Forum

Kullanıcı Açma...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kullanıcı Açma ve Yetkilendirme Prosedürü Hk

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,138 Görüntüleme
(@fatihvural)
Gönderiler: 264
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Kurumlarda kullanılan kullanıcı açma ve yetkilendirme prosedürü şeklinde bir liste (kullandığınız) varmıdır.Bunun gibi bir prosedür oluşturmaya çalışıyorum bu konuda önerileriniz nelerdir acaba ?

Gönderildi : 19/01/2017 14:59

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Her kurumun yoğurt yiğişi farklıdır fakat ben aşağıdaki şekilde yapıyorum;

a. Eğer yeni bir kullanıcı ise IK birimi tarafından bu bize bildirilir ve eğer pozisyonda benzer rolde kullanıcı var ise standart yetkileri veriyorum.

b. Pozisyon değişimlerinide yine IK birimi birimi tarafından bu bize bildirilir ve eski yetkiler kaldırılarak yeni pozisyon için yetkilendirilme yapılır.

c. Çıkış işlemlerinde kullanıcıyı silmeyip ERP - Active Directory gibi tüm ortamlarda disable yapıyorum 30 gün sonrasında siliyorum.

d. Ayrıcalıklı bir yetki (USB 'den tutunda ERP 'den bir modlüne kadar) isteniyorsa yetki verilecek olan birim yetkilisinden bu konuyu bize bildirmelerini istiyoruz.

İyi Akşamlar

Gönderildi : 20/01/2017 01:42

(@fatihvural)
Gönderiler: 264
Reputable Member
Konu başlatıcı

Her kurumun yoğurt yiğişi farklıdır fakat ben aşağıdaki şekilde yapıyorum;

a. Eğer yeni bir kullanıcı ise IK birimi tarafından bu bize bildirilir ve eğer pozisyonda benzer rolde kullanıcı var ise standart yetkileri veriyorum.

b. Pozisyon değişimlerinide yine IK birimi birimi tarafından bu bize bildirilir ve eski yetkiler kaldırılarak yeni pozisyon için yetkilendirilme yapılır.

c. Çıkış işlemlerinde kullanıcıyı silmeyip ERP - Active Directory gibi tüm ortamlarda disable yapıyorum 30 gün sonrasında siliyorum.

d. Ayrıcalıklı bir yetki (USB 'den tutunda ERP 'den bir modlüne kadar) isteniyorsa yetki verilecek olan birim yetkilisinden bu konuyu bize bildirmelerini istiyoruz.

İyi Akşamlar

Belirttiğiniz gibi her kurumda farklıdır, ben genel manada standart bir liste oluşturup eksik ve iyileştirmeler varsa tamamlamak istiyorum, sizlerin değerli görüşleri ile dahada iyileşeceğini düşünüyorum.

Teşekkürler

Gönderildi : 20/01/2017 12:07

Paylaş: