Forum

Yedekleme Ünit...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yedekleme Ünitesi Hakkında

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
495 Görüntüleme
(@ayhanozdemir)
Gönderiler: 474
Honorable Member
Konu başlatıcı

Herkese kolay gelsin.

Şirketimize Yedekleme sistemi kurmak istiyorum.Şuanda manuel olarak usb disklere yedekleme yapıyorum.Yaklaşık olarak 400 gb muhasebe yedeklerimiz ve 100 gb yakın evrak yedeklerimiz mevcut.Bununla ilgili olarak yedekleme sistemi ve otomatik yedekleme yapacağım bir yazılım tavsiyeniz nedir?

Yedekleme ünitesindeki dataları da 15 gunluk periyotlar halinde usb diske almak istiyorum ona uygun bir sistem ve yazılım olursa sevinirim.

Not:Maliyet önemli.

Teşekkür ederim.İyi Çalışmalar 

Gönderildi : 02/12/2013 12:31

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Sunucularınız sanallaştırma ortamında mıdır?

Gönderildi : 02/12/2013 14:31

(@CihanSan)
Gönderiler: 51
Trusted Member

maliyetini bilmiyorum ama symantec backup exec kullanmıştım kullanışlı ve başarılı bir ürün olarak aklımda kalmış. 

yada çok kişinin kullanmadığı ama bence oldukça başarılı win nt backup da kullanılabilir. İhtiyaç meselesi tabi  

Gönderildi : 02/12/2013 14:49

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Eğer sanal ortamda kullanacaksanız Veeam önerilebilir. Fiziksel ortam içinde acronis kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 02/12/2013 14:54

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Eğer komple makine yedeği değilde dosya bazlı yedek alacaksanız (örn, muhasebe programının data klasörü vb.) hiç maliyete girmeden Windows üzerinde batch file yazarak yedek alabilirsiniz. Yine USB disk üzerine buradan buraya kopyala diyebilirsiniz. Zaman ayırmanız gerekecek tek şey aralıklarla yedekleri kontrol etmek olacaktır. Batch file üzerine birde mail opsiyonu koyulursa olur gibi 🙂

Gönderildi : 02/12/2013 15:23

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Sanal ortamda değil sistemimiz.

Örneğin Qnap yedekleme ünitesi alıp 12 tb disk taksam.Bu üniteye otomatik backup yapabilmek için batch file yeterli olur mu ? Acronis için 1500$ fiyat veriyorlar bize çok yüksek geldi bu rakam o yüzden uygun bir çözüm arıyorum.Teşekkürler 

Gönderildi : 02/12/2013 15:33

(@CihanSan)
Gönderiler: 51
Trusted Member

NAS alacaksan winnt backup bile yeterli olur 

Gönderildi : 03/12/2013 13:23

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Reputable Member

12 TB' lık disk çok olabilir. Ne kadar yedeklenecek datanız var ve ne kadar uzun süre saklamak istiyorsunuz bunun kriterleri önce belirlenmeli.

Daha sonra yedek alınacak tüm içerikler (sqller, klasörler, vb.) belirlenip batch file oluşturulmalı. Sonra da job olarak tanımlamasını yapmalısınız. Sorunsuz şekilde (kontrollerini yaptığınız takdirde) yedekleriniz alınmış olacaktır.

Gönderildi : 13/12/2013 18:17

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam 400 gb lık bir data mevcut batch file konusunda fazla bir bilgim yok.12Tb'lık diski raid yapıp 3tb olarak kullanmak istedik ama galiba bize cok fazla gelecek.

Gönderildi : 16/12/2013 11:16

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Reputable Member

Tekrar merhabalar,

Basit bir hesap ile 400GB yedeğin için şimdilik 4x1TB diski Raid5 ile (3x1000GB kullanılabilir, 1 spare) yaparsın. Buda sana 3TB gibi bir net alan sağlayacaktır. Datan her gün büyüyen bir data mı bilmiyorum. Sabit olduğunu düşünürsek, günde 400GB yazacağına göre 7 günde 2800GB yedeğin olacaktır. Yani aktif datanın 7 günlük yedeği olacaktır. Disk alanını büyüterek 7 günü arttırabilirsiniz.

Batch file konusuna gelecek olursak aslında komut satırında yazdığınız kodların bir .bat dosyası olarak kaydedilmesi olayı. Alacağın yedeğe göre batch file komutlarını internetten bulabilirsin. Örneğin dosya kopyalayacaksan kod farklı, kopyalayacağın dosyayı önce zipleyip sonra kopyalayacaksan ayrı kod kullanmak gerekecek.

Örnek kodlara ve kullanımlarına aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsin.

http://www.robvanderwoude.com/batchcommands.php

Kolay gelsin.

Gönderildi : 30/12/2013 20:19

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim hocam.

Gönderildi : 31/12/2013 11:16

Paylaş: