Forum

Fortigate80c dhcp v...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate80c dhcp veya Server dhcp hk.

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
416 Görüntüleme
(@GokhanErol)
Gönderiler: 481
Prominent Member
Konu başlatıcı

Fortigate üzerinden internal1 portuna 8li gigabit switch ve bunada 6 acces point bağlayarak binaya wifi dağıtıyorum.

Dhcp fortineti kullanıyorum. Acces pointlerin yoğunlukları çok değil, he birinde 8-15 arası mac görüyorum.

int bağlantısı 100mbit metro. Wifi için iplerin 40 kadarını ip-mac rezerve olarak kullanıyorum.Sorası otomatik (genelde cep tel.)

Fakat internette sık sık düşmeler oluyor. Skpe ile görüşme yapmak işkence bazen. Acces point marka mikrotik.

Daha önce zyxel ap kullanmıştım çok daha fazla sorun yaşamıştım.

Mikrotikleri aldığım yere sordum, fortigatein dhcp özelliğinin iyi olmadığını söyledi.Ayrıca dhcp için cihaz al dedi.

Emin olamadım. Acaba doğrumu böyle bir şey? İp dağıtma işini ayrıca bir ms server kurup ordan mı yapsam?

İnt. düşme sorununu nasıl çözebilirim?

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 21/12/2013 02:13

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Benim tek anlamadığım konu DHCP  ile ne alakası olduğudur. Yani bağlanacak kullanıcılar AP üzerinden bağlanırken ip alamıyorlar mı ? Alamıyorlarsa evet DHCP sorunu olabilir ancak bunu direk fortigate ile ilişkilendirmek çok mantıklı değil çünkü ortamda bir paket kaybı söz konusu olabilir.

Detaylı bir inceleme yapmalısınız. Paket inceleme ile paketlerin nereden nereye ve hangi yolla ne kadar kayıpla gittiğine bir bakın. AP switch olmadan direk fortigate üzerinden sonlandırarak ve tüm izinleri açarak kontrol edin.

Hala DHCP den şüpheleniyorsanız kullanıcılara ipleri manuel ekleyerek test edin. 

Gönderildi : 22/12/2013 23:29

(@GokhanErol)
Gönderiler: 481
Prominent Member
Konu başlatıcı

Rafet hocam dhcp düzgün ip dağıtıyor sorunun dhcp ile ilgisini nedir bende pek anlayamadım fakat 5-6 gün önce ping testi ile paket kaybı ve kesinti durumuna baktığımda bir sorun göremedim, acaba kesintiler ap lerin yoğun bi zamanına mı denk geliyor ve apler yetmiyor diye tahmin ediyorum. Yarın tekrar bi test yapıp hatta sizin söylediklerinizide test edip buraya yazayım.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 23/12/2013 01:48

Paylaş: