Forum

kullanıcı dosya yed...

Bildirimler
Hepsini Temizle

kullanıcı dosya yedeklemesi

15 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
388 Görüntüleme
(@KenanDogan)
Gönderiler: 938
Noble Member
Konu başlatıcı

yaklaşık 150 kullanıcı olan bir yerde ad yapısı mevcut. 150 kullanıcının bilgisayarlarında belgeleri mevcut. bu belgeleri merkezi bir yapıda yedeklemek istiyoruz. çözüm için oldukca güçlü kurumsal önerileriniz nedir. buyuk yapılar bu turk kullanıcı verilerini nasıl yedekliyor. banka,holding gibi yapılar

Gönderildi : 17/05/2014 21:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Öncelikle Roaming profile yapabilirsiniz, ancak bunu için güclü bir storage yapınız olmalı. 

Örneğin bir Windows Server ürününü File server olarak dizayn eder ve bu sunucuya HBA üzerinden bir storage diski bağlarsınız, sonra AD üzerinden kullanıcılara roaming profile tanımı yaparsınız.

Bu maliyetli geldi derseniz QNAP ve benzeri küçük çaplı bir NAS alıp kullanıcılara log off script hazırlarsınız, log off olan bu dosyalaro buraya kopyalar ama bu çok kurumsal olmaz. 

Veya Acronis ve benzeri 3 parti yazılımlar ile uzak makineler GPO ile ajan dağıtır ve öğlen arasında veya istediğiniz saatlerde bu makinelerden yedekleri merkezi bir lokasyona çekebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/05/2014 17:42

(@KenanDogan)
Noble Member
Konu başlatıcı

hocam,

finans kuruluşları yada holdinglerin çoğu hangi senaryoyu kurmuşlar

Gönderildi : 18/05/2014 23:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Roaming Profile.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/05/2014 02:02

(@KenanDogan)
Noble Member
Konu başlatıcı

hocam,

200 user olan bir yapıya bu rolu kurarsak eğer aradaki switch için bir model soyleyebilirmisin. 

Gönderildi : 19/05/2014 03:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Donanım uzmanlığım yok ama bu durumda

1 - Makine ve SW minimum 1gig olmalı 100mbit mumkun değil iş görmez. 10gig olursa süper olur ama onu bankalar bile yapmıyor yani istemci tarafından. Sunucu tarafında data center 10gig. Malum veriler çok büyük olduğu için yedekleme aksi halde bitmez. Ama senin senaryonda buna gerek yok.

2 - Storage mutlaka sağlam IOPS üretmeli, yoksa sistemlerin ilk açılışında sabah ağırlık yaşar insanlar, benzer şekilde kapanışta

3 - bu storage üzerindeki verinin güzelce yedeklenmesi lazım.

Gönderildi : 19/05/2014 14:11

(@KutsalKose)
Gönderiler: 10
Active Member

Hakan bey ben de client yedekleme konusunda araya bir soru sıkıştırmak istiyorum müsadenizle 🙂

IT olarak çalıştığım enerji şirketinde inşaat mühendisi ve teknik çizer arkadaşlar genelde büyük boyutlu AutoCAD ve NetCAD dosyaları üzerinde çalışıyorlar. (70-120 MB) Haliyle, dosya network üzerindeki bir media'dan çağırıldığında, (roaming profile senaryosu gibi) network altyapımız 1 gig. olmasına rağmen, son kullanıcı performans sorunları yaşıyor. Dolayısı ile sürekli kendi local'inde çalışıyorlar.

Bunun gibi bir senaryo ile karşı karşıyayım. Acaba bir tavsiyede bulunabilir misiniz?

Gönderildi : 26/05/2014 19:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

Roaming profile yapısında dediğiniz olmaz, çünkü roaming profile yapısında ilk logon işleminde profile yüklenir birde logoff olurken, yani logon olduktan sonra zaten local disklerde çalılır kullanıcı.

Sizin dediğiniz model folder redirection modelidir.

Gönderildi : 27/05/2014 00:04

(@KutsalKose)
Active Member

Merhaba,

Roaming profile yapısında dediğiniz olmaz, çünkü roaming profile yapısında ilk logon işleminde profile yüklenir birde logoff olurken, yani logon olduktan sonra zaten local disklerde çalılır kullanıcı.

Sizin dediğiniz model folder redirection modelidir.

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Ben roaming konusunu yanlış biliyormuşum.

Şimdi sizden doğrusunu öğrenince bu kez farklı bir soru geldi aklıma : Diyelim 30 kullanıcının da verilerini roaming profile yapısında saklıyoruz. Sabah 08:30-08:45 saatleri arasında bu 30 kullanıcı da logon olmaya çalışırsa, o zaman network'de sıkıntı yaşarız değil mi?

Acaba bütün profili en baştan mı kopyalıyordur, yoksa kendi içinde sadece incremental değişiklikleri kopyalayacak bir algoritması var mıdır?

Gönderildi : 27/05/2014 12:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tüm profiller patlar ise ancak o zaman sorun olur, normal şartlarda değişiklikleri çekiyor çünkü.

Gönderildi : 27/05/2014 12:24

(@KutsalKose)
Active Member

Tüm profiller patlar ise ancak o zaman sorun olur, normal şartlarda değişiklikleri çekiyor çünkü.
Çok teşekkür ederim ^_^

Gönderildi : 27/05/2014 14:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederiz.

Gönderildi : 27/05/2014 14:53

(@MehmetSen)
Gönderiler: 6
Active Member

bilgiler için çok teşekkürler cidden işime yaradı

Gönderildi : 27/05/2014 17:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

bilgiler için çok teşekkürler cidden işime yaradı

Rica ederiz.

Gönderildi : 28/05/2014 17:36

(@mehmettemurlenk)
Gönderiler: 42
Trusted Member

aynı sayıda olmasa bile, ben 35 kullanıcının dosyaları ve ayrıca yedekleme için (fileserver ve backup server) freenas kullanmayı düşünüyorum.. gayet prof. bir yazılım olduğunu düşünüyorum. zfs. ufs dosya yapısı , anlık yedekleme için snapshot özelliği vs.. madem büyük oynayacaksın.. zaten makinada çok güçlü ve kurumsal yapıda olacağına göre bence freenas derim.. ama yinede araştır. 

Gönderildi : 22/06/2014 00:23

Paylaş: