Forum

Fortigate VPN Mac b...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate VPN Mac bilgisayarda ağdaki dosyanın açılmaması

9 Yazılar
3 Üyeler
3 Likes
870 Görüntüleme
(@haticekara)
Gönderiler: 225
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yapımızda kullanılmaya bir bilgisayara Truenas kurduk, uzaktan bağlanabilmek için Fortigate cihazı alıp VPN yaptık. yapımız 192.168.1.1'li yapı ve Truenas da 1'li IP tanımlı.

Sorun; Dışarıda interneti 192.168.1.1'li olan ağlarda VPN yaparak firmadaki Truenas'a Windows'dan bağlanabiliyoruz fakat Macbook kullanıcıları VPN açıp Truenas'a bağlanamıyor.  Neden kaynaklanıyor olabilir?

Gönderildi : 29/12/2022 09:17

(@kerimkoc)
Gönderiler: 17
Active Member

Merhaba,

Daha önce mac bilgisayarın fortivpn'e bağlanamama gibi sorunu ile ben de karşılaştım sorun vpn ayarlarınız da problem yoksa mac bilgisayarınız da security ayarlarında aşağıdaki gibi izin vermeniz gerekmektedir.

image

Kerim Koç
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/12/2022 10:12
hatice kara reacted

(@haticekara)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Cevabınız için çok teşekkür ederim. VPN aktif oluyor ama truenastaki dosya açılmıyor.

Gönderildi : 29/12/2022 10:17

(@kerimkoc)
Active Member

merhaba,

Vpn bağlı iken trunas'ın bulunduğu ip ye ping atabilir misiniz.
Eğer ping atamıyorsanız ssl vpn den trunas'ın bulunduğu bloğa doğru kural yazmanız gerekiyor.
Ayrıca SSL vpn portal da erişeceğiniz trunas'ın bloğuna da erişim için izin vermeniz gerekmektedir. 
Tüm bunları yaptıktan sonra hala erişim sorunu varsa trunas ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekmektedir.

Kerim Koç
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/12/2022 10:28
hatice kara reacted

(@haticekara)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim. Ping atabiliyoruz. dediğim gibi Windows bilgisayarda böyle bir şey yaşanmıyor direkt bağlanıyor ama macbookta bağlanamıyoruz.

bizim yapı 1'li blokta evdeki internette 1'li bloktaysa bu oluyor sadece. Diğer internet çıkışlarında böyle bir sorun yok.

Gönderildi : 29/12/2022 10:31

(@kerimkoc)
Active Member

merhaba,

ip blogunu değiştirirseniz hiç bir sorun yaşamazsınız 

Kerim Koç

Gönderildi : 29/12/2022 10:36

(@haticekara)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Evet dediğiniz gibi değiştireceğiz ama kafama takılan neden windowsta böyle bir sorun yaratmıyor da macbookta buna takılıyor?

Gönderildi : 29/12/2022 10:49

(@kerimkoc)
Active Member

windows cihaz farklı ip bloğundan bağlanıyor olabilir hatta isterseniz şöyle bir test yapabilirsiniz mac bilgisayara telefonunuzun internetini paylaşıp vpn e bağlanırsanız nas cihazına erişebileceğinizi göreceksiniz.

Kerim Koç

Gönderildi : 29/12/2022 10:53

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

"bizim yapı 1'li blokta evdeki internette 1'li bloktaysa bu oluyor sadece. Diğer internet çıkışlarında böyle bir sorun yok."

konunun fortigate ile bağımını bilmiyorum fakat genel network tricklerine uyulmadığında bu tip sorunlar yaşanması normal, şirket networklerinde işte bu yüzden 192.168. bloklarının kullanılmasını deneyimle önermiyoruz. Home grubu ve ağ cihazları default bu ip grubuyla gelir bu da yaşadığınız gibi her zaman sorun üretmeye adaydır. Büyük bir işlemdir evet ama bir kere 10. gruba geçerseniz bundan sonra ki olayların da önüne geçmiş olursunuz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/12/2022 23:28
hatice kara reacted

Paylaş: