti 4 yıl önce 10 defa Volkan Kuş tarafından düzenlendi

Gönderildi : 08/05/2020 19:35

(@mustafadogan)
Gönderiler: 290
Reputable Member

Amacınız sadece Windows image alıp başka bir donanıma geri dönmekse Veam Endpoint Backup Free kullanın.

Acronis ve diğerleri ücretli kullanmadığınız sürece sadece aynı donanıma aldığınız image ı geri yüklemenize izin veriyor. Başka bir donanıma geri dönmek isterseniz lisanslamanız gerekir. 

Daha dün Windows 2012 R2 fiziksel sunucumu, Veeam Endpoint Backup FREE ile proxmox üzerine taşıdım. Herhangi bir sorunda yaşamadım. 

Yedek almak istediğiniz bilgisayara Veeam EBF programını yükleyin. harici bir hdd takın. ve Entire Backup'ı seçerek tam bir yedek aldın. Sadece C veya D gibi diskleri değil. Programı yüklediğinizde bir başlangıç CD'si oluşturacaksınız. O Cd ile açın ve ve yedeğinizi seçin. Gelişmiş disk ayarlarını seçin ve görünen disk üzerine sağ tıklayın ilgili bütün MBR, C, D gibi alanları seçin ve geri yükleyin. istemiyorsanız ana disk dışındakileri seçmeyin.

Gönderildi : 09/05/2020 15:03

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Volkan bu hatanın legacy mod ile bir ilgisi yok. Daha önce bir konuda çözüm yöntemi söylenmişti sana. sysprep dil paketinde hata veriyor hata da yazan paketi kaldırman gerekli. Sen sorduktan sonra yaklaşık 30 makinede aynı hata ile karşılaştım.:) Hata mesajını arasaydın şayet yüzlerce çözüm var nette 🙂
https://www.olkando.com/sysprep-microsoftlanguageexperiencepack-hatasinin-cozumu/

Sebebi ise eng OS iso ile kurup üzerine türkçe dil kurmuşsun bu şekilde market uygulamalarından appx hata veriyor sysprep den önce kaldırmak gerekli. Bunu Hakan abi yazmıştı zaten.:)

Diğerini yorumlamak gerekirse de. Bu işlevde imaging de Acronis alternatifi değil Veeam EBF
bunlar backup ürünleri ve file tabanında çalışır. Bütün senaryolarda işlev görmez partition ve disk temelinde çalışan uygulamalar kolaylık sağlar bu işlemlerde. Acronis bu konuda en iyisidir ve bu alanda çok yazılım var birçok konuda tavsiye edildi free alternatiflerinden birisi Clonezilla var.
https://itigic.com/tr/best-programs-to-clone-a-hard-drive/

Gönderildi : 10/05/2020 02:43
Volkan Kuş, Hakan Uzuner, Volkan Kuş and 1 people reacted

(@volkankarakus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

İbrahim hocam daha önceki konuda da sorduğumda daha sorunu bile anlayamamıştım ki o sorunun çözümünü arayayım 🙂 Yani dil hatası olduğunu söylediniz ama ben o sorunu nasıl arayıp bulacağımı anlamadığım için tekrar sorma gereği duydum ve verdiğiniz yerdeki anlatımda olduğu gibi powershell'den dil paketini silince sysprep yapmaya başladı lakin sonra eksik bir program kurduğum için tekrar format atıp o programı da kurarak sysprep yapmak istedim, nasıl olsa artık sorunu çözmüştüm, gene dil hatası verir ise bahsettiğiniz yöntemi uygulayıp sysprep işlemine devam edebilecektim. Ama format atmaz olaydım zira bu sefer de farklı hatalar vermeye başladı ve ben bu hataların da ne olduğunu anlayamadım. Sizden ricam bu hataların sebebini söyler misiniz? Tabi diğer hatada yaptığınız gibi nokta atışı yaparak, yoksa başka türlü idrak edemiyorum anlaşılan 🙂

2020-05-12 16:09:29, Info SYSPRP ========================================================
2020-05-12 16:09:29, Info SYSPRP === Beginning of a new sysprep run ===
2020-05-12 16:09:29, Info SYSPRP ========================================================
2020-05-12 16:09:29, Info [0x0f004d] SYSPRP The time is now 2020-05-12 16:09:29
2020-05-12 16:09:29, Info [0x0f004e] SYSPRP Initialized SysPrep log at C:\Windows\System32\Sysprep\Panther
2020-05-12 16:09:29, Info [0x0f0054] SYSPRP ValidatePrivileges:User has required privileges to sysprep machine
2020-05-12 16:09:29, Info [0x0f007e] SYSPRP FCreateTagFile:Tag file C:\Windows\System32\Sysprep\Sysprep_succeeded.tag does not already exist, no need to delete anything
2020-05-12 16:09:29, Info [0x0f003d] SYSPRP WinMain:Displaying dialog box for user to choose sysprep mode...
2020-05-12 16:09:31, Info [0x0f00d7] SYSPRP WinMain:Pre-validing 'cleanup' internal providers.
2020-05-12 16:09:31, Info SYSPRP RunDlls:Running platform actions specified in action file for phase 3
2020-05-12 16:09:31, Info SYSPRP SysprepSession::CreateSession: Successfully created instance with action file C:\Windows\System32\Sysprep\ActionFiles\Cleanup.xml, and mode <null>
2020-05-12 16:09:31, Info SYSPRP SysprepSession::Validate: Beginning action execution from C:\Windows\System32\Sysprep\ActionFiles\Cleanup.xml
2020-05-12 16:09:31, Info SYSPRP SysprepSession::CreateXPathForSelection: Sysprep mode in registry is <null>
2020-05-12 16:09:31, Info SYSPRP SysprepSession::CreateXPathForSelection: Processor architecture in registry is AMD64
2020-05-12 16:09:31, Info SYSPRP ActionPlatform::LaunchModule: Executing method 'Sysprep_Clean_Validate_Opk' from C:\Windows\System32\spopk.dll
2020-05-12 16:09:31, Info CSI 00000001 Shim considered [l:125]'\??\C:\Windows\Servicing\amd64_microsoft-windows-servicingstack_31bf3856ad364e35_10.0.18362.772_none_5f13f94c58ff41d3\wcp.dll' : got STATUS_OBJECT_PATH_NOT_FOUND
2020-05-12 16:09:31, Info CSI 00000002 Shim considered [l:122]'\??\C:\Windows\WinSxS\amd64_microsoft-windows-servicingstack_31bf3856ad364e35_10.0.18362.772_none_5f13f94c58ff41d3\wcp.dll' : got STATUS_SUCCESS
2020-05-12 16:09:31, Error SYSPRP Sysprep_Clean_Validate_Opk: Audit mode can't be turned on if there is an active scenario.; hr = 0x800F0975
2020-05-12 16:09:31, Error SYSPRP ActionPlatform::LaunchModule: Failure occurred while executing 'Sysprep_Clean_Validate_Opk' from C:\Windows\System32\spopk.dll; dwRet = 0x975
2020-05-12 16:09:31, Error SYSPRP SysprepSession::Validate: Error in validating actions from C:\Windows\System32\Sysprep\ActionFiles\Cleanup.xml; dwRet = 0x975
2020-05-12 16:09:31, Error SYSPRP RunPlatformActions:Failed while validating Sysprep session actions; dwRet = 0x975
2020-05-12 16:09:31, Error [0x0f0070] SYSPRP RunDlls:An error occurred while running registry sysprep DLLs, halting sysprep execution. dwRet = 0x975
2020-05-12 16:09:31, Error [0x0f00d8] SYSPRP WinMain:Hit failure while pre-validate sysprep cleanup internal providers; hr = 0x80070975
2020-05-12 16:09:39, Info [0x0f0052] SYSPRP Shutting down SysPrep log
2020-05-12 16:09:39, Info [0x0f004d] SYSPRP The time is now 2020-05-12 16:09:39

Gönderildi : 12/05/2020 16:09

(@volkankarakus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

Derken "Son kez güncelleştirmeleri başlatmayı deneyip sistemi bi yeniden başlatayım" dedim ve sonuç. Sonunda Legacy Mod'da Windows 10 Ent 64 Bit TR'nin imajını aldım ya daha da gam yemem yardımlarınız başta size ve daha sonra da bu konuya bana yardımcı olmak adına cevap yazan tüm üstatlara sonsuz teşekkürler hocam. 

Hızımı alamadım, hazır sysprep hatasını sayenizde çözdüğüme göre iyisi mi temiz bir güncel UEFI kurulumun da imajını almam lazım 🙂

Gönderildi : 12/05/2020 19:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Güzel bir sorun çözümleme oldu, emeği geçen herkese teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/05/2020 23:19

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Eyvallah Volkan kardeş tebrikler. Özellikle hemen yazmadım biraz uğraş bulursun belki diye. Asıl zorlana zorlana balık tutmayı öğrenmek lazım 🙂 bu tip durumlarda log'larda tarih dışında ki satırları net de direkt ara mutlaka yöntem, fikir verecek şeyler çıkar karşına. Bizde böyle yapıyoruz malum. Yukarıya attığın log da net işaretler yoktu yetkisiz kullanıcı ile deneme ve aradığımda update ve versiyon kaynaklı 1809 da ki hatalardan biri ihtimali vardı. Çözmüş oldun tekrar tebrikler. 
Sysprep konusunda uefi farklı değil ancak imaging daha uğraştırıcı olabiliyor o cihaza bağlı biraz. Öncelikle web den uefi'nin tam olarak ne olduğunu ve nasıl çalıştığını öğrenmeni tavsiye ederim.

Gönderildi : 12/05/2020 23:26

Sayfa 1 / 2
Paylaş: