Forum

Fortigate site to s...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Fortigate site to site vpn TFTP problemi

5 Yazılar
3 Üyeler
4 Likes
795 Görüntüleme
(@ismaildere)
Gönderiler: 86
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sistemimizde sonicwall kullanmaktaydık Fortigate ile değişim gerçekleştirdik. Site to site olarak şubelerde SSL VPN bağlı. İki site arasında networkler birbiri ile iletişim kurabiliyorlar.

Fakat TFTP server olarak haberleşen alcatel santral ve şubelerdeki telefonlar ile haberleşemiyorlar sanırım. 

şubenin network mask 192.168.8.0

santralin bulunduğu merkez mask 192.168.2.0 networkündeler.

Nerede sorun yaşıyor olabilirim.

Gönderildi : 25/01/2021 14:39

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

Kurallarda tftp ye izin verilmemiş olabilir. Logları kontrol etmeniz işi kolaylaştıracak

Gönderildi : 25/01/2021 16:03

(@ismaildere)
Gönderiler: 86
Estimable Member
Konu başlatıcı

@aytacarslan

Servisler ALL olarak ayarlı hocam. Yani ipsec vpn olduğu için iç networkten erişiyorlar bütün cihazlar. Traffic loglarında da erişim izninde problem görünmüyor.

Gönderildi : 25/01/2021 16:24

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

Fortide kurallarda security log yerine all log seçin. Sonra örnek veriyorum tek bir cihaz için deneme yapın ve source ile destination kısmına ilgili ip leri filtreleyerek görebilirsiniz. yada policy kısmındadan policy lookup ile gerekli yerleri doldurun portu yazın hangi policy ye denk geldiğini görün. udp 69 diye hatırlıyorum tftp yi.

Gönderildi : 25/01/2021 16:30

(@serkanates)
Gönderiler: 1277
Üye

Santral ve SIP tarafında uzman değilim. Alcatel ve TFTP ile ne kastetiğinizi anlamadım ancak Fortios SIP noktasında ileri seviye yapılandırmaya ihtiyaç duyabiliyor. Geçişi yeni yaptğınızı bahsetmişsiniz. En doğru çözüm destek paketinizi aldığınız firma ile iletişime geçmek olacaktır. SIP ile ilgili aşağıdaki bağlantılar başlangıç için faydalı olabilir. İyi çalışmalar.

https://www.cozumpark.com/community/fortigate-13/413271/

https://www.cozumpark.com/community/fortigate-13/20484/

Gönderildi : 25/01/2021 23:37

Paylaş: