Forum

fortigate 100a ip y...

Bildirimler
Hepsini Temizle

fortigate 100a ip yönlendirme

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
488 Görüntüleme
(@serdaratacan)
Gönderiler: 244
Honorable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar elimde fortinin 100a serisi eski bir makina var . içeride  192.168.2.180 ipli bir veri cihazım var . adsl ip sabit ip. bu veriyi dışardan da erişmek istiyorum. 180 ipsini nasıl sabit ip adresime aktarabilirim yardımcı olurmusunuz ?

Gönderildi : 13/01/2015 20:16

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

Dışarıdan içeriye VİP ile policy yazmanız lazım, detaylı bilgi verirseniz yardımcı olabilirim. Hangi porttan bağlanacaksınız yada portlardan. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/01/2015 20:26

(@serdaratacan)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam şimdi dediğim gibi 192.168.2.180 ipe ait cihazım var bunda veriler var bunu dışardan da erişmek istiyorum.

Firewall Objects > Virtual IP > Virtual IP > Create New

bölümünde  External interface kısmı wan 1 mi wan2 mi sececeğim

external Ip adres benim modenden gelen bağlantının sabıt ip adresimi olması gerekiyor,

mapped ip adres 192.168.2.180 olacak portlar 8080 doğrusudur.

Bunu yaptıktan sonra

Bunun için Firewall Objects > Virtual IP > VIP Group > Create New

burada interface gene wan1 mi wan2 mi seçmem gerekiyor.

Bu kısmı bitirdikten sonra

bunun için >Policy > Policy > Create New

Bu bölümde  

Source interface WAN 1/2 mi secicez birde hocam bu wan1 wan2 nedir.benim iki adet modemin var ben bunlar Fortisde birleşmiş. Wan1 wan 2 modem Bağlantıları demek değilmi?
source adres all sececeğiz
 Destination interface buraya ne yazmak gerekiyor.

Destinasyon adress kısmına oluşturduğum gurubu sececeğim değil mi.

Hocam bildiklerimi yazdım şekilde Yaptım ama arkadaş dış ip adresimi verip kontrol ettirmek istediğimde. Bağlantı gerçekleşmedi atladığım yer varmı yardımcı olurmuştunuz 

Gönderildi : 14/01/2015 00:57

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Örnek yapı aşağıdadır.

External interface sizin birden fazla internet hattınız varsa istek hangi hatta gelecek ise onu seçiyorsunuz.
External ip address / range kısmında sadece belirli bir adrese izin verecekseniz dolduruluyor.
Eğer her yerden bağlanılacak ise burada sadece ilk kutuda 55.55.55.20 yazan yere 0.0.0.0 yazmalısınız.
Mapped ip adres kısmına hangi makinaya bağlanılacak ise o makinanın ip adresini vermelisiniz.
External port kısmındaise dışarıdan bağlanılan port adresini yazacaksınız.
Map port kısmında ise dışarıdan 36008e gelen istekler içeride yine aynı porrta ise 36008 yazmalısınız içerideki port numarası farklı ise buraya farklı numarayı yazabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/01/2015 11:59

(@serdaratacan)
Honorable Member
Konu başlatıcı

hocam policy kısmı nasıl olacak ?

Gönderildi : 14/01/2015 13:13

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

Örnek aşağıda ki gibid,ir 

) 0px -2027px no-repeat scroll transparent">

• wan2 (Mail_Wan)

• );background-color: transparent;background-position: 0px 0px;background-repeat: no-repeat">all

• internal1 (Local)

• ) 0px -2059px no-repeat transparent">
    );background-color: transparent;background-position: 0px -5447px;background-repeat: no-repeat">mail
  • ) 0px -2059px no-repeat transparent" href="void(0);">

• ) 0px -2075px no-repeat transparent">
    );background-color: transparent;background-position: 0px -3783px;background-repeat: no-repeat">always

• );background-color: transparent;background-position: 0px -4199px;background-repeat: no-repeat">ALL

• ) 0px -2075px no-repeat transparent">
    );background-color: transparent;background-position: 0px -7111px;background-repeat: no-repeat">ACCEPT

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/01/2015 04:42

Paylaş: