Forum

Güncelleme sonrası ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Güncelleme sonrası ağdan paylaşılan yazıcı yazmama sorunu.

32 Yazılar
7 Üyeler
8 Likes
15.2 K Görüntüleme
(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Gönderen: @SerkanAtes

Problemi ve sebebini detaylı olarak araştırmadım ancak hızlı çözüm için her ne kadar önermiyor olsakta ilgili yamayı kaldırıp, microsoft çözüm üretinceye kadar güncellemelerinizi kapalı tutabilirsiniz. Bu esnada oluşacak riskleri de alıyor olmanız gerekir.

İbrahim yanlışımı düzeltmiş ama bende üzerinden geçeyim. Önceki gönderimi düzenlememe izin vermediği için yeni post oluşturdum. Problem microsoft windows işletim sisteminde yapılan bir güncelleme nedeni ile oluştuğu için, çözüm ilk etapta bu noktada aranıyor. Ancak durumu şu şekilde de yorumlamak gerekir. Probleme sebep olan bu güncelleme bir güvenlik açığı nedeni ile yapılmış olabilir, bu durumda yazıcı üreticisinin (Canon, hp, xerox vb.) sürücüsünü bu duruma göre güncellemesi gerekebilir. Giriş seviyesi segmente ise bu güncellemeler genelde ya gecikir, ya hiç gelmez. Bu açıdan bakarsak oluşan bu durumdan tamamen Microsoft'u sorumlu tutmak ise doğru bir yaklaşım olmaz. Microsoft'u koruyor gibi oldum ama günün sonunda o da ak sütten çıkmış ak kaşık değil. Hatalı yama gönderdiği olmadı mı? Elbette oldu ancak bu durum ortaya çıkar çıkmaz ya yeni bir güncelleme ya da resmi bir knowledge base çıkardı.

Neyse yazı toparlandı gibi, ben kendime kahve alacağım isteyen varsa mail atsın.

Dostlukla...

Gönderildi : 26/10/2021 08:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Sonunda çözüm geldi;

Microsoft, Windows 10 KB5006738 İle Yazdırma Sorunlarını Giderdi - ÇözümPark (cozumpark.com)

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/10/2021 10:16

(@Tursunisak)
Gönderiler: 79
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Hocam Mehmet Sait Yılmaz arkadaşımızın makalesini yayınlandığı gibi okudum.Ve uyguladım.Ama benim sorunum çözülmedi.P.tesi günü farklı bir bilgisayarda deneyeceğim.Ama KB5006670 i kaldırdığımda sorun çıkmıyor cihazlar çalışıyor.Ama yükledik mi maalesef çalışmıyor.

Gönderildi : 28/10/2021 22:33

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Bence son yayınlanan update'i yükledikten sonra yazıcılarınızı tekrar kurun problem olmayacaktır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/10/2021 01:16

(@turkteknoloji)
Gönderiler: 44
Trusted Member

Gönderen: @ibrahimyildiz

Bence son yayınlanan update'i yükledikten sonra yazıcılarınızı tekrar kurun problem olmayacaktır.

win10 yüklü bilgisayarlara bu yüklemeyi aldıktan sonra paylaşıma açık olan yazıcıya bağlantı sağlanamıyor.

Gönderildi : 08/11/2021 16:33

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Yazıcıyı silip tekrar yüklediniz mi?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/11/2021 17:12

(@turkteknoloji)
Trusted Member

@ibrahimyildiz evet silip tekrar yüklemeye çalıştığımda yazıyı hiç yüklemiyor hata veriyor. KB5006670 güncellemeyi kaldırdığım zaman paylaşıma açık olan yazıcıyı ekleyip çıktı alabiliyorum.

Gönderildi : 08/11/2021 17:51

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Yazıcı nedir?
user domain user mı?
Bakın aynı yerde dönüp dolaşıyor olabiliriz baştan beri diyorum ki paylaşıma açılmış yazıcıyı eklemeyi unutun öncelikle kaynak bilgisayardaki yazıcıyı silip tekrar kurun. Bunu yapıyor musunuz? Sonra paylaşıma açın ve tekrar diğer bilgisayarlardan eklemeyi deneyin.

Gönderildi : 08/11/2021 18:07

(@selimhangurbuzz)
Gönderiler: 353
Honorable Member

@hakanuzuner bilgisayara güncelleme gelmiyor manuel olarak windows katalogdan indirdim güncelleştirme sisteminiz için geçerli değil diyor ... 

Gönderildi : 12/11/2021 21:10

(@selimhangurbuzz)
Honorable Member

@ibrahimyildiz yazıcının olduğu pc de update yüklü fakat diğer pc ye yükleyemiyorum yazıcıyı da kaldırdım kurdum ekstra yazıcı ekledim adını değiştirdim yine aynı ... ne problemmiş arkadaş ya 2 pc de 21h1 sürümünde domainde değil

Gönderildi : 12/11/2021 21:13

(@selimhangurbuzz)
Honorable Member

update hata

Gönderildi : 13/11/2021 21:57

(@turkteknoloji)
Trusted Member

@ibrahimyildiz yazıcı modelleri HP 10 firmada da farklı yazıcılarda da sorun var marka modelle ilgili bir durum değil diye düşünüyorum.  Windows tarafından gelen güvenlik güncellemelerini kaldırdığımda yazıcılar çalışıyor sorun MS tarafından gelen güncellemeler bunu çözemedik. benim merak ettiğim konu şu domain bağlı olmayan 2 win1o yüklü bilgisayarda yazıcı paylaşımı yapılıyor mu:)

Gönderildi : 17/11/2021 18:11

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Tek tek ilerleyelim.
- Update manuel yüklenmemesi bağımlı update eksikliğinden ileri gelir genellikle. Update catalog sitesinden o update'in altta bağımlı update'leri yazar oradan kontrol edebilirsiniz.
- Öncelikle bize yansıyanı evet sorundur ancak bu tek taraflı bir hata, problem durumu değil. Bulunan açık dolayısıyla yapılan bir düzeltmeden etkilenme durumudur bunu pek tabi ki aygıt üreticilerine bakan yönü de var. Kısaca muhtemelen yöntem bulunamayanlar driver yayınlamak zorunda. Olmuşsa EOL olmuş ürünlere yaparlar mı bilemeyiz tabi ki.
- Çözüm yöntemlerin farklı marka model cihazlar için deneyim sahibi değilim. Şunu da bilmek ve kabul ettirmek zorundasınız. Ör HP'nin eski 10xx serisi lazerjet'ler network printer değildir usb aygıtlar bunlar o yüzden printnightmare konusuna onların usb özelinde bakmak gerekiyor. USB ve network jet aygıtlar birebir aynı yöntemle çıktı almıyorlar. İşin işlenmesi ve driver farklı yürüyor.
Mesela HP forumuna baktınız mı? reddit vs deneyim bulabiliyor musunuz. Fırsatım olursa bakacağım.
Şuna birkaç kere denk geldim ama çözüm bilmiyorum printer pc'e kuruluyor çalışıyor da share edip başka cihaza da kuruluyor fakat çıktı gönderildiğinde spool hataları alınıyor bu spool yönteminin değişmesi ile ilgili. Hangi sürücüler etkileniyor ezbere bilmek mümkün değil.
- Şu bilinen fakat markalarda değişken bir durum bazı usb yazıcılarda üretici güncelleme yayınlamadıkça belki de çözülmeyecek sorunlar. Deneyim ve analiz etmeden bilmek mümkün değil sallamış oluruz. Ör son baktığımda HP de ağustos ayında güncelleme yayınlanmıştı fakat pnightm. değişikliklerinin birçoğu daha sonra ki tarihte yapıldı.
- Kurulumlarınızı full feature ve classic driver'lar ile deneyiniz, cevap değişkenliği var mı bakmak gerekli. Ör şu da denenebilir. Paylaşıma yazdıracak pc'lerde aygıt usb den bağlı olmadığı için marka installer setup'ı veya full feature setup kuramazsınız genellikle printer'ı o bilgisayar bağlar kurabilir, akabinde eklenen aygıtı silmez. Paylaşan bilgisayardaki temiz kurulmuş printer'ı yazdıracak cihaza eklemeyi test edebilirsiniz.
- USB print sharing için domain vs şart değil yani yetkiler doğru verildiyse workgroup ile aynı işler.

Gördüğünüz üzere sadece uzaktan gördüklerim kadarıyla ve deneyimler üzerine fikir verebiliyorum. 
Geçenlerde ben bunu kyocera daki uzman arkadaşa sordum. Neredeyse haberleri yok düzeydeydi yani kurumsal müşterilerinden yıkıldık bittik dönüşleri almıyorlar. usb cihaz konumlandırmaları da oldukça düşüktür sanıyorum. Yani biraz da müşterileriniz, destek verdikleriniz yatırım yapmalı. Cihaz merkezileştirme en ucuz yoldur totalde. 1-2 printer'ı olan kişiler de update kapatabilir.

https://www.wikihow.com/Connect-a-USB-Printer-to-a-Network

Gönderildi : 17/11/2021 18:56

Sayfa 2 / 2
Paylaş: