Forum

Güncelleme sonrası ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Güncelleme sonrası ağdan paylaşılan yazıcı yazmama sorunu.

32 Yazılar
7 Üyeler
8 Likes
14.7 K Görüntüleme
(@Tursunisak)
Gönderiler: 79
Estimable Member
Konu başlatıcı

İyi çalışmalar;

Ağdan paylaşım ile kullanılan Hp lazer yazıcımız Windows 10 un son güncellemesi ile gelen güvenlik güncellemesi olan KB5005565 yüzünden maalesef yazmıyor.Bu güncelleştimeyi kaldırarak sorunu çözüyoruz ama 2-3 gün sonra yine aynı problem meydana geliyor.Bu güncelleştirmeyi gizlememize izinde vermiyor. Nette bu sorun ile ilgili registery ayarları değiştirme çözümleri var.Başka çözümlerde ama bunlarda sonuç vermedi. Bu problemin kalıcı bir çözümü varmı?

Çözüm ve öneriler için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 25/10/2021 12:27

(@turkteknoloji)
Gönderiler: 44
Trusted Member

Gönderen: @Tursunisak

İyi çalışmalar;

Ağdan paylaşım ile kullanılan Hp lazer yazıcımız Windows 10 un son güncellemesi ile gelen güvenlik güncellemesi olan KB5005565 yüzünden maalesef yazmıyor.Bu güncelleştimeyi kaldırarak sorunu çözüyoruz ama 2-3 gün sonra yine aynı problem meydana geliyor.Bu güncelleştirmeyi gizlememize izinde vermiyor. Nette bu sorun ile ilgili registery ayarları değiştirme çözümleri var.Başka çözümlerde ama bunlarda sonuç vermedi. Bu problemin kalıcı bir çözümü varmı?

Çözüm ve öneriler için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba, bende aynı konuyu şimdi açtım çözüm bulabildin mi?

Gönderildi : 25/10/2021 12:40

(@Tursunisak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@turkteknoloji Maalesef. Ustalardan yardım beklemekteyim hala.

Gönderildi : 25/10/2021 12:41

(@serkanates)
Gönderiler: 1269
Üye

(@burakbasaran)
Gönderiler: 2
New Member

Konu ile ilgili olarak burada daha evvel de konuşuldu fakat önerilen çözümler işe yaramıyor. Youtube üzerinden bir kaç videoda görsel olarak anlatılıyor, ilgili güncellemenin (KB5005565) kaldırılıp bilgisayarın yeniden başlatılması halinde çözüldüğü söyleniyor ve anlatılıyor ama ilgili güncelleme güncelleştirmeleri kaldır seçeneğinde gelmiyor. Sanırım Microsoft tarafında da düzeltme güncellemesi henüz çıkmadı. Konu epey bir can sıkıcı hal almış durumda, elinde somut çözümleri olan varsa paylaşmalarını rica ediyorum. 

Gönderildi : 25/10/2021 13:27

(@Tursunisak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes Maalesef denendi işe yaramıyor.

Gönderildi : 25/10/2021 13:39

(@serkanates)
Üye

O zaman bu işin nasıl çözülmediği ile ilgili elimizde birkaç senaryo mevcut, kalıcı çözüm bulunamamış gibi duruyor. Çözüme ilişkin tecrübe sahibi arkadaşlar başlığa destek verecektir. Geri bildiriminiz için teşekkürler.

Gönderildi : 25/10/2021 13:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Arkadaşlar forumda bir kaç kez öneride bulunduk, öncelikle ortama WSUS kurmanız gerekli, zaten yama yönetimi için WSUS kullanmanız gerekli aksi halde böyle tek tek sunucuların yama yönetimini yapamazsınız.

WSUS kurun, GPO ile makineleri WSUS dan yama alacak şekilde yönlendirin ve bu yamayı decline edin.

Server 2019 üzerinde WSUS Kurulum - ÇözümPark (cozumpark.com)

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/10/2021 14:21

(@Tursunisak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Hakan hocam Wndows 10 pc lerde Wsus kuruluyormu?

Gönderildi : 25/10/2021 15:41

(@serkanates)
Üye

WSUS bir sunucu rolü olduğu için windows 10 istemciye wsus kurulumu yapamazsınız. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 25/10/2021 15:50

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

Client'ın kendi üzerinde update yönetimi için tabi ki kurulamıyor. 
Wsus harici win10 için update engelleme yönteminiz yok, her kurulduğunda uninstall edebilirsiniz ancak.
Ben bu sorunu yaşamadım pek incelemedim ama yazıcının driver tipini değiştirmenizi öneririm ilk yayınlarda bütün driver modelleri bu güncellemelerden etkilenmiyordu.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/10/2021 15:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

@hakanuzuner Hakan hocam Wndows 10 pc lerde Wsus kuruluyormu?

Makaleyi okudun mu?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/10/2021 17:11

(@Tursunisak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Tecrübe etmek veya incelemek isterseniz uzak bağlantı verebilirim.

Gönderildi : 25/10/2021 17:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tursun biz o kadar çok tecrübe ettik ki artık kurumsal müşterilerimizin dışında gönüllü olarak bu işi yapmıyoruz. Yani bizler profesyoneliz, zaten aktif danışmanlık yapıyoruz, 20 yıldır gönüllü insanlara yardım ediyoruz ve etmeye devam ediyoruz ancak kusura bakma forum üzerinen bu şekilde bir destek alamazsın.

Gönderildi : 25/10/2021 18:04

(@Tursunisak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Biliyorum. İbrahim bey 'Ben bu sorunu yaşamadım, incelemedim' dediği için bu öneride bulundum amacım forum üzerinden sizin kastettiğiniz tarzda bir destek almak değil zaten.Biz katkılarınızı çok iyi biliyor ve takdirle karşılıyoruz.Burda ki bir çok arkadaş ayaklı kütüphane bizim için bunları sizin belirtmenize gerek yok zaten Hakan hocam. Biz herkesin değerinin farkındayız.

Gönderildi : 25/10/2021 22:30

(@Tursunisak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ama yinede ben bir çok yerde bu sorunun çözümüne yönelik kalıcı bir bilgiye rastlamadım . 

Gönderildi : 25/10/2021 22:30

(@serkanates)
Üye

Windows istemcilerin yama yönetimi küçük ve orta ölçekli yapılarda ücretsiz olarak WSUS, büyük yapılarda ise System Center ailesi ile ( https://www.cozumpark.com/category/Microsoft-System-Center-Yonetim-Ailesi/) yapılıyor. Hakan'ın da belirttiği en basit hali ile Wsus sunucunuza yönlendirdiğiniz istemcileriniz için wsus üzerinden ilgili güncelleme paketini göz ardı edip istemcilerinize ulaşmamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca istenmeyen yamaların kaldırma işleminide (sadece destekleyen tiplerde) yapabilirsiniz.

Yama yönetimini merkezi bir sistem üzerinden yönetmeniz size avantaj sağlar. Eğer wsus yok, zaten 5-10 istemcinin olduğu bir networkü konuşuyorsak bu işlemleri manuel yönetmeniz gerekiyor.

Kalıcı çözüm için Microsoft'un resmi desteği gerekiyor ancak yazıcı paylaşım konusu daha önceki sürümlerde de (xp, vista, 7, 8) birçok kez problem haline gelmiş bir konu. Bu sorunu yaşamamak için network desteği olan yazıcılar kullanmanız avantaj olacaktır. Problemi ve sebebini detaylı olarak araştırmadım ancak hızlı çözüm için her ne kadar önermiyor olsakta ilgili yamayı kaldırıp, microsoft çözüm üretinceye kadar güncellemelerinizi kapalı tutabilirsiniz. Bu esnada oluşacak riskleri de alıyor olmanız gerekir.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 25/10/2021 22:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

@hakanuzuner Biliyorum. İbrahim bey 'Ben bu sorunu yaşamadım, incelemedim' dediği için bu öneride bulundum amacım forum üzerinden sizin kastettiğiniz tarzda bir destek almak değil zaten.Biz katkılarınızı çok iyi biliyor ve takdirle karşılıyoruz.Burda ki bir çok arkadaş ayaklı kütüphane bizim için bunları sizin belirtmenize gerek yok zaten Hakan hocam. Biz herkesin değerinin farkındayız.

Çok teşekkürler, sen bizi tanıyorsan niyetimi anladın. Bu şekilde hocam baksanız ne olur, bu cevabı yazana kadar iki dk bakın, bu konu çok önemli vs neler gördüm, ondan beni veya bizleri tanımayan bazen yanlış anlıyor. Bende senin yorumunu yanlış anlamışım sen doğrudan yardım değil istersen bağlan bak böyle bir tecrübende olur manasında yazmışsın.

Anlayışın için teşekkürler.

Konuya dönecek olur ise bu işin çözümü WSUS. Makale linki verdim onu takip edebilirsin, kurduktan sonra yapman gerekenler gpo vs hepsi var, sadece bu soruya özel ek olarak ilgili yamayı bulup decline edeceksin.

Gönderildi : 25/10/2021 23:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

Bu giri biraz gereksiz olacak belki. İncelemek isteseydim demo ortam kurar bakardım.:) kastınızı anladığımdan birşey demek istemedim sonraya bıraktım. Karşılaşmadım bir süredir çünkü bizler yama yönetimi yapıyoruz bu konu özelinde de sahip olduğumuz envanter sınıfı nedeniyle karşılaşmamış olabiliriz. Sanırım en son mart ayındaki update kaynaklı yazıcılarda sorun yaşamıştık üzerine de aksiyonlarımızı mümkün mertebe almaya çalıştık. Birilerinin boyna açık bulduğu, üreticilerin de kapatma telaşında aygıtlarda da devamlı bunlarla karşılacağız bir süredir karşılaşıyoruz zaten bunlar printer device özelinde değil.
Arkadaşlar bu tip aygıt konularında forumlardan yanıt beklemek yerine yöntem tavsiyemiz şu olurdu. 
1. sorunun detay kaynağı nedir neden oluşuyor. Microsoft kaynaklı veya değil bu detay bültenlerde genellikle paylaşılır.
2. sorun yaşayan aygıtın mimarisini varsa mod, sürücülerini öğrenin, deneyin.
Global forumlarda hızlı çözümler göremiyorsanız sahip olduğunuzun marka forumlarına ve support bültenlerine odaklanın. 
Binlerce farklı aygıt var dünyada birinde çözüm diğerinde olmayabilir bu detaydaki farklardan kaynaklanır önemli olan kısmı da bu. O aygıt, sürücü özelinde elde ettiğiniz tecrübeyi ömür boyu kullanacaksınız. Diyelim ki elinizdeki ürünün ölçeği sebebiyle erken çözüm bulamadınız yönetiminizi buna göre bilgilendirirsiniz sorumluluk ve harcama karşılığı iş verimliliği sizden çıkmış olur.:)

Buna çok hızlıdan baktım. 
https://www.bleepingcomputer.com/news/microsoft/new-windows-10-kb5006670-update-breaks-network-printing/
https://www.bleepingcomputer.com/news/microsoft/how-to-fix-printers-asking-for-admins-creds-after-printnightmare-patch/

Bu öneriler yapılmış. Hızlıdan aksiyon gereklilikleri kabaca anlaşılıyor. Serkanın dediği gibi büyük, kurumsal ölçekli olmayan yazıcı türü cihazlarda bu tip durumlara hızlı çözüm üretmeniz zor çünkü zaten elinizdeki küçük ölçekli cihazlar kısıtlı erişim yöntemleriyle size sunuluyor. Bunların üretici güncellemesi de sürekli olmuyor. wsus konumlandırılamayan ortamda print server'da kesin yoktur dolayısıyla business network yazıcılar da yoktur.:) Mode değiştirmekten kastımız bunlar itibariyledir.
HP, Canon, samsung vs son kullanıcı, küçük kobi ürünlerinde bu tip seçenekler zaten sunulmuyor çoğunda tek tip sürücü sunulur hatta genel alanda bunların sürücü, setup'ları da kurum ortamlarında çok da ideal değildir her zaman bir yerlerden sorun çıkarır. (Linkte göreceksiniz nedenleri açık reinstall önerilmiş.)
Bunların yokluğunda herşeyi manuel yapmak ve üreticileri beklemekten başka bir şansınız maalesef ki yok. Belki yapabileceğiniz durumu yöneticilerinize izah etmek ve gerekli mali aksiyonları almalarına aracılık etmek olabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/10/2021 00:13

Sayfa 1 / 2
Paylaş: