Forum

VPN Kesilmeleri Hk.

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] VPN Kesilmeleri Hk.

8 Yazılar
2 Üyeler
1 Likes
495 Görüntüleme
(@resulergun)
Gönderiler: 71
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

4 gündür VPN kesilmeleri yaşıyorum, bu kesilmeler 1 dk veya daha az, nedenini anlayamadım. (bağlantı sonlanmıyor, bağlı olduğum sunucudan düşüyorum ardından yeniden bağlanıyor. (tüm sunucular))
FortiGate version v7.0.12 build0523 güncel sürüm kullanıyorum,

Kontrol edebileceğim farklı bir durum varmıdır.
*Not: öncesinde güncel versiyonu revize etmiştim.

Sanki kesilmeler güncelleme ardından yaşanmaya başladı.

VPN esnasında bilgisayarımdan bir sunucumu pinglediğimde durum aşağıdaki gibidir.

image

Gönderildi : 01/07/2023 15:42

(@serkanvargel)
Gönderiler: 181
Estimable Member

Merhaba;

ssl vpn bağlantınız kesiliyor mu? eğer kesilmiyor ise network düşmüyor anlamına gelir. uzak bağlantımı kesiliyor. bağlantı yaptığınız cihazdaki ssl vpn client yazılımını da güncellemenzii tavsiye ederim. Kullanığınız sürüm ile alakalı olamabilir ancak 7.2.5 versiyonu geçmek güvenlik anlamdında iyi olacaktır.

Bu ileti 10 ay önce SerkanVARGEL tarafından düzenlendi

Gönderildi : 02/07/2023 17:20

(@resulergun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@serkanvargel Merhaba,

Tespit ettiğim bir konu oldu, VPN bağlantısında RDP yaptığım 1 sunucu ve sanallarda kesilme RDP düşme olduğunu fark ettim. 

Diğer 2 sunucumun farklı swich bağlı onlarda kesilme olmadığını fark ettim. Üstelik erişim olması gereken gibi çok stabil ve hızlı. 

Sorunlu olduğunu düşündüğüm swich inceleyeceğim, bir değişiklik olmadı aslında birden kesilmeler yaşanmaya başladı. 

Acaba hyperV network ayarlarında mı birşey var, eminim orada da bir değişiklik olmadı, bu durum sanallara erişimi de yavaşlatı, 

Gönderildi : 02/07/2023 21:27

(@serkanvargel)
Estimable Member

Selam;

evet HyperV ethernet ayarlarından olma olasılığı yüksek. HyperV rolü yüklü olan serverda Ethernet kartlarını teaming yaptınımız. ( Server üzerinde 4 adet ethernet kartı var ve bunları team yapıp tek bir ethernet yapmak) Eğer yapılı ise Teams üzeirinde Lcap ayarlanmalı ve bu sunucunun bağlı olduğu switch de Lcap ayarları yapılmalıdır. (daha önce başıma geldi. Rastgele zamanlarda bağlantı kesiliyor. ilginç olan yerel networkte bir sıkıntı olmuyor uzak erişim ile gelenlerde rastgele zamanlarda networkü düşürüyor.

eğer bu ayarlar normal ise loop olma olsalığıda var. server bağlantısı yavaşladı diyor ve diğer sw de bağlı olan server da bir problem yok diyorsunuz. bu seceneğide göz önünde bulundurun.

iyi akşamlar selamlar

Gönderildi : 02/07/2023 22:05

(@resulergun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@serkanvargel Merhaba,

Yazdığınızda fark ettim burayı kontrol etmemiştim,
Switch Independent yapılandırmıştım, 1 switch düştüğünde diğeri ile devam etsin diye.
LACP aynı switch kullanılmalı diye okumuştum bu nedenden seçmemiştim,

Loop çok daha olası bu durumda, yakın zamanda ek bir cihaz ve kablolamada yapılmadı aslında, anlamanın yolu varmıdır.

Teşekkür ederim.

image

Gönderildi : 02/07/2023 23:11

(@serkanvargel)
Estimable Member

Selam;

evet bu hyperv de teaming mode biraz anlam karmaşası var. Benim deneyelerimden edindiğim bu tarz yapılarda iyi yönetilebilir switch e ihtiyacınız var. eğer cihazlarınız yönetilebilir bir switch değil ise bu tarz işleri yapmayın. Yine benim edindiğim deneyimlerde 2 ayrı sw takınca sistem karsız kalıyor(yönetibilir sw olmamasından).

Loop ile ilgli sw ler yönetibilir cihazlar ise "loop protection" açıp önüne geçebilirsiniz.

selamlar

Gönderildi : 03/07/2023 12:17
Resul ERGÜN reacted

(@resulergun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@serkanvargel Sorunum çözüldü,

Anlamsız bir şekilde swich elektrik bağlantısı kestim, birkaç dk sonra yeniden taktım sorun çözüldü.

Uzaktan yeniden başlat işlemi yapmıştım ama çözülmemişti.

Kesilme ve hız sorunu ortadan kalktı,

Teşkkür ederim.

Gönderildi : 03/07/2023 12:52

(@serkanvargel)
Estimable Member

Selam;

bence bir süre sonra tekrar olacak. Switch i iyi inceleminizi tavsiye ederim.

selamlar

Gönderildi : 03/07/2023 12:56

Paylaş: