Forum

Bir jpg objenin kla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Bir jpg objenin klasördeki tüm jpg dosyalar içerisinde aranması

6 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
744 Görüntüleme
(@kazimates)
Gönderiler: 667
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar. Üzerinde gazetenin ana (birinci sayfası) sayfasının mizanpaj yada gazetenin adının olduğu ana sayfadaki alanı jpg olarak var. Örneğin Hürriyet gazetesi diyelim (sample pattern olarak adlandırıyorum). Bu arada başka bir klasör içerisinde 100 adet aynı gazetenin farklı günlerine ait kapak sayfaları ve bununla birlikte diğer gazetelerinde kapak sayfaları mevcut (milliyet, sabah, akşam, kıbrıs, ortam, diyalog vs). Bu durumda elimdeki sample pattern seçilmek suretiyle tüm klasördeki Hurriyet gazetelerine ait dosyaları nasıl bulabilirim? Bunun yöntemi nedir? Veya bu işi yapan bildiğiniz bir hazır uygulama var mı?

Gönderildi : 14/05/2020 12:20

(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member

Demek istediğinizi tam anlamamış olabilirim ama anladığım kadarı ile Everyting ( herşeyi ara ) küçük bir doya ve klasör arama uygulaması bir araştırıp test edebilirsiniz.

Gönderildi : 14/05/2020 19:54

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Bende anlamadım.:) Görsel içerik içerisinde indeksleme yapılabilmesi için öncelikle OCR ve searchable olmalı ve bunun içinde doğru formatlar PNG, TIFF, PDF'dir. Bundan sonra içerik bazlı arama kullanabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/05/2020 21:33

(@kazimates)
Noble Member
Konu başlatıcı

Farklı anlatmaya calışayım. Elinizde bir gazete sayfasının en ön sayfası var (jpg formatlı) Boyutuda atıyorum 2600x3400 olsun. BU sayfanın üzerinde bir sürü haber, haber başlığı, renkli alanlar, yazılar var ama en önemlisi gazetenin adının, sayısının, tarihinin olduğu bir dikdörtgen alanı var. O alanı crop yapıp adını Hurriyet.jpg olarak bir pattern dosyasıolarak bir yere sakladık. Sonra dedik ki elimizde bir klasör var ve içi gazete kapak sayfalarıyla dolu ama hurriyet, milliyet, cumhuriyet, zaman, meltem, güneş, var da var. Hemde 365 günün her günün her gazetesinin kapak sayfası var. Anlaşılacağı üzere o klasörde 180000 gazete kapak sayfası var ve bunlardan mesela hurriyet için de 3000 tane kapak var farklı günlere ait. Şimdi ben elimdeki pattern dosyayı alıp buna benzer kapak sayfalarında hangileri var demem lazım ve bana hurriyet pattern şekline benzeyen 3000 dosyayı bunlar olabilir desin ki onları bir yere kolaylıkla kopya edebileyim. (Not: jpg dosyalarda herhangi bir ocr veya dosya adı gazete adıyla ilişkili yazı yok. Gazete adları 12 digit sayısal bir ifadeyle adlandırılmışlar). Sanırsam cenaze namazı öncesi helvamı da yapsam iyi olacak diyebilirim. Böyle saçma işmi olur ne biçim örnek ne biçim ihtiyaç diyebilirsiniz. haklısınız ama şu anda ki ihtiyaç maalesef bu. Umarım anlatabilmişimdir. 

Gönderildi : 14/05/2020 21:54

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Bence işi uzatmışsınız kulağı çok tersten tutmuşsunuz.:) Bu işi böyle yapmak doğru olmadığı için bundan sonrasında daha fazla uğraşıp duracaksınız. Şöyle yapılabilirdi her sayfa OCR taranarak indekslenebilir hale getirilirdi (image management system yazılımlarıda böyle yapar) bir alanda tekil pdf veya o gazetenin tüm sayfaları page'ler halinde tek dosya olarak tutulurdu böylece text bazlı windows veya herhangi bir search assistant içeriğe yönelik sonuç getirebilirdi. Ve bu arada her içeriğin metadata'ları girilir.
Görsel bazlı tarama ise o ayrı bir process onu bir yazılım yapabilir yine ocr scanning (uzun sürer) veya metadata üzerinden uygulama kendi içinde sonuç getirir. Mevcutları araştırıp eldekilere göre demo yapmak lazım yada gazete it'lerine danışmak lazım. 😛

Yine doğru anladıysam siz ise şöyle ilerlemelisiniz.:) Görsellerde naming veya metadata temeli varsa gelişmiş arama seçeneklerini öğrenebilirsiniz.
https://www.howtogeek.com/73065/learn-the-advanced-search-operators-in-windows-7/

Ek olarak Everything gibi daha gelişmiş asistant tool'ları kullanabilirsiniz.

https://photolemur.com/blog/best-photo-management-software

İrfanwiew, magix gibi image viewer'lar deneyebilirsiniz katalog gibi görür isimlendirme üzerinden arama yapılabilir.

Konu görsel benzerleri bulma ise yukarıdakilerin çoğunda görsel benzeri bulma görmedim sitelerinden özelliklerine bakın.
Duclicate photo finder gibi basit şeyler kullandım geçmişte sizin işinizi görmeyebilir. Direkt şudur diyebileceğim bir yazılım yok profesyonel yazılımları ve görsel yönetim sistemi yazılımları incelemek lazım. Bildiğim kadarıyla Adobe ürünleri bu işi yapabiliyor Adobe Stock olması kütüphane oluşturarak tüm image'lar adobe ile yönetilebiliyor.

https://www.ashisoft.com/blog/top-5-best-duplicate-photo-finder-to-delete-duplicate-photos/

Bu arada aklıma geldi şunu ekliyim. Yukarıda dediğim yöntemle yapmış olsaydınız FineReader'ın büyük ölçekli kurumsal sürümlerinde bu istediğinizi yapabiliyor hatta file server, sharepoint ile ve tarayıcılar ile entegre çalışabiliyor. Ben en ucuz std sürümünü kullanıyorum bu bende yok tekil sayfa bazlı görsel kıyaslama yapabiliyor sadece. Bütçe varsa maliyetli olacaktır üreticiye yazın hangi bundle paketin gerektiği ile ilgili size döneceklerdir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/05/2020 23:54
kazimates and kazimates reacted

(@kazimates)
Noble Member
Konu başlatıcı

Sorunum Adobe Elements Organizer ile çözüldü. Herhangi bir resimdeki belirli bir alanı seçip örnek pattern olarak işaretlediğimizde o objeyi gidip seçili klasörlerdeki tüm res,m dosyalarını tarayıp benzer alanları işaretleyip gösteriyor. Sorun bu şekilde çözüldü.

Gönderildi : 15/05/2020 14:02

Paylaş: