fbpx
Anasayfa » Forum

Fortigate - Turkcel...

[Çözüldü] Fortigate - Turkcell Superbox entegresi  

RSS
Nuri Özden
(@NuriOzden)
Üye

Merhaba, 

Fortigate (50e) cihazına Turkcell Superbox'u interface olarak ekleyip kullanan var mı? Böyle bir hat almak istiyorum ama Fortigate'e ekleyebilir miyim onu bilemiyorum. Deneyen varsa tavsiyelerini dinlemekten memnuniyet duyacağım 🙂

Alıntı
Gönderildi : 26/09/2019 17:48
Savas Demir
(@savasdemir)
Üye

cihaz bridge mode desteklemiyor.
superonline ararsanız cihaza kullanabileceğiniz bir ip adresi atıyor veya nat mode çalıştırıp routeları kendiniz yaparsınız.
2 haftadır süperbox manyağı oldu şirket.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/09/2019 18:20
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Üye Yönetici

Savaş abi bir makale yakışır sanki çok soran var.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/09/2019 20:19
Maruf Arslan beğendi
Nazmi KAVALCI
(@nazmikavalci)
Üye

Merhaba,

Benim iki farklı bölgede deneme fırsatım oldu biri istanbul kartal bölgesinde diğeri ise Yukarıdudullu keyap bölgesinde. cihazları almadan önce turkcell telefon ile bölgedeki 4.5g kalitesini test ettim. kartal bölgede 40 mgbit  keyap bölgesinde ise 120 mgbit seviyesinde hız yakalayabildim. Hatta kartal bölgesinde harici 4.5g outdoor anten de ilave ettim. Cihaz 30 kullanıcıya kadar destekli çalıştığı söyleniyor. iki lokasyonda da  Fortigate 60D kullanıyorum. iki lokasyonda da sorunlar yaşıyorum.

1 aşama superbox ın kurulumunu gerçekleştirdikten ( APN ayarlarından, statik ip: mgbs) sonra superbox için  fortigete in local ip sinden  farklı bir ip blok belirliyorum.

ör: 192.168.0.1

Sonra superbox ın DMZ portunu aktif hale getirip ör:192.168.0.53 olarak ip tanımlaması yapıyorum. Bu sayede superbox ın wan ip adresine iletilen tüm istekler dmz ip sine 192.168.0.53 ip adresine iletilmiş oluyor.

2 aşamada ise fortigate nin wan2 portuna superbox a atadığımız DMZ ip sini giriyorum. Sonra statik root da wan2 porunun ağ geçitini tanımlıyorum ör: 192.168.0.1

sonra policy lerden ınternal dan wan 2 ye kurallarımızı yazdıkdan sonra internete çıkışımızı sağlıyorum. Aynı şekilde de virtual IPs leride wan 2 den ınternal a doğru kurallarımızı yazınca çalışıyor. 

Sistem çalışıyor herhangi bir sıkıntı yok gibi görünüyor fakat eğer kullanıcı sayınız 7 - 8 in üstünde ise sorunlar başlıyor sürekli sayfa görüntülememe sorunu başlıyor, hem ttnet hemde superonline kullanıldığı için google dns leri kullanıyorum. suberbox ı kontrol ettiğimde cihazda kilitlenme sorunu olmuyor wifiden yada etherhetden harici bağlanınca internet yok fakat cihazın arayüzü kullanılabiliyor cihazı kapatıp açınca düzeliyor. Bu durum gün içinde sık sık tekrarlanabiliyor. Yapılan araştırmalar ve kontroller sonucunda bölgesel yoğunluğa bağlı olarak baz istasyonu konfigüre edildiğinden dolayı kadıköy deki istasyon ile kartal daki istasyon aynı yoğunluk kapasitesine olmadığından dolayı bir bölgede 40 mbit internet alırken bir bölgede ise 120 mbit hız alınabiliyor. 

Locak kullanıcı sayısı fazla olunca baz istasyonu kendini korumaya alıp bağlantıyı kesiyormuş. superbox ı iki pc ile kullanan yerimizde var onlarda sorun olmuyor. Eksik gördüğüm tarafı ise şubeli yerlerde ipsec vpn ve wan - lte yedekleme işini görmüyor.

Kullanıcı sayısı fazla olan bir yerde deneyen yada kullanan arkadaşlar var mı onlarda herhangi bir sorun oluyor mu ?

Bu arada yukarda ki bağlantı şekli superonline fiber hattı için geçerli olup superonline fiber alt yapının ilk zamanlarında,  modem köprü moda alınmadığından dolayı bir modeme bir fortigate ye bakarken fortinet çözümlerinde kurtarıcım olan Savaş abi ye bir kez daha teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/10/2019 12:51
Paylaş:

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol