Forum

ISP 25 portu sorunu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ISP 25 portu sorunu (Superonline Fiber)

17 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
3,062 Görüntüleme
(@MahmutTakici)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba,

superonline fiber kullanıcısıyım. Statik IP var ancak 25 portundan dışarı malum çıkamıyorum. Superonline fiber için teknik desteği aradığımda yardımcı olamıyorlar hatta tam olarak neden bahsettiğimi dahi anlamıyorlar. sürekli modeme dışarıdan gelen 25 taleplerini içeride bir makineye yönlendirmekten bahsediyorlar.

Çıkış için istediğim portları açtırmam adına Superonline firmasında bu işle ilgilenen bir birim, telefon, eposta adresi bilen yada yakın zamanda bu sorununu çözebilmiş yol gösterebilecek birisi var mı?

Herkese çok teşekkürler

Gönderildi : 02/05/2016 18:18

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

isp/isp'ler tarafında, spam sorununa çözüm için bu tarz uygulamalar yapılmakta.

mail hizmetini locade barındıyorsanız, smtp port değişimi yaparak 587 üzerinden çıkış yapmasını sağlayablilirsiniz.

public tarafta mail hizmeti alıyorsanız, smtp için, 587 portunun cevap vermesini sağlamanız yeterli.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/05/2016 18:36

(@MahmutTakici)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkür ederim, lokalde zimbra mail sunucu kuracağım ancak geçmişte denemelerim olmuştu, zimbrada 25 portu yerine 587 den gönderim yapmasını sağlayamamıştım. aynı şekilde uğraştıracağını düşündüğümden 25 portunu açtırmak işi hızlandıracak.

Gönderildi : 02/05/2016 18:42

(@turancoskun)
Üye

tekrar merhaba,

zimbra'yı hangi distro üzerinden konumlandırıyorsunuz ?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/05/2016 19:03

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Zimbraya 25 portu yerine 587 portunu yazarsanız zaten mail göndermesini beklemeniz hata olur, çünkü smtp portu 25 'de default bir porttur ve her sunucu smtp için 25 'i dinler başka bir port dinlemez. 

Sizin zimbra tarafında dinlenen portlara yani listening port olarak 587'yide eklemeniz gerekiyor. Zimbra 25 dinleyip 25 ile dışarı çıkarken aynı zamanda 587'yide dinlerse sizde 587 'ye baglanırken bir sorun yaşamazsınız. 

https://wiki.zimbra.com/wiki/Adding_additional_SMTP_listener_ports  Zimbranın wiki'de bu konu ile ilgili anlatımı mevcut, dosyayı açıp 25'e karışmadan 587'yi eklemeniz çözüm olacaktır. 

Kolay gelsin.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 02/05/2016 19:11

(@MahmutTakici)
Active Member
Konu başlatıcı

Centos 7

zcs-8.6.0_GA_1153.RHEL7_64

Gönderildi : 02/05/2016 19:19

(@MahmutTakici)
Active Member
Konu başlatıcı

Ziya bey merhaba,

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Hatırladığım kadarıyla master.cf.in dosyasına 587 satırını ekleyerek denemiştim ancak yinede dışarıya mail atmak istediğimde mail ulaşmamış ve loglarda :25 no route to host hatası almıştım. Sonradan çok üstelememiş bırakmıştım, Bilemiyorum belkide başka bir sorun vardı.

Bugün yarın fırsat bulduğum an zimbrayı kurup bu alternatifi tekrar deneyeceğim. Sonucu buraya yazarım.

Gönderildi : 02/05/2016 19:34

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Hatadan anladığım kadarıyla 25 portunu silmişsiniz ve aldığınız hata zaten bu yönde. Sadece 587 portu çalıştığı için bu hatayı almışsınız.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 02/05/2016 19:35

(@MahmutTakici)
Active Member
Konu başlatıcı

Bilemiyorum üstadım çok kurcalamıştım belkide dediğiniz gibi olmuştur. Şimdi daha çok meraklandım, bugün mutlaka kurulum yapıp deneyeceğim. Nasılsa superonline tarafında port açma konusunda ilerleme yok bakalım halledebilecekmiyim. Kurulumlar bitince sonucu yazarım.

çok teşekkürler

Gönderildi : 02/05/2016 19:44

(@turancoskun)
Üye

isp tarafında süreci değiştirmek zor.

Ziya bey'in belirttiği link işinizi görecektir.

centos tarafında zimbra yapılandırmak basit.

587 portunu ekledikten sonra, zimbra tarafında servisleri yeniden başlatmakta yarar var. / zmcontrol

Gönderildi : 02/05/2016 20:16

(@MahmutTakici)
Active Member
Konu başlatıcı

Eve gelince Vm üzerine Centos 7 ve Zimbra 8.6 kurdum. Godaddyde boşta duran mahmuttakici.info alan adım var evdeki statik ip ye yönlendirdim.

Zimbrada kurulum sonrası lokalde denedim mail atıp alıyor.

Gmailden mahmuttakici.info ya attığım mailde ulaştı.

Ancak zimbradan gmaile attığım mail kuyrukta kaldı. Logda  (connect to gmail.com[216.58.212.5]:25: Connection timed out) 

Henüz master.cf.in dosyasında bir değişiklik yapmadım. Birde değişiklik sonrası deneyeceğim.

Gönderildi : 02/05/2016 23:29

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Modem üzerinden gelen tarafta 25 portunu vm sunucunuza yönlendirmeniz gerekiyor. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 02/05/2016 23:43

(@MahmutTakici)
Active Member
Konu başlatıcı

Vm sunucusu derken Centosu kastediyorsanız 25 yönlenmiş durumda.

Bu arada master.cf.in dosyasında submission satırı etkin olduğundan bir değişiklik yapmadım. Servisleri bir kez restart ettim ve sonrasında hata artık şu şekilde (connect to gmail.com[216.58.209.5]:25: No route to host)

Gönderildi : 02/05/2016 23:56

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Başka bir lokasyondan Centos sunucunuzun 25 portuna telnet yapın ( telnet IP 25 ) smtp 'ye düşüyormusunuz kontrol edin. 

Eğer Zimbra SMTP cevap veriyorsa gelen tarafta sorun yok giden tarafta bakmanız lazım, ancak telnet yapamıyorsanız modem'den 25 yönlenmemiştir. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 03/05/2016 00:38

(@turancoskun)
Üye

merhaba,

paylaştığınız domain ismi hatalı değil ise, dışarıdan telnet ile mx tarafına erişim sağlanmıyor.

port yönlendirmede sorun olabilir mi ?

centos üzerinde, isim çözümleyebiliyor musunuz ?

Gönderildi : 03/05/2016 00:44

(@MahmutTakici)
Active Member
Konu başlatıcı

aynen hocam dışardan telnet ile 25 ten centosa ulaşıyorum sorun yok.

ilginize alakanıza çok teşekkür ederim. Çıkış tarafına bakayım ben.

Gönderildi : 03/05/2016 00:47

(@MahmutTakici)
Active Member
Konu başlatıcı

Sorun yok Turan hocam sanırım sunucuyu kapattığım bir ana denk geldiniz.

Gönderildi : 03/05/2016 00:55

Paylaş: