Haberler

Microsoft, Windows 10 KB5006738 İle Yazdırma Sorunlarını Giderdi

Microsoft, Windows 10 2004, Windows 10 20H2 ve Windows 10 21H1 için isteğe bağlı KB5006738 toplu güncelleştirmesini yayımladı. Microsoft, bu güncelleştirmenin ve ayrı Windows Server güncelleştirmesinin, PrintNightmare güvenlik açıklarını azalttıkları için kullanıcıları etkileyen tüm yazdırma sorunlarını düzelltiğini belirtiyor.

KB5006738 toplu güncelleştirmesi, Microsoft’un Eylül 2021 aylık “C” güncelleştirmesinin bir parçası ve Windows kullanıcılarının yaklaşan Kasım 2021 salı yaması’nın bir parçası olarak yayımlanmadan önce yaklaşan düzeltmeleri test etmelerine olanak tanıyor. Salı yaması güncellemelerinin aksine, “C” önizleme güncellemeleri isteğe bağlıdır ve herhangi bir güvenlik güncellemesi içermez.

Windows kullanıcıları bu güncellemeyi Ayarlar’a giderek , Windows Update’i tıklayarak ve manuel olarak ‘Güncellemeleri Kontrol Et’ işlemini gerçekleştirerek  yükleyebilir.

Windows 10 kullanıcıları ayrıca KB5006738 önizleme güncelleştirmesini Microsoft Update Kataloğu’ndan el ile indirip yükleyebilir.

Çok sayıda yazdırma sorunu giderildi

Windows 10 KB5006670 güncellemesinin yayınlanmasıyla birlikte, kullanıcılar çok sayıda yazdırma sorunu veya yeni yazıcı yükleme sorunları yaşamaya başlamıştı. Microsoft, bugünkü güncellemeyle yazıcıların internet yazdırma protokolü (IPP) üzerinden yüklenmesini engelleyen sorunu düzelttiklerini söylüyor. Her yazdırma girişiminde bulunduğunuzda yönetici kimlik bilgilerini isteyen bir sorunda giderildi.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. İnanamıyorum aynı sorunu dün Windows 11 ile yaşadım. Neden yazdıramadım diye baya uğraşmıştım. Sonra düzeldi.

 2. Merhabalar,
  KB5006670 Güncelleştirmesini Kaldırdığım Bir İstemciden Catalog Üzerinden İndirdiğim KB5006738 20H2 Güncelleştirmesi Yükledim Ama Sorun Devam Etmektedir,
  Tekrardan KB5006738 Güncelleştirmesini Kaldırarak Deneme Yapacağım 🙁

 3. Merhabalar,
  KB5006670 Güncellemesi Bulunan Yazdıırma Sorunu Olan İstemciye, KB5006738 Güncellemesini Yükledikten Sonra KB5006670 Güncelleştirmesini Otomatik Kaldırıyor,
  Ama İlgili Sorun Çözümlenmiyor,
  KB5006738 Tekrardan Update Uninstall Etmek Zorunda Kaldım

 4. Halil bey 70 nolu yama sorunlu, kaldırırsanz sorun gidiyor, bunu herkes kabul ediyor. 70 yüklü, sonra diyorsunuz ki 38 i yükleyince 70 i kaldırıyor o zaman zaten hata düzelmiş olmalı, sizin testinize göre 38 de hatalı o zaman? Bence bir şeyi eksik yapıyorsunuz eğer sunuc client modeli ise hem sunucuda hem istemcide bu yama geçilerini eş zamanlı yapmalısınız.

 5. Merhabalar @hakanuzuner
  Haklisiniz Bu Durumu Goz Ardi Etmisim, Deneyip Bilgi İletecegim,
  Ama Sunu Sormak İstiyorum Catalog Uzerinde Windows Server 2012 R2 İcin Hangisini Kullanabilirim ?

 6. Biri ANA bilgisayar olmak üzere toplamda 4 bilgisayarım var. Yazıcılar ANA bilgisayara bağlı. Diğer terminal bilgisayarlarda hazırda kurulu olan paylaşılan yazıcılar yazdırma yapmıyor. Bütün bilgisayarlarda 38 güncellemesi yüklü. Yazıcıları silip yeniden kurmayı deniyorum “Windows yazıcıya bağlanmadı. Lütfen yazıcı adını veya IP adresini denetleyin ve yeniden deneyin” uyarısı veriyor. Oysa ki yazıcıyı eklerken ağdaki bütün bilgisayarları ve paylaşılan yazıcıları görüyor. Yani 38 güncellemesi de yazdırma sorununu çözmemiş.

 7. Merhaba güncellemeleri yapmamıza rağmen sorun halen devam edıyor 0x00000709 hatası verıyor çözüm olarak verilen herseyi denememize ragmen pc ye format atıp yeniden yükleme dahil hiç bir sonuç hatayı gidermedi.

 8. microsoft hesabıyla kullanıcı oluşturunca sorun çözüldü. paylaşımı parola korumalı yapıp. kullanıcı adı ve şifreyi mail adres bilgileriyle yapınca bağlantı sağlandı.

 9. Microsoft hesabına gerek yok aslında. Yazıcının paylaştırıldığı bilgisayar kullanıcısına şifre konulduğu zaman sorun çözülüyor. Başıma geldi defalarca uğraştım Kullanıcıya şifre koyarak sorunu çözdüm.

 10. nereye giderdi kasım güncellemesinde bile halen sorun var buseferde 709 hatası veriyot ben hep derim güncelleme iyi bişey değil al antivirüsü lisansla hertür açığa karşı korusun tüm sistemler androidde dahil her güncellemede sorunlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu