Forum

Zywall USG 110 Ante...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Zywall USG 110 Anten bağlantıları hk.

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
390 Görüntüleme
(@AhmetKoseoglu)
Gönderiler: 108
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, Zywall usg 110 serisi 2 adet cihaza sahibim. 

Uzak noktalardaki cihazlarımı birbiriyle haberleştirmek isiyorum grafiğim ektedir aslında şuan haberleşiyorlarda fakat antenler 800 mbit bir değer yakalıyor ama zywall opt portu 100 mbit oturuyor 1000 mbit oturmuyor. Lan portlarının üzerinden bu haberleşmeyi sağlayabilirmiyiz ? En iyi performansı nasıl alırız fikirlerinizi bekliyorum.  

Gönderildi : 27/06/2016 15:59

(@ZaferSEN)
Gönderiler: 213
Estimable Member

zywall opt portu 100Mbps mi çalışıyor yani 1G desteği yok mu?

baktığım kadarıyla opt portu lan, wan veya wlan olarak kullanılabiliyor bu durumda 1g olması lazım diye düşünüyorum. çünkü diğer porta 1g, sadece bir portun fastethernet olacağını sanmıyorum.

antenler 800Mbps haberleşiyor ama zywall'ın portu 100 çalıştırıyor demişsiniz, peki zywall'ın opt portunun 100 çalıştırdığını nasıl anladığınız belki de bu antenlerin portları fastethernet çalışıyordur?

diğer taraftan cihazları switch veya firewall interface'ine sonlandırmanız pek fark etmez, en basit haliyle siz iki cihaz arasında bir kablo gibi bağlantı kuruyorsunuz bu durumda bu cihazların birbirine bağlandığı interface hızlarına bakmak lazım diye düşünüyorum.

Gönderildi : 27/06/2016 20:00

(@AhmetKoseoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

zywall opt portu 100Mbps mi çalışıyor yani 1G desteği yok mu?

baktığım kadarıyla opt portu lan, wan veya wlan olarak kullanılabiliyor bu durumda 1g olması lazım diye düşünüyorum. çünkü diğer porta 1g, sadece bir portun fastethernet olacağını sanmıyorum.

antenler 800Mbps haberleşiyor ama zywall'ın portu 100 çalıştırıyor demişsiniz, peki zywall'ın opt portunun 100 çalıştırdığını nasıl anladığınız belki de bu antenlerin portları fastethernet çalışıyordur?

diğer taraftan cihazları switch veya firewall interface'ine sonlandırmanız pek fark etmez, en basit haliyle siz iki cihaz arasında bir kablo gibi bağlantı kuruyorsunuz bu durumda bu cihazların birbirine bağlandığı interface hızlarına bakmak lazım diye düşünüyorum.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Anteni zywall'un lan portuna takdığım zaman 1000 mbit bağlantı görüyorum fakat anteni opt portuna takdığımda 100 mbit bağlantıya düşüyor bu sonuçları ölçümlerle değil arayüzden görüyorum. Aynı zamanda anteni kendi bilgisayarıma bağladığımdada gbit bağlantı elde edebiliyorum. Sizin yazınızı okuduktan sonra bir deneme yaptım zywall'un opt portu 1G ile çalışabiliyor ama bizim anteni bağlayınca nedense 100mbit oluyor. Bu arada anten 70 metre civarında cat7 kablo poe ile çalışıyor. 

Gönderildi : 27/06/2016 21:05

(@ZaferSEN)
Estimable Member

Question

What is the OPT port on the USG200 used for?

Answer

OPT port means optional port. It is used for the system administrator to set as one zone of WAN, LAN 1, LAN 2, DMZ or WLAN. Hence, this port is very flexible for the administrator to design their network topology.

zywall üzerinde Lan veya Wan portuna takarak kullanmanız gerekiyor diye düşünüyorum, OPT port; optional port, bunu lan veya wan olarak kullanmanız gerek diye anlıyorum.

Gönderildi : 28/06/2016 12:18

(@AhmetKoseoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Question

What is the OPT port on the USG200 used for?

Answer

OPT port means optional port. It is used for the system administrator to set as one zone of WAN, LAN 1, LAN 2, DMZ or WLAN. Hence, this port is very flexible for the administrator to design their network topology.

zywall üzerinde Lan veya Wan portuna takarak kullanmanız gerekiyor diye düşünüyorum, OPT port; optional port, bunu lan veya wan olarak kullanmanız gerek diye anlıyorum.

zywall'un 2 adet wan portu var bu portları 2 vdsl hat için kullanıyorum opt portu hem lan portu hemde wan portu yerine kullanılabiliyor bende opt portunu wan portuna çevirdim kullanmak için fakat sanırım antenimle bi uyum problemi yaşıyor. Antenin kablo mesafesi fazla olduğu için diyeceğim fakat anteni normal lan portlarına takdığımda 1G bağlantı sağlıyor. Değerli fikirlerinizi bekliyorum çok teşekkür ederim. 

Gönderildi : 28/06/2016 15:34

(@ZaferSEN)
Estimable Member

opt portunu wan portu olarak kullanıp vdsl hattı buna takabiliyor musunuz?

bu durumda zyxell desteği aramanızı öneririm, 1G desteği olan portun 100Mbps çalışması normal değil, firmware ile giderilebiliyordur belki

Gönderildi : 28/06/2016 17:42

(@AhmetKoseoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

opt portunu wan portu olarak kullanıp vdsl hattı buna takabiliyor musunuz?

bu durumda zyxell desteği aramanızı öneririm, 1G desteği olan portun 100Mbps çalışması normal değil, firmware ile giderilebiliyordur belki

Evet Opt portu vdsl hat ilede kullanabiliyorum hem wan hemde lan portu moduna girebiliyor. 

Bu durumu zyxel desteğe zaten bildirdim ama dönüşler geç olduğu için birde farklı bir fikir çıkabilir diye sizlere danışmak istedim. Fikirleriniz bana yol gösterdi muhtemelen cihazda bir arıza var. Firmware güncellemesi yaptım oda çözüm olmadı zyxel desteği bekleyeceğiz bakalım ne zaman dönecekler. 

Gönderildi : 29/06/2016 14:31

Paylaş: