Forum

Load Balance Hk.

Bildirimler
Hepsini Temizle

Load Balance Hk.

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
852 Görüntüleme
(@HayatiBEBEK)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Fabrikamızda Fortigate 80C v5.2.7 kullanmaktayız. 2 Ayrı 8Mbit Full Limitsiz ADSL Hattımız bulunuyor. İkiside statik iplere sahip bu iki hattı kullanarak yük dengeleme yapmak istiyorum. Ayrıca Hatlardan birinde sorun çıkması durumunda tüm sistemin diğer hattan kesinti olmadan devam etmesi gerekiyor. 

Şuan kullandığım modemler, Airties Air 5342 ve Zyxel P-660HW-T1 v3 modeli. Airties şuan fortigate e bridge modunda bağlı durumda ve ana sistem yükünü çekiyor. Diğer modem ise pppoe olarak ayarlanmış ve sadece 192.168.1.100 ipsinden 9761 portuna bağlanan Elektrik kontrol sistemi mevcut. Ayrıca bu hattı access point ile başı boş bir şekilde ortak kablosuz kullanılıyor filtreye dahil olmuyorlar. Üzerinde birkaç bilgisayar da mevcut.

2 Hattı nasıl yük dengeleme yapabilirim. Internette baktım hep eski sürüme göre anlatımlar buldum. Denedim ama bir türlü yapamadım. Bir de merak ettiğim konu; diyelim ki yaptık 2 hat da fortigate e baglanacağı için 2 hat üzerinde bulunan bilgisayarlar da ip çakışmaları meydana gelir mi ? bir birlerini görebilirler mi ? Hepsini tek bir ağda toplamak veya şu şekilde; ana sisteme bağlı olan bilgisayarları ve cihazları 192.168.1.xxx ile fortigate üzerinden internete çıkarıp, yine fortigate e bağlı diğer hattı 192.168.2.xxx üzerinden çıkartmak mümkün olur mu ?

Bir diğer merak ettiğim konu; ağ üzerinde 4 adet dvr mevcut ve dışardan bu cihazlara bağlanıp görüntülere bakıyorlar. Dolayısıyla yük dengeleme yaptığımda çıkış ip mizde değişiklik olacak mı, dışardan bağlanılarken xx.xxx.xx.xxx ip si ile mi bağlanırlar yoksa yy.yyy.yy.yyy ip si ile mi bağlantı kurarlar ?

Biraz karışık oldu gibi ama detayları mümkün olduğu kadar atlamamaya çalıştım. Eğer bunu başarabilirsem diğer bir sorum bu cihazlar dışında kalanların ip almalarını engellemek olacak 🙂

Gönderildi : 21/04/2016 17:41

(@erkanbbayraktaroglu)
Gönderiler: 376
Reputable Member

Merhabalar,

Fabrikamızda Fortigate 80C v5.2.7 kullanmaktayız. 2 Ayrı 8Mbit Full Limitsiz ADSL Hattımız bulunuyor. İkiside statik iplere sahip bu iki hattı kullanarak yük dengeleme yapmak istiyorum. Ayrıca Hatlardan birinde sorun çıkması durumunda tüm sistemin diğer hattan kesinti olmadan devam etmesi gerekiyor. 

Şuan kullandığım modemler, Airties Air 5342 ve Zyxel P-660HW-T1 v3 modeli. Airties şuan fortigate e bridge modunda bağlı durumda ve ana sistem yükünü çekiyor. Diğer modem ise pppoe olarak ayarlanmış ve sadece 192.168.1.100 ipsinden 9761 portuna bağlanan Elektrik kontrol sistemi mevcut. Ayrıca bu hattı access point ile başı boş bir şekilde ortak kablosuz kullanılıyor filtreye dahil olmuyorlar. Üzerinde birkaç bilgisayar da mevcut.

2 Hattı nasıl yük dengeleme yapabilirim. Internette baktım hep eski sürüme göre anlatımlar buldum. Denedim ama bir türlü yapamadım. Bir de merak ettiğim konu; diyelim ki yaptık 2 hat da fortigate e baglanacağı için 2 hat üzerinde bulunan bilgisayarlar da ip çakışmaları meydana gelir mi ? bir birlerini görebilirler mi ? Hepsini tek bir ağda toplamak veya şu şekilde; ana sisteme bağlı olan bilgisayarları ve cihazları 192.168.1.xxx ile fortigate üzerinden internete çıkarıp, yine fortigate e bağlı diğer hattı 192.168.2.xxx üzerinden çıkartmak mümkün olur mu ?

Bir diğer merak ettiğim konu; ağ üzerinde 4 adet dvr mevcut ve dışardan bu cihazlara bağlanıp görüntülere bakıyorlar. Dolayısıyla yük dengeleme yaptığımda çıkış ip mizde değişiklik olacak mı, dışardan bağlanılarken xx.xxx.xx.xxx ip si ile mi bağlanırlar yoksa yy.yyy.yy.yyy ip si ile mi bağlantı kurarlar ?

Biraz karışık oldu gibi ama detayları mümkün olduğu kadar atlamamaya çalıştım. Eğer bunu başarabilirsem diğer bir sorum bu cihazlar dışında kalanların ip almalarını engellemek olacak 🙂

Merhaba ;

WAN Link Load Balance Yapmanız gerekmektedir. Buradaki link üzerinden videoyu takip edebilirsiniz. 2 adsl hattınızdaki modemi bridge mode alıp fortigate cihazınızda PPPOE olarak kurulum yapacaksınız, daha sonra paylaştığım linkteki gibi gerekli ayarları yapıp WAN Link Load Balance işlemi sağlayacaksınız, 

LAN tarafında ise 2 adet LAN portuna DHCP tanımlayıp gerekli ayarları yapıp hem iç network için hemde AP networkü için ip dağıtabilirsiniz, (Burada şunu öneririm tüm şirket bilgisayarları örneğin 192.168.x.x networkünden bağlansın elektrik kontrol sistemi de dahil, AP lerinizin tamamını bir switchte toplayın ve forti cihazınızdan 1 kabloyu bu switche takıp DHCP yi aktif edin ve farklı network olsun örneğin 172.x.x.x gibi, AP den bağlanan da fortiye gelecek içnetworkteki pc den bağlananda dolayısıyla her iki tarafada web filtrelemeleri yapabiliyor olacaksınız)

DVR cihazlarınızdaki port yönlendirmelerini hangi Adslden olursa olsun direkt olarak forti üzerinde yapacağınız için sorun teşkil etmeyecektir. 

Gönderildi : 21/04/2016 18:13

(@HayatiBEBEK)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Video da 2:00 dk'da gateway ip yi neden 170.xxx.xxx.xxx şeklinde ip ler girdi onu anlıyamadım. Girdiği ipler dışarı çıkış ip leri mi ? Bilgisayarlarda her hangi bir değişiklik yapmam gerekir mi ? ip olayına örnek vermeniz mümkün mü ? Mesela siz nasıl yapıyorsunuz.

AP leri tek bir switch de toplamam pek mümkün değil sanırım çünkü araya birkaç switch daha giriyor ve farklı noktadalar ap ye varana kadar ve o switchlerde de bilgisayarlar bağlı.

Birde bu DHCP olayı, kablosuzdan veya sabitten bağlandığında otomatik olarak benim belirlediğim ip adresini almasını sağlamıyor mu ? 

Gönderildi : 21/04/2016 20:10

Paylaş: