Forum

Disaster recovery b...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Disaster recovery bilmek

4 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
416 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Disaster recovery  hakkında ne biliyorsun denildiğinde neleri bilmem gerekiyor başlık halinde yazabilirmisiniz.

saygılar

Gönderildi : 17/08/2011 12:00

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Sorunuz çok genel olmuş hangi felaket anında hangi ortamdan kurtarma şimdi sanal ortamlar içinmi diaster yoksa bir db içinmi diaster v.s. çok genel olmuş.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/08/2011 12:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Rızaya öncelikle katılıyorum, bu soru ile aslında konudan çok uzak olduğunuzu belli ediyorsunuz,

DR is sürekliliğinin bir alt parçasıdır. Su an bir çok sektörde yasal mevzuatlarla mecbur tutulmaktadir. İs sürekliliği kavramının standartlarını da BS-25999 belirlemektedir. Yani düzgün ve mevzuata uygun is sürekliliği için bunun iyi okunması gerekmektedir. Sorulan teknik bakım is sürekliliği ise burada replikasyon uygulamaları, Storage, wan optimizasyonu gibi kavramlar öne çıkacaktır. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/08/2011 12:58

(@AysunEksi)
Gönderiler: 6
Active Member

Aşağıdaki ilk iki seçenek sunucu ve sistemin fiziksel olmayan tarafı için geçerli...

off-site bir DR planlaması (eş zamanlı olarak çalıştığı gibi,sistemin herhangi bir kısmında sorun çıkması yada durması durumunda sistemin çalışmasını sağlıyacak ve sorun yaşanmıyacaktır)

backup sistemleri (çalışan sistemin yedeğinin alınması herzaman için güvenlik açısından gerekli)

Fiziksel ortam için gerekli olan

Büyük ölçekli firmaların bilgi işlem departmanlarında fiziksel olarak oluşabilecek yangın vb durumlarda asma tavandan tutunda yerden gömme bölümlere,güvenlik için 7/24 kamera kayıtlarına ihityaç duyulur.yani işin maliyet kısmını biraz bol tutarsak çok da güzel disaster recovery senaryoları oluşturabiliriz.Bu alanda hayal gücünde sınır yok,sınırı maliyet belirliyor.

FM 200 GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ (yangın çıkması durumunda oratama fm200 gazı verilmesi bunlardan bir tanesi)

CO2 Söndürme Sistemleri (buda başka bir alternatif)

Gönderildi : 21/09/2011 19:48

Paylaş: